Arealet ved Folkehjem skal blive til en Genforeningspark: Weile Arkitekter er projektvinder
13.12.2017 00:00:00 CET | Aabenraa Kommune | Pressemeddelelse

Aabenraa Kommune har et ønske om at bidrage til markeringen af 100-året for Genforeningen i 2020 ved at omdanne arealet foran Folkehjem og Aabenraa Bibliotek til en Genforeningspark. Bedømmelsesudvalget har nu gennemgået og vurderet de indkomne bud fra de tre arkitektfirmaer, der var prækvalificeret til at byde på opgaven. Udvalget har udpeget Team Weile, der består af Weile Arkitekter, Urban Power og byMUNCH samt konsulenterne Elisabeth Hertzum og Kim Furdal, som vinder.
- Vinderprojektet har virkelig fået indarbejdet Folkehjems historiske betydning for Sønderjyllands genforening med resten af Danmark. Det er genialt, da fortællingen om de 3.000 danskere, som stod og hørte H. P. Hanssens tale på Folkehjems balkon 17. november 1918, kommer til at fremstå med sin ære og værdighed, siger formand for bestyrelsen for Folkehjem, borgmester Thomas Andresen, og henviser blandt andet til, at der ud fra Folkehjems balkon skal afsættes 3.000 fodaftryk, heraf nogle fra personer med særlig tilknytning til grænselandet.
Den eksterne fagdommer i bedømmelsesudvalget er også begejstret over vinderprojektet, som han kalder for nærværende, da det inviterer til at give området en lokal accent.
- Projektet sætter historiefortællingen ind i både fortid, nutid og fremtid og er med til at skabe et enkelt, uformelt og karakterfuldt rum. Det er robust og simpelt, hvilket betyder, at det kan realiseres i forskellige etaper og sikrer en fleksibel økonomisk ramme, siger ekstern fagdommer i bedømmelsesudvalget, arkitekt, konsulent og lektor ved Kunstakademiets Arkitektskole Boris Brorman Jensen, og peger blandt andet på udformningen af det grønne areal og vandkunsten.
Hos Aabenraa Bibliotek ser man frem til, at man får en endnu større samhørighed med Folkehjem.
- Vi er glade for, at der sikres en større synergi mellem Aabenraa Bibliotek og Folkehjem. Genforeningsparken vil komme til at fungere rigtig godt for arrangementer og aktiviteter og vil blive et pejlemærke for byen, og det vil vi gerne være en aktiv del af, siger Aabenraa Biblioteks konstituerede leder, Bente F. Mortensen.
Fondsmidler skal søges
Projektvinderne er stolte over, at lige netop deres projekt har vundet konkurrencen om en Genforeningspark ved Folkehjem.
- Vi er enormt beærede over, at vi skal være med at sætte de næste historiske fodspor for området, som Genforeningsparken kommer til, siger Ole Weile fra Weile Arkitekter.
Aabenraa Kommune har i Budgetforliget afsat 12,3 millioner kroner i 2019-2020 til gennemførelse af en helhedsplan for Genforeningsparken. Det er dog forudsat, at der er tilsagn og medfinansiering fra en række fonde.
- Arbejdet med at finde samarbejdspartnere til at gøre Genforeningsparken til en realitet starter for alvor nu. Det er et arbejde, som vi vil gøre alt for lykkes, da Genforeningsparken er en vigtig del af det ønske, som Aabenraa Kommune har for at bidrage til Genforeningen 2020, siger formand for Vækst- og Udviklingsudvalget, Philip Tietje.
Fakta om Genforeningsparken
I 2020 fejres markeringen af 100-året for Genforeningen, der både lokalt og nationalt er en vigtig historisk og kulturel begivenhed. I den forbindelse ønsker Aabenraa Kommune at bidrage til markeringen af 100-året for Genforeningen ved at omdanne arealet foran Folkehjem og Aabenraa Bibliotek til en Genforeningspark. Aabenraa Kommune har i Budgetforliget afsat 12,3 millioner kroner i 2019-2020 til gennemførelse af en helhedsplan for Genforeningsparken, forudsat at der er tilsagn og medfinansiering fra en række fonde.
Visionen for Genforeningsparken, hvor målet og ønsket er at indvie den i 2020, er, at det skal være en attraktion og et grønt åndehul i Aabenraa. Parken skal danne ramme om større arrangementer og begivenheder både i forbindelse med Genforeningen 2020 og efterfølgende, men skal også i sig selv være et interessant byrum, der giver værdi til området - både æstetisk og funktionsmæssigt.
I Genforeningsparken vil der være mulighed for læring, da der blandt andet er skitseret en integreret tidslinje i belægningen samt citater i bænkene omkring i parken. Der vil være mulighed for leg ved trampoliner, klatrenet og interaktivt lysspil. Samtidig vil parken fungere attraktivt for ophold ved soltrappen og de små siddenicher omgivet af det grønne og vandkunsten.
Billeder
Information om Aabenraa Kommune
Følg pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
CIRCULAR 2035 skal sætte Aabenraa Kommune på det grønne verdenskort29.9.2026 13:45:50 CEST | Pressemeddelelse
Brint, Power-to-X og fremtidens grønne industri er i centrum, når Aabenraa Kommune for første gang afholder CIRCULAR 2035. Konferencen samler topledere, investorer og eksperter fra Danmark, Tyskland og resten af Europa.
Aabenraa Kommune øver beredskab og lancerer beredskabshjemmeside14.9.2026 09:29:11 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 140 ledere i Aabenraa Kommune har i fredags gennemført en stor beredskabsøvelse sammen med Styrelsen for Samfundssikkerhed. Samtidig går Aabenraa Kommune i luften med en ny del af hjemmesiden, som er henvendt til borgernes forberedelse og rustning til eventuelle beredskabshændelser.
Aabenraa Kommune går tilbage i Dansk Industris erhvervsundersøgelse2.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Industris årlige erhvervsvenlighedsundersøgelse blandt landets kommuner placerer Aabenraa Kommune som nummer 42. Det er et fald på 23 pladser fra sidste års måling. På især Infrastruktur og Energi går Aabenraa Kommune dog frem, lige som der også er positive besvarelser på de mere objektive og statistiske indikatorer af undersøgelsen.
Budget 2027: Fokus på driften1.9.2026 11:29:23 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag 1. september præsenterede og underskrev repræsentanter fra et enigt Byråd budgetforliget for Budget 2027. Budgettet viderefører de seneste års investeringer i fremtidens velfærd, lige som det understøtter Aabenraa Kommunes kommuneplanstrategi Det Gode Liv 2039.
Aabenraa Kommune blandt de bedste på dagtilbud27.8.2026 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En landsdækkende undersøgelse foretaget af Økonomi- og Indenrigsministeriet, Børne-, Ældre- og Boligministeriet og Kommunernes Landsforening placerer Aabenraa Kommune som nummer 14 hvad angår forældres generelle tilfredshed med dagtilbuddene i kommunen. Undersøgelsen viser en høj grad af tilfredshed med trivsel og tryghed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum




