Statsministeren cykler med på sidste etape i DIF’s etapeløb for skadede veteraner
4.9.2018 06:00:00 CEST | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse
De har alle kæmpet deres kampe. Personligt. Og i krig for Danmark. Mange af dem kæmper stadig. Danmarks hjemvendte veteraner er på mange niveauer en udsat gruppe. Derfor forsøger Danmarks Idrætsforbund at hjælpe en række af veteranerne via DIF Soldaterprojekt, der har som målsætning at forbedre livet for fysisk og psykisk skadede veteraner via idræt og fællesskaber.
Cykelløbet ’Ride4Rehab’, som er et stort cykelevent for skadede veteraner, har siden den 29. august cyklet små 700 kilometer fra Frederikshavn mod København. På Flagdagen den 5.9 slutter Ride4Rehab, når veteranerne rammer Kastellet i København. Her skal veteranerne, der alle lider af PTSD i forskellige grader, indgå i den officielle parade.
Flere ambassadører i skikkelse af politikere, sportsstjerner og andre mediepersonligheder har valgt at bakke op om veteranerne i DIF Soldaterprojekt på etaperne gennem landet, og nu har statsminister Lars Løkke Rasmussen også meldt sin ankomst. Lars Løkke Rasmussen cykler med hele vejen mod Kastellet.
På Kastellet vil forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen modtage veteranerne med velkomsttale.
Pressen er velkommen såvel ved startskuddet til 9. etape den 5.september kl. 8.45 fra Høvelte Gård, Ellebækvej 2, 3460 Birkerød samt ved ankomsten på Kastellet, Prinsens Bastion, Kastellet 1, 2100 Kbh Ø kl. cirka 11.15.
DIF Kommunikation hjælper gerne pressen med cases blandt veteranerne mm.
Program: 5/9 Høvelte – Kastellet (Kbh.) 21 kilometer
Samling: kl. 8.45 på Høvelte Gård, Ellebækvej 2, 3460 Birkerød
Tale ved statsminister Lars Løkke Rasmussen og DIF’s direktør, Morten Mølholm Hansen
Afgang mod Kastellet kl. 9.30
Ankomst kl. cirka 11.15 ved Kastellet, Prinsens Bastion, Kastellet 1, 2100 Kbh Ø.
Ambassadører på etape 9:
Lars Løkke Rasmussen (statsminister), Claus Hjort Frederiksen (forsvarsminister), Paw Henriksen (skuespiller), Mark O. Madsen (OL-bryder), Per Krøldrup (tidl. prof. fodboldspiller), Rasmus Quaade (prof. cykelrytter), Erik Darre (fhv. generallæge), Henriette Hasselstrøm (Center for Militær Fysisk Træning), Jette Albinus (brigadechef i Hjemmeværnet, Peter Gade (tidl. prof. badmintonspiller), Rune Knude (Kroagerfonden), Morten Mølholm Hansen (DIF’s direktør), Gitte Lillelund Bech (tidl. forsvarsminister), Flemming Knudsen (DIF bestyrelsesmedlem), Lars Jørgensen (tidl. prof. håndboldspiller), Christina Egelund (folketingsmedlem LA).
Foto: DIF Soldaterprojekt
Kontakter
Jacob AndersenRedaktør
Tlf:43262029 / 24411213jaa@dif.dkBilleder
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og flere end 1,9 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Nyt mødested gør det nemt at opleve naturen tæt på Roskilde26.8.2026 16:27:13 CEST | Pressemeddelelse
Et godt udgangspunkt for oplevelser i den bynære natur er den nye friluftsgarage ved Sankt Hans i Roskilde. Her kan foreninger, skoler og familier mødes, klæde om og spise madpakken.
Presseinvitation: Nyt mødested gør det nemmere at få oplevelser i den bynære natur20.8.2026 10:15:16 CEST | Presseinvitation
I næste uge bliver et nyt mødested for friluftsoplevelser indviet i Roskilde og pressen er inviteret med til arrangementet. Det er tirsdag den 25. august kl. 16-18 og adressen er Karoline Ebbesens Plads 5, Sankt Hans, 4000 Roskilde.
Team Esbjerg og EfB skal hjælpe unge voksne videre i livet13.8.2026 07:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Team Esbjerg, EfB, Sport Event Park Esbjerg (SEPE) og Esbjerg Kommune bliver en del af Startblokken, et initiativ under Danmarks Idrætsforbund, der skal hjælpe unge voksne langt fra job og uddannelse godt videre i livet.
DIF beklager IOC-beslutning om Rusland7.7.2026 17:07:52 CEST | Pressemeddelelse
IOC har valgt at fjerne langt de fleste restriktioner og anbefalinger mod Rusland, så alle landets atleter og officials fremover kan deltage i OL-kvalifikationen og til OL. DIF er uenig i beslutningen.
Sønderjyske Kvindehåndbold skal hjælpe unge videre i livet29.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sønderjyske Kvindehåndbold og Aabenraa Kommune bliver som de første i Sønderjylland en del af Startblokken – et initiativ under Danmarks Idrætsforbund, der skal hjælpe unge langt fra job og uddannelse godt videre i livet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
