It-professionelle hjælper flygtninge i job
5.10.2018 14:12:54 CEST | PROSA | Pressemeddelelse
Mens den danske it-branche skriger på udenlandsk arbejdskraft, og statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) kræver, at flere flygtninge bliver selvforsørgende, så har en stor gruppe frivillige it-professionelle sørget for at uddanne flygtninge og asylansøgere i kodning og programmering, så de kan få arbejde som webudviklere. Foreløbig er 19 af dem kommet i job som webudviklere på danske virksomheder i år. Det skriver Prosabladet, som er medlemsblad for fagforbundet PROSA.
”Vores mål er, at 25 af vores studerende er kommet ind i it-branchen og har fået et job inden udgangen af 2018. Men mange flere er på vej”, siger Christopher Klüter, som er en af grundlæggerne af projektet Hack Your Future.
Projektet handler i høj grad også om at skabe netværk og kontakter ude i virkeligheden, og i øjeblikket har Hack Your Future aftaler med 45 mentorer fra forskellige virksomheder, som underviser fire timer ad gangen på de søndage, hvor der er plads i kalenderen. De studerende skal gennem syv måneders undervisning med indlagte hjemmeopgaver, som kræver cirka 25 timers arbejdsindsats om ugen. Kurset er gratis og foregår på engelsk, og blandt de studerende er en professor fra Irak, en tandlæge fra Syrien, en kunstner fra Palæstina og en it-studerende fra Uganda.
”Der er mange højtuddannede blandt vores studerende. De er vant til at tilegne sig viden og nye kompetencer – de har bare ikke de rette kvalifikationer, når det gælder programmering. Men vi ved, at mange danske virksomheder efterspørger flere it-professionelle og webudviklere. Så vi giver dem en grunduddannelse i kodning og kobler dem sammen med nogle virksomheder”, siger Christopher Klüter til Prosabladet.
Marco Calabrese, der er mentor i Hack Your Future, arbejder til daglig som frontend engineer i virksomheden Bolighed, og han har foreløbig brugt 16 søndage i 2018 på at undervise gratis.
”Vi kan lære dem de ting, som vores næste kollega gerne skal kunne, og give dem de redskaber, som vores virksomheder anvender hver eneste dag. Underviserne her ved, hvad der virker ude i den virkelige verden. På den måde bliver undervisningen langt mere relevant og målrettet end de ting, du kan læse dig til i lærebøgerne”, forklarer Marco Calabrese.
En af de studerende er den 26-årige, palæstinensiske kunstner Samara Sallam, der håber at bruge uddannelsen i kodning og programmering til dels at lave visuelt design til musik, dels at få smør på brødet gennem et it-job ved siden af sine kunstprojekter.
”De giver os nøglerne til fremtiden. Nu skal vi bare lære at bruge dem. Undervisningen skrider hurtigt frem, så det er afgørende, at du investerer tid og kræfter i det”, siger Samara Sallam til Prosabladet.
Grundlæggeren af Hack Your Future i Danmark, Christopher Klüter, håber, at han har fundet en model, der skaber ringe i vandet, og at der kommer lignende tilbud i Aarhus og Odense. Han beskriver det som en win-win-situation for danske it-virksomheder, der skriger på kvalificeret arbejdskraft.
”En række virksomheder bliver bremset i deres udvikling, fordi de ikke kan skaffe webudviklere. Ved at oplære flygtninge i programmering og webudvikling øger vi deres chance for beskæftigelse betydeligt, og vi får flere webudviklere ud på arbejdsmarkedet. Det er integration på flere planer”, siger Christopher Klüter.
De studerende har blandt andet fået job hos Kruso, Kommunekredit, Bolighed, Ticketbutler, DTU Biosustain, ITU Pitlab, Purple Scout AB, Lego, Hoej.dk, Web&Coffee, Wiredelta, Force Technology og TrueLinked.
Nøgleord
Kontakter
Redaktør Ole Hoff-Lund, telefon 26 83 81 84
Information om PROSA
Prosabladet er medlemsblad for PROSA - Forbundet af it-professionelle
Følg pressemeddelelser fra PROSA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PROSA
Sådan bør en ny regering straks tackle stress20.4.2026 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Stress og udbrændthed er et stigende problem på de danske arbejdspladser. Det koster samfundet mere end 55 milliarder kroner årligt og ødelægger tusindvis af liv og karrierer. Derfor skal indsatsen mod stress være blandt de vigtigste indsatser for den kommende regering. IT-fagforeningen PROSA peger på fire afgørende indsatser.
IT-fagforening: Digitalt skæbnevalg - uden debat om samme24.3.2026 08:01:00 CET | Pressemeddelelse
Selv om politikerne har forsøgt at undgå debat om AI og IT i valgkampen, er der ingen tvivl om, at valget om noget er et digitalt skæbnevalg. Det fastslår IT-fagforeningen PROSA. ”Vi har desværre haft en valgkamp uden eksperter og vigtige stemmer inden for IT. Valgdebatter uden viden og oplysning. Derfor er det også et skæbnevalg, som kan koste dyrt. For det bliver i høj grad, hvordan vi tackler og implementerer kunstig intelligens, som kommer til at afgøre og forme de næste fire år”, fastslår IT-fagforeningen PROSA.
PROSA: Genindfør 2-årig dagpengeperiode for nyuddannede19.3.2026 12:30:00 CET | Pressemeddelelse
IT-fagforeningen PROSA opfordrer den kommende regering efter et valg til hurtigst muligt at rulle ændringen fra 2023 tilbage, så nyuddannede igen har 2-årig dagpengeperiode fremfor bare 1 år. ” Vi ser nemlig allerede nu klare tendenser mod, at det er stadig sværere og tager længere tid for dimittender at komme i arbejde. Det vil med stor sandsynlighed blive forstærket markant i de kommende år, og det betyder også, at mange kommer i en situation, hvor de må give op og droppe den karrierevej, som de har uddannet sig til, fordi de ikke har råd til andet ”, siger næstformand Curt Kjærsgaard Raavig.
”Hvem skal have Ada Lovelace-prisen?”- IT-fagforening stifter pris for kvinder i IT5.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
IT-fagforeningen PROSA lancerer i forbindelse med 8. marts Ada Lovelace-prisen, som skal sætte fokus på kvinder i IT. ”Det er helt skævt, at kvinder stadig fylder så lidt i en af de mest spændende, vigtige og interessante fag. Det vil vi gerne sætte fokus på ved at fremhæve de kvinder, som allerede er i branchen og gør en stor forskel”, fortæller næstformand i PROSA, Curt Kjærsgaard Raavig. Med prisen følger udover hæderen 15.000 kroner til modtageren.
PROSA indgår digitalt partnerskab med Knowit7.5.2025 09:43:50 CEST | Pressemeddelelse
IT-fagforeningen PROSA har indgået et strategisk samarbejde med Knowit for at styrke sin digitale tilstedeværelse og kommunikere mere målrettet til nuværende og potentielle medlemmer i IT-branchen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
