Patent- og Varemærkestyrelsen flytter til større lokaler

Til november flytter Patent- og Varemærkestyrelsen til større lokaler i Ikast-Brande Kommune. Styrelsen udvider lokalt med 10 medarbejdere blandt andet til arbejdet med patenter og sagsbehandling og har derfor brug for mere plads. Det sker som led i regeringens anden udflytningsrunde af statslige arbejdspladser på baggrund af et politisk ønske om i højere grad at placere statslige arbejdspladser uden for hovedstadsområdet.
”Vi har forsøgt at håndtere anden runde af udflytningen så skånsomt som mulig for både vores kunder og medarbejdere. Vi undgår at skulle afskedige medarbejdere i Taastrup ved at flytte ledige stillinger fra hovedstadsområdet til kontoret i Ikast. Derfor får vi nu brug for at ansætte flere dygtige og kompetente specialister i Ikast,” siger Tom Petersen, regionschef i Patent- og Varemærkestyrelsen.
Styrelsen er kommet godt igennem udflytningen, fordi lokal tilstedeværelse og nærhed har stor betydning.
”Det er væsentligt at få beskyttet sine opfindelser og innovation for rigtig mange iværksættere og virksomheder. Vi har oplevet, at vi bedre kan skabe værdi for både små og store danske virksomheder i Jylland ved at være lokalt tilstede, og det ønsker vi at udbygge endnu mere i fremtiden,” siger Tom Petersen.
Patent- og Varemærkestyrelsen overtager det nye lejemål på Finsensvej 1. F i Ikast den første oktober i år. Styrelsen har i samarbejde med Bygningsstyrelsen indgået en lejekontrakt med NRE Real Estate A/S, der er en del af entreprenørkoncernen NRE Group A/S, som selv stammer fra lokalområdet:
”Vi er glade for, at Patent- og Varemærkestyrelsen har valgt at flytte ind hos os. I hele forløbet har vi haft en rigtig god dialog med Bygningsstyrelsen og Patent- og Varemærkestyrelsen, og vi har i samarbejde skabt de rammer for deres nye kontor, som de ønskede sig. Vi glæder os til at byde vores lejer velkommen”, siger Jonas Olesen, direktør i NRE Real Estate A/S.
Fra kontoret i Ikast skal Patent- og Varemærkestyrelsen servicere kunder vest for Storebælt.
Nøgleord
Kontakter
For yderlige oplysninger kontakt venligst:
Tine Heide, Kommunikationschef, Patent- og Varemærkestyrelsen, telefon 20 76 92 08
Søren Katholm, NRE Real Estate A/S, telefon 31 44 15 95
Billeder
Information om Patent- og Varemærkestyrelsen
Om Patent- og Varemærkestyrelsen. Patent- og Varemærkestyrelsen er en dynamisk, moderne og markedsorienteret Styrelse under Erhvervsministeriet. Vi hjælper virksomheder med at skabe forretning ud af deres ideer. Vi leverer målrettet information og vejleder i hele udviklingsprocessen fra idé til aktiv, og vi behandler og udsteder rettigheder på patenter, designs og varemærker. Styrelsen beskæftiger ca. 200 medarbejdere i Ikast og i Høje Taastrup.
Følg pressemeddelelser fra Patent- og Varemærkestyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Patent- og Varemærkestyrelsen
Norsk energiløsning kåret som årets nordiske innovation10.4.2025 17:13:48 CEST | Pressemeddelelse
Nordic Innovation Award blev den 10. april uddelt for første gang i København, og den norske virksomhed Cartesian løb med prisen for deres banebrydende innovation.
Dansk innovation ligger helt i top!25.3.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Vestas, Novozymes og Danmarks Tekniske Universitet har leveret de største bidrag til, at Danmark kan indtage en europæisk fjerdeplads målt på antallet af patentansøgninger per indbygger sidste år. Det er første gang, et universitet indtager en tredjeplads på top-10 listen blandt de største og mest patentaktive virksomheder i Danmark. VKR Holding er i år for første gang med på listen.
Danske virksomheder er vilde med populær patentordning2.12.2024 10:18:31 CET | Pressemeddelelse
215 danske virksomheder har i denne omgang søgt Erhvervsministeriets ordning om tilskud til at søge patent på deres idé. Én af de virksomheder, der har haft gavn af ordningen, er Frederikshavn-virksomheden Decubimax, som har udviklet en trykaflastende sårbandage.
Sådan undgår du at købe kopivarer på ferien10.7.2024 09:20:54 CEST | Pressemeddelelse
Mange danskere shopper på ferien i udlandet. Her kan billige mærkevarer være fristende, men pas på: Kopivarer kan være farlige for din og din families sikkerhed. Patent- og Varemærkestyrelsen giver fire gode råd til, hvordan du spotter og undgår kopivarer på ferien og får ægte ferieminder med hjem.
Ny kampagne målrettet unge stiller skarpt på de alvorlige konsekvenser ved kopivarer12.6.2024 04:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Online produktkataloger med links til kopivarer spredes blandt unge på digitale og sociale medier. Det er en bekymrende tendens, lyder det fra Patent- og Varemærkestyrelsen, der med en ny kampagne sætter fokus på de skadelige konsekvenser ved kopivarer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum