Nyt sundhedscenter indvies i Haderslev
Hen over sommeren er kommunale og regionale medarbejdere og private aktører rykket ind i Sundhedscenter Haderslev. Nu er det tid til, at stedet offcielt indvies. Det sker den 16. august kl. 15-17.
Festlighederne begynder kl. 15, hvor sundhedscentret indvies officielt med taler af borgmester H.P. Geil og regionsrådsformand Stephanie Lose. Derudover vil der være taler af udvalgsformand Børge Koch (Udvalget for Sundhed og Forebyggelse, Haderslev Kommune) og udvalgsformand Thies Mathiasen (Psykiatri- og Socialudvalget i Region Syddanmark). Derudover vil kunstneren Kristian Vodder fortælle om sin udsmykning af huset.
Centret er på godt 5.000 kvadratmeter, og hver en kvadratcentimeter er fuldt udnyttet, for interessen for at flytte ind i centret har været enorm.
”Sundhedscentret er borgernes hus, og jeg er stolt over, at vi sammen med regionen er lykkedes med at få samlet så mange kommunale, regionale og private tilbud under ét tag. Centret er et synligt bevis på, at vi kan rigtig meget, når vi arbejder sammen. Først og fremmest giver det god mening for borgerne, at tilbuddene nu er samlet, men også for medarbejderne har det stor betydning, at de kan arbejde tættere sammen på tværs af fag og afdelinger”, siger borgmester H.P. Geil.
”Borgerne i Syddanmark skal opleve et sundhedsvæsen, der er sammenhængende og nært på dem og deres hverdag. Det bidrager Sundhedscenter Haderslev til. Her er en lang række sundhedstilbud samlet helt tæt på borgernes liv, og det giver en tryg og sammenhængende behandling, hvor man ikke opdager, om det er kommunen eller regionen, der står bag”, siger regionsrådsformand, Stephanie Lose.
Efter talerækken vil der være en let forplejning og mulighed for at se hele huset. Alle er velkomne.
Hvis man ikke har mulighed for at deltage i indvielsen, men gerne vil have et nærmere kig på sundhedscentret, så vil der i september være et åbent hus-arrangement, hvor der også vil være god mulighed for at komme rundt og se nærmere på faciliteterne.
FAKTA:
Sundhedscentret på Clausensvej er på godt 5.000 kvadratmeter. Det rummer en række kommunale og regionale tilbud.
Kommunen er flyttet ind med sundhedspleje, sygeplejeklinik, brugerhus, misbrugscenter, socialpsykiatri, træning og forebyggelse. Regionen er flyttet ind med lokalpsykiatri, jordemodercenter, vagtlæge, røntgen.
Derudover er der træningsrum, mødefaciliteter og køkken.
Foruden de regionale og kommunale tilbud er der også blevet plads til en ørelæge, børnespeciallæge, fodklinik og et privatpraktiserende lægehus.
Kontakter
H.P. GeilBorgmester
Tlf:21 69 64 71hapg@haderslev.dkStephanie Lose (V)Regionsrådsformand
Tlf:2533 0982Information om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Haderslev er værter for stort cykelløb10.6.2025 08:23:06 CEST | Pressemeddelelse
Til august er Haderslev Kommune vært ved endnu et cykelløb. Det er fremtidens cykelstjerner, der gæster Haderslev, når kommunen lægger veje til Danmarksmesterskaberne for U23 og børne- og ungdomsklasserne i enkeltstart og linjeløb.
KAMMA SVENSSON – illustrationernes foregangskvinde3.6.2025 13:19:36 CEST | Pressemeddelelse
Den 16. juni åbner Historie Haderslevs udstilling om den sønderjyske kunstner Kamma Svensson. Udstillingen indeholder originale værker, skitser, illustrationer, trykplader, plakatudkast, samt en række centrale citater om Kamma Svenssons liv og virke.
Haderslev får kystvandråd og 3,2 millioner kroner til Haderslev Fjord8.5.2025 11:05:12 CEST | Pressemeddelelse
Indsatsen for at redde Haderslev Fjord fortsætter og styrkes nu med oprettelsen af et kystvandråd. Med kystvandrådet følger 3,2 millioner kroner fra staten, der skal bruges på at forbedre den økologiske tilstand i Haderslev Fjord og Dam.
Folketingets formand er hovedtaler ved Haderslev Lysfest11.4.2025 13:04:21 CEST | Pressemeddelelse
Søren Gade taler ved 80-året for Danmarks Befrielse til Haderslev Lysfest. Op mod 10.000 mennesker forventes at deltage i begivenheden.
Haderslev Kommune markerer 80-året for befrielsen med nyt kunstværk3.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Nyt kunstværk i Haderslev skal symbolisere fred, frihed og forsoning. Slots- og Kulturstyrelsen støtter værket med knap en halv million.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum