Optiker fejrer 45-års jubilæum

For 15 år siden åbnede Louis Nielsen i Frederikshavn på Rådhus Allé, og optikerassistent Anja Pedersen og chefoptiker Charlotte Olivius har været med hele vejen. Butikken, med det velkendte slogan, har de seneste 15 år lært rigtig mange frederikshavnerne at komme forbi Louis Nielsen, og både Anja og Charlotte er blevet hængende.
- Vi har det godt her i butikken i centrum af Frederikshavn. Vi har dejlige kunder, gode medarbejdere og udfordringer i hverdagen, så hvorfor skulle vi søge andre steder hen?, spørger Anja og Charlotte retorisk.
Fra manuelle bestillinger til avanceret udstyr
De husker tilbage på butikkens åbning for 15 år siden. Dengang havde Anja og Charlotte én anden kollega, så butikken i alt havde tre medarbejdere.
- Jeg kan tydeligt huske, at vi var nervøse, meget nervøse faktisk. Vi vidste ikke, at byen ville tage så godt imod os, men de gjorde de. Fra første dag fik vi travlt i butikken, og vi fik hurtigt nye kolleger for at kunne følge med, fortæller Charlotte Olivius.
Hun fortæller, hvilken udvikling butikken har gennemgået de senest 15 år.
- Da jeg begyndte for 15 år siden tog vi imod kundernes bestillinger manuelt. I dag er det muligt at booke tid online, og vi har investeret i avanceret udstyr som synsfelscreenere og funduskameraer, så vi kan foretage præcise og grundige synsundersøgelser. Det er en imponerende udvikling, vi har været igennem, fortæller hun.
Flytning til gågaden har været en succes
For tre år siden flyttede butikken i nye lokaler til en mere central placering i gågaden, og flytningen fra Rådhus Allé til Danmarksgade har givet endnu mere liv og flere kunder i butikken.
- Vi mærkede hurtigt, at vores placering her i gågaden begyndte at give flere kunder, og vi er rigtig glade for at være her i Danmarksgade, fortæller Charlotte Olivius.
I dag tæller butikken 12 medarbejdere, og har en stor fast kundebase med borgere fra Frederikshavn og omegn. Eksisterende såvel som nye kunder skal forkæles lidt ekstra i forbindelse med jubilæet. Derfor tilbyder butikken 45% på briller fra 795 kr. i fire dag, onsdag den 10. – lørdag den 13. oktober.
Anja og Charlotte håber, at mange vil kigge forbi og fejre jubilæerne med dem.
- Vi håber at se mange i butikken til et af vores stærkeste tilbud og selvfølgelig også fejring af os, fortæller de og griner.
Billeder

Information om Louis Nielsen
Følg pressemeddelelser fra Louis Nielsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Louis Nielsen
Vickie fik opdaget alvorlig øjensygdom efter sundhedstjek hos Louis Nielsen: "Jeg troede bare, at jeg skulle have nye briller"22.8.2025 09:37:37 CEST | Pressemeddelelse
38-årige Vickie Hoffgaard tog til Louis Nielsen i Ringsted for at få nye skærmbriller. En synstest med sundhedstjek viste ved hjælp af avanceret OCT-scanning, at hun havde tegn på nethindeløsning, selvom hun ikke selv kunne mærke noget. Nethindeløsning kan resultere i blindhed. Derfor kom hun akut i behandling på hospitalet
Sommerens solbriller: Farverige glas og elegant minimalisme7.7.2025 11:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Solbrilletrends i 2025 spænder bredt og giver plads til personlig stil
Briller knækkede dagen før eksamen: Lokal optiker trådte til med hurtig hjælp25.6.2025 10:36:15 CEST | Pressemeddelelse
Victor Vestergaard og Niels Burchardt trådte til, da Emilie knækkede sine briller dagen før eksamen
Sol over Danmark: Beskyt dine øjne i sommersolen13.6.2025 09:29:30 CEST | Pressemeddelelse
Solen har gjort sit indtog. Sammen med solcremen og solhatten skal solbrillerne på. Det anbefaler optikerkæden Louis Nielsen. En undersøgelse viser, at 84 procent af danskerne ikke kender CE-mærkningen, som er garanti for, at solbriller beskytter for solens uv-stråler
Opsigtsvækkende parkering går viralt på sociale medier9.5.2025 10:55:29 CEST | Pressemeddelelse
Hvad der ligner en alternativ parkering, var et planlagt reklamefremstød fra optikerkæden Louis Nielsen. Billedet er bilen er gået viralt på sociale medier, hvor reklamefremstødet får store roser
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum