Bedre lønpakke er det bedste fastholdelsesværktøj for projektledere
Kære arbejdsgiver, hvis du har projektledere med teknisk eller naturvidenskabelig indsigt blandt dine medarbejdere, så bør du læse med her.
IDA har spurgt 1.035 projektledere, hvad deres arbejdsgiver skal gøre for at fastholde dem. Og svaret er ganske klart. Det er den samlede lønpakke, der skal have et løft.
For godt hver anden projektleder peger på ”højere løn”, 39 pct. ønsker ”mere indflydelse”, mens ”betalt efteruddannelse” og ”bonus for en ekstra arbejdsindsats” kommer ind på de næste pladser med hhv. 38 pct. og 30 pct. Med andre ord udgør en forbedring af den samlede lønpakke og belønning for den ekstra indsats tre ud af de fire væsentligste håndtag, som arbejdsgiveren kan skrue på for at fastholde projektlederne.
”Det er meget konkrete forbedringer af deres vilkår, flertallet af projektlederne ønsker sig. De vil have en bedre lønpakke, og det forstår man godt, for jobbet som projektleder kan sagtens være øretævernes holdeplads. Ofte sidder man i et krydspres med ansvaret for at projekt lykkes, men uden at have ansvar og indflydelse på alle dele af treenigheden økonomi, deadline og medarbejderressourcer. Det kan være konfliktfyldt farvand at bevæge sig ud i, og det er også her, at ønsket om øget indflydelse kommer ind i billedet. I den perfekte verden ville en projektleder have afgørende indflydelse på alle tre dele af et projekt,” siger Juliane Marie Neiiendam, formand for Ansattes Råd i Ingeniørforeningen, IDA.
Samme undersøgelse viser, at projektledere med en baggrund som ingeniør, scient eller it-specialist er særdeles eftertragtede på arbejdsmarkedet. Igennem de seneste to år er 57 pct. blevet headhuntet eller forsøgt headhuntet til en anden virksomhed.
”Manglen på vidensarbejdere med indsigt i teknologi, it og naturvidenskab, som vi oplever i disse år, smitter naturligvis også af på projektlederne. Er man fx ingeniør og mestrer tilmed projektledelsesdisciplinen, så sidder man med rigtigt gode kort på hånden,” siger Juliane Marie Neiiendam.
Kontakter
Juliane Marie Neiiendam, formand for Ansattes Råd i IDA, tlf: 28 14 40 04
Søren Lorentzen, presserådgiver i IDA, tlf: 51 85 17 64
Links
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Danskerne er afhængige af sociale medier9.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Over halvdelen af den danske befolkning benytter mindst tre sociale medier, men mange har sagt farvel til X og TikTok i løbet af de seneste to år, viser undersøgelse.
Trump giver danske ingeniører hjemve1.6.2025 09:16:53 CEST | Pressemeddelelse
Over hver fjerde danske ingeniør i USA overvejer at finde job uden for landets grænser eller vende hjem til Danmark.
Ny politisk direktør i Ingeniørforeningen, IDA30.5.2025 13:56:01 CEST | Pressemeddelelse
IDA henter politisk direktør fra DI Rådgiverne.
Lad kommission undersøge masseovervågning24.5.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Beslutningsforslag om at nedsætte en privatlivskommission bør få opbakning fra alle Folketingets partier, mener Ingeniørforeningen IDA og Justitia.
Mandlige ingeniører har taget øremærket barsel til sig19.5.2025 13:55:13 CEST | Pressemeddelelse
Øremærket barsel har løftet de mandlige IDA-medlemmers brug af barsel markant. Nu tager næsten 9 ud af 10 af IDA's privatansatte medlemmer længere barsel end øremærkningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum