Kom til intim koncert med The Victim
28.9.2018 10:27:15 CEST | Ishøj Kommune | Pressemeddelelse
Med sin guitar, sin stemme og en parade af hjerteskærende tekster har The Victims følelsesladede koncerter efterladt publikum i Danmark mundlamt.
Nu kan du mærke oplevelsen på egen krop, når manden bag The Victim, den 27-årige sanger og sangskriver Kenneth Nefling, giver en intim 50/50-koncert i Ishøj Kultur Café.
50/50-koncerterne er nogle af Ishøj Kultur Cafés mest populære arrangementer, og konceptet er enkelt: 50 pladser, 50 kroner. Koncerten bliver afholdt i en intim og uformel opsætning, hvor kunstneren er i øjenhøjde med publikum.
Personlige og stærke sange
The Victims stærke og følelsesladede sange er udsprunget af sangerens egne, personlige erfaringer. Efter et brud med kærligheden, hvor depression og angst tog over og førte til et forløb på psykiatrisk hospital, var musikken det eneste holdepunkt.
Det førte til en stærk og meget personlig EP, som The Victim turnerede med i Danmark og Irland. Turen til Irland gav ny inspiration til at skrive sangene til EP’en Letting Go, som handler om kærlighed, depression, længsel, og om hvordan livet kan ændres på et splitsekund.
Billetkøb
Køb din billet på ticketmaster.dk eller i Ishøj Kultur Café, Ishøj Østergade 28. Billetterne koster 50 kr. (+ 5 kr. i gebyr)
Kontakter
Ishøj Kultur Café
www.ishojkulturcafe.dk
Billeder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Virksomheder roser Ishøj Jobcenter i ny tilfredshedsmåling9.3.2026 13:53:51 CET | Pressemeddelelse
I en ny tilfredshedsmåling svarer 88 procent af virksomhederne i Ishøj, at de er tilfredse eller meget tilfredse med den service, som Ishøj Jobcenter giver til virksomheder
Fællesskab og kreativitet på Ishøj Kulturskole8.12.2025 11:24:41 CET | Pressemeddelelse
Over 100 elever deltog den 15. november til årets Kulturskoledag, som blev en stor succes med musik, dans, kreativitet og masser af fællesskab
Ny skoleleder på Strandgårdskolen i Ishøj21.11.2025 12:06:47 CET | Pressemeddelelse
Strandgårdskolen i Ishøj får ny skoleleder. Et kendt ansigt. Valget er nemlig faldet på Lea Tøttrup Christiansen, som tidligere har været viceskoleleder på skolen
Prisbelønnet socialt initiativ skaber jobs lokalt27.10.2025 09:26:35 CET | Pressemeddelelse
Hans Majestæt Kongen besøgte i august Code of Care på Bredekærgård i Ishøj i anledning af, at organisationen modtager Kongeparrets Socialpris
Ishøj har fået et nyt seniorråd ved fredsvalg21.10.2025 13:12:03 CEST | Pressemeddelelse
Alle interesserede Ishøj-borgere, der havde meldt sig som kandidat til Ishøj Seniorråd er nu automatisk valgt uden afstemning ved et fredsvalg. Derfor bliver der ikke valg til Ishøj Seniorråd den 18. november
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
