Ceres Plaza: Over 200 nyopførte lejeboliger i hjertet af Aarhus

Ceres Plaza bliver midtpunkt i Ceres Byen i hjertet af Aarhus. Bag projektet står pensionsselskabet PKA og A. Enggaard A/S.
”Vi ser frem til igen at kunne tilbyde en række nye boliger med værdi for vores lejere og medlemmer i en helt unik ny bydel. Vi oplever nemlig en stor efterspørgsel på boliger i Aarhus-området, og midtbyen i Aarhus er fortsat et af byens mest eftertragtede steder at bo,” siger Nikolaj Stampe, ejendomschef i PKA.
Ceres Plaza markerer afslutningen på flere års udvikling af den nye, centrale bydel på Aarhus’ tidligere bryggerigrund. Her kombineres de gamle bryggeribygninger med moderne arkitektur og energirigtigt byggeri.
”Vi oplever en god interesse for Ceres Plaza. Til vores første åbent hus deltog omkring 500 interesserede, og vi modtog over 140 reservationer, som vi lige nu arbejder videre med. Lejlighederne rammer markedet helt rigtigt, hvad angår byggeri, beliggenhed og prissætning. Og vi har gode erfaringer med en effektiv udlejning i dette eftertragtede område,” siger Maivi Herup, udlejningschef i DEAS, der i 2017 udlejede Bryggerhavens 230 lejligheder i Ceres Byen på blot to måneder.
DEAS varetager førstegangsudlejningen og administration af ejendommen, der huser i alt 208 lejligheder, fordelt på i alt 14.500 m2.
Bygningen er tegnet af Arkitema Architects med A. Enggaard A/S som bygherre. I arbejdet med facaden har man valgt at fusionere gammelt og nyt ved at kombinere dele af den gamle bryggerifacade med glas og lodrette, gyldne alubeklædninger.
Om Ceres Plaza i Ceres Byen
• 208 lejeboliger med 1-5 værelser i størrelsen 38-130 m2.
• De første 34 lejligheder er allerede klar til indflytning. Indflytning herefter i oktober og december 2018.
• Ca. 10 min. gang til Aarhus Centrum.
• Læs mere på www.ceresbyen.dk/ceres-plaza-lejeboliger
For mere information
Udlejningschef Maivi Herup, DEAS, mobil 27 90 13 30
Ejendomschef Nikolaj Stampe, PKA, mobil 21 47 54 82
Tom Johnsen, A. Enggaard, mobil 40 93 88 16
Billeder
Information om DEAS
Kort om DEAS
DEAS A/S er et af Danmarks førende ejendomsforvaltningsselskaber. Selskabet består af fem forretningslinjer: Ejendomsadministration, Property Asset Management, Facility Services, Udlejning og Offentlig-Privat Partnerskab (OPP). Vi tilbyder ydelser som administration af bolig- og erhvervsejendomme, ejer- og andelsboligforeninger samt management af butikscentre. Hertil kommer bygherrerådgivning, byggesagsadministration, energistyring, drift og vedligehold samt udlejning af bolig- og erhvervslejemål. DEAS administrerer cirka 2.000 ejendomme med cirka 76.000 lejemål i Danmark og har kontorer i København, Aalborg og Aarhus. DEAS A/S er et 100%-ejet datterselskab af DEAS Holding A/S.
Følg pressemeddelelser fra DEAS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DEAS
Ny direktør for boligudlejninger i DEAS29.1.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
35-årige Caroline Bang bliver ny direktør for boligudlejningsafdelingen i Danmarks største ejendomsadministrator, DEAS.
DEAS styrker erhvervsudlejningen i Aarhus19.12.2024 11:21:33 CET | Pressemeddelelse
Med ambitionen om at imødekomme en stigende efterspørgsel efter erhvervsudlejning i Århus og omegn styrker DEAS, Danmarks største ejendomadministrator, nu sine indsatser med ansættelsen af en ny erhvervsudlejningsprofil til at lede afdelingen.
IQ Energy hjælper Dagrofa med omfattende energibesparelser: MENY, SPAR, Foodservice og Dagrofa Logistik får intelligent energistyring16.12.2024 09:03:13 CET | Pressemeddelelse
Dagrofa kan se frem til en betydelig reduktion i energiforbruget på knap 100 af sine lokationer i Danmark. Det er takket være flere energibesparende initiativer, herunder helt nye energistyrings- og overvågningssystemer fra IQ Energy.
DEAS opnår Danmarks første platin-certificering i DGNB-Rum23.10.2024 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
DEAS, Danmarks største ejendomsadministrator og leverandør af ejendomsrådgivning, har netop opnået platin i DGNB Rum-certificeringen hos Rådet for Bæredygtigt Byggeri. Platin-certifikatet er opnået i DEAS' eget domicil i Valby.
DEAS er flyttet ind i nyt moderne domicil: Et showroom for moderne kontormiljøer25.9.2024 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks største ejendomsadministrator, DEAS, er netop flyttet ind i sit nye domicil i Valby, som har fået navnet "The Market". Med det nye domicil ønsker DEAS at demonstrere sine kompetencer inden for effektiv space planning og færdige koncepter for udvikling af ejendomme.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum