Flere kvinder tilbydes optagelse på ingeniøruddannelserne på AU
100 flere kvindelige ansøgere tilbydes i år en studieplads på én af AU’s ingeniøruddannelser sammenlignet med optaget sidste år. Det svarer til en stigning på godt 41%.
På visse diplomingeniøruddannelser såsom Sundhedsteknologi, Bygningsdesign og Kemi og Bioteknologi er flere kvinder end mænd blevet tilbudt en studieplads.
”Det er glædeligt, at vi kan se en øget interesse fra vores kvindelige ansøgere for disse uddannelser. Flere kvindelige studerende vil på kort sigt gavne studiemiljøet på uddannelserne og på lang sigt arbejdsmiljøet”, siger prorektor for uddannelse, Berit Eika.
Generelt set har interessen for AU’s ingeniøruddannelser været stor. Der tilbydes således 85 flere studiepladser på ingeniøruddannelser set på tværs af fakulteterne ST og Aarhus BSS. På de to civilingeniøruddannelser i bioteknologi og kemiteknologi er optagelseskapaciteten fordoblet sammenlignet med sidste år.
“Fremgangen på ingeniørområdet på AU er meget positiv, da vi sidste år igangsatte en stor satsning på netop det område med henblik på at øge antallet af dimittender til arbejdsmarkedet”, siger Berit Eika.
Nøgleord
Kontakter
Kommunikationsmedarbejder Anders Hylander 93 50 85 69 og ahylander@au.dk
Links
Information om Aarhus Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet
5 forskertalenter modtager ph.d.-prisen7.5.2025 14:09:58 CEST | Pressemeddelelse
Alternative nyhedsmedier, køers udledning af metan og empati i politiske diskussioner. Forskningen spænder vidt hos de 5 talentfulde ph.d.er, der modtager Aarhus Universitets Forskningsfonds ph.d.-priser onsdag d. 28. maj.
Professor Lene Aarøe modtager Holst-Knudsen forskertalent-prisen5.5.2025 12:30:05 CEST | Pressemeddelelse
Vi kan ikke tage demokratiet for givet. I en verden med stigende politisk polarisering er det vigtigere end nogensinde at forstå dynamikkerne bag vores politiske holdninger. Professor Lene Aarøe fra Aarhus Universitet modtager Holst-Knudsen forskertalent-prisen for sin banebrydende, interdisciplinære forskning i politisk holdningsdannelse, hvor hun kombinerer politologi, psykologi, biologi og kommunikation.
Vil du vide mere om verden? Kom til Forskningens Døgn på Aarhus Universitet1.4.2025 13:06:20 CEST | Pressemeddelelse
Styr et teleskop i Australien, træd ind i en virtuel solcellemark, undersøg dyrehjerner – og se, hvordan tandlægestuderende træner på fantomdukker. Onsdag den 23. april kl. 14-18 åbner Aarhus Universitet dørene for dig i anledning af Forskningens Døgn. Bare mød op – arrangementet er gratis og åbent for alle.
IT-uddannelser giver markant fremgang i kvote 2-søgning til Aarhus Universitet15.3.2025 15:21:28 CET | Pressemeddelelse
AU’s naturvidenskabelige uddannelser får over dobbelt så mange ansøgere som sidste år. Også samfundsvidenskaben tiltrækker flere unge, og der er fremgang på alle fem fakulteter.
Aarhus Universitet udnævner 5 æresdoktorer9.9.2024 11:09:55 CEST | Pressemeddelelse
Én spiller en afgørende rolle i kampen mod HIV, en anden har vist, hvordan man kan dyrke grøntsager i gamle madrasser. Aarhus Universitet udnævner i anledning af sin fødselsdag 5 internationale æresdoktorer fra øverste hylde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum