Nye Ishøj-læger åbner for tilgang af patienter
Den 1. november får Ishøj en ny lægeklinik med to nye læger.
Indvielsen af den nye lægepraksis på 5. etage i Ishøj By Center betyder, at et stort antal Ishøj-borgere nu får mulighed for at skifte til en læge i deres egen kommune.
”Det er ingen hemmelighed, at vi længe har haft mangel på læger i Ishøj. Derfor er det en glædelig nyhed, at vi snart får to nye læger, så mange af vores borgere får mulighed for at kunne blive behandlet af en læge tæt på deres bopæl,” siger Ishøjs borgmester, Ole Bjørstorp.
Borgerne kan vende tilbage
Den nye lægeklinik åbner for tilgang af nye patienter den 17. oktober. Et lægeskift koster normalt 200 kroner, men borgere med læge udenfor kommunens grænser, kan skifte gratis til en læge i Ishøj i perioden fra den 17. oktober til den 31. december 2018. Det kan de gøre ved enten at ringe til Borgerservice på tlf. 43 57 69 99 eller ved at henvende sig personligt i Borgerservice.
”Vi har besluttet, at vi gerne vil give de borgere, som har været tvunget til at tage en læge uden for kommunens grænser, mulighed for at ”vende tilbage” til Ishøj. Derfor vil de blive fritaget for at skulle betale for et gebyr for lægeskift,” siger Ole Bjørstorp og understreger, at tilbuddet om gratis lægeskifte ikke kun gælder de to nye læger, men også omfatter skifte til andre læger i Ishøj, som har åbent for tilgang.Men altså kun for de borgere, som i dag har læge udenfor Ishøj.
Borgere, som i dag har læge i Ishøj, skal fortsat betale de 200 kr. for at skifte til en anden læge, men her er der til gengæld mulighed for at foretage skiftet hjemmefra ved hjælp af selvbetjening på hjemmesiden borger.dk, så de slipper for at tage i Borgerservice - eller de kan få hjælp til det i Borgerservice, hvis de fx er undtaget fra digital selvbetjening.
Udvidet åbningstid
Borgerservice udvider åbningstiden de første tre dage, hvor det er muligt at skifte til de nye læger. Fra 17. - 19. oktober åbner Borgerservice dørene allerede kl. 8, hvilket er to timer tidligere end normalt. Den 17. oktober er der desuden fire timer længere åbent om eftermiddagen til kl. 18.
”Vi er godt klar over, at der formentlig vil være rift om at få en plads hos de nye læger. Vi har derfor blandt andet sørget for at gøre det nemmere for borgerne at nå besøget i Borgerservice indenfor åbningstiden,” siger Ole Bjørstorp.
Ifølge planen åbner de to nye læger i Ishøj By Center i første omgang op for 2.500 patienter og vil senere åbne op for yderligere ca. 700 patienter.
Kontakter
Ole BjørstorpBorgmester i Ishøj Kommune
Tlf:51 20 35 11obj@ishoj.dkBilleder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Ishøj Kommune bliver gældfri29.4.2025 08:48:19 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Byråd har besluttet at skille sig af med kommunens gæld og indfrier nu lån for 115 millioner kroner. ”Vi vil være en økonomisk robust kommune, der kan stå på egne ben,” siger borgmester Merete Amdisen
Sanne Møller er blevet fastansat som borgerrådgiver4.4.2025 11:53:57 CEST | Pressemeddelelse
Jurist Sanne Møller er blevet fastansat som borgerrådgiver i Ishøj Kommune. Hun har varetaget funktionen som vikar siden oktober sidste år, men er nu efter en ansøgningsrunde blevet fastansat
Ishøj Kommune i mål med energibesparelse syv år før tid18.3.2025 14:48:04 CET | Pressemeddelelse
Et politisk fastsat mål om at spare 15 procent på energiforbruget frem mod 2030 blev allerede indfriet i 2023. Derfor har Ishøj Kommunes Klima- og Miljøudvalg nu besluttet at hæve målsætningen til 20 procent
Ny lokalaftale styrker pædagogernes arbejdsvilkår og faglighed i Ishøj Kommune14.3.2025 11:31:49 CET | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune og BUPL Storkøbenhavn har indgået en ny lokalaftale, der styrker pædagogernes arbejdsvilkår og faglighed. Bl.a. med øget forberedelsestid, en mentorordning for nye medarbejdere og en målrettet indsats for kompetenceudvikling
Ishøj-familie med i DR1-program28.2.2025 12:58:19 CET | Pressemeddelelse
Jesper og Regitze fra Ishøj deler deres klimavenlige hverdag i ’Jorden Kalder’ den 12. marts
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum