LEGOLAND® har bygget verdens højeste LEGO® tårn

De fleste har prøvet at bygge et højt tårn hjemme i stuen med LEGO® klodser. Men i denne uge, har det krævet lidt mere arbejde og koordinering i LEGOLAND, da parken skulle forsøge at slå verdensrekorden og bygge verdens højeste LEGO tårn.
”Det har været en rigtig god uge i LEGOLAND. Vejret har været fantastisk, og vores gæster har været helt vildt gode til at hjælpe med at bygge tårnet, og de har lavet nogle virkelig flotte mønstre og flag. Og så er det bare helt vildt fedt at stå her og have slået verdensrekorden,” siger Pernille Steffensen, Event Manager i LEGOLAND.
Tirsdag kl. 10 startede arbejdet med at bygge tårnet, og der er samlet blevet brugt mere end 500.000 LEGO klodser til at bygge det høje tårn.
Verdensrekordforsøg med en fodbold
I forbindelse med VM i fodbold havde LEGOLAND også allieret sig med YouTuberen ”Brizze”, som efter at have placeret den øverste klods på LEGO tårnet, skulle lidt højere op for at forsøge sig med et andet verdensrekordforsøg. Her skulle han kaste en bold ned fra 38 meters højde, som skulle tæmmes, før den rammer jorden.
”Desværre lykkedes vi ikke med den anden verdensrekord. Bolden blev tæmmet, inden den ramte jorden, men vi fik den ikke helt under kontrol, som forsøget foreskriver. Vi håber på lidt mere held med fodboldene i morgen aften, når herrelandsholdet skal slå Kroatien,” siger Pernille Steffensen.
For yderligere oplysninger eller videomateriale kontakt: Martin Duus Horslund Tlf. 79 50 18 19 / Martin.DuusHorslund@LEGOLAND.dk
Kontakter
For yderligere oplysninger eller videomateriale kontakt: Martin Duus Horslund Tlf. 79 50 18 19 / Martin.DuusHorslund@LEGOLAND.dk
Billeder
Information om LEGOLAND Billund
Følg pressemeddelelser fra LEGOLAND Billund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LEGOLAND Billund
Verdens største LEGO® butik åbner i LEGOLAND® med en eksklusiv oplevelse til de første gæster25.3.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der venter en helt særlig oplevelse til de 10 første gæster i køen, som får en gratis LEGO® Titanic æske og mulighed for at opleve verdens største LEGO butik før alle andre.
Verdens første LEGO® Festival kommer til LEGOLAND®5.3.2025 17:00:00 CET | Pressemeddelelse
Alle weekender fra d. 3. maj til d. 8. juni inviterer LEGOLAND® børn og voksne til LEGO® Festival for at fejre kreativitet, sjov og fantasi.
Ny piratlegeplads med plads til alle kommer til LEGOLAND® i 202530.1.2025 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
En ny inkluderende piratlegeplads sætter sejl i LEGOLAND®, når parken åbner til april.
Europas største LEGO® butik åbner i LEGOLAND® Billund30.1.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når LEGOLAND® i Billund slår dørene op til sæson 2025, bliver det med en helt ny LEGO® butik, hvor gæsterne kan bygge sig selv som LEGO minifigurer i Minifigure Factory.
Årets nyhed i LEGOLAND®: Aarhus kommer til Miniland30.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I dag kan LEGOLAND® endelig løfte sløret for årets helt store nyhed, som byder på et imponerende Aarhus-område i Miniland. Et område med hele syv velkendte bygninger fra Aarhus, stor detaljegrad og mere end 2,5 millioner LEGO® klodser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum