Thomas Andresen: Byrådet bestemmer selv Fjordskolens placering
Folketingets Ombudsmand har netop svaret på en klage over, at Aabenraa Byråd 24. februar i år besluttede, at Fjordskolens afdelinger skal flytte til Kruså. Svaret er sendt til Aabenraa Kommune til orientering.
Ombudsmanden svarer, at han ikke vil foretage en ombudsmandsundersøgelse på grund af klagen. Han har med andre ord vurderet, at der ikke er anledning til at undersøge byrådets beslutning om at flytte Fjordskolen til Kruså.
Ombudsmanden lægger til grund for sin vurdering, at det er kommunalbestyrelsen selv, der beslutter, hvordan kommunens midler skal fordeles.
- Jeg kan dermed konstatere, at der ikke er noget i sagen. Det store flertal, der tog beslutningen om at flytte skolen til Kruså på byrådsmødet i februar, havde fuld ret til at beslutte, hvor Fjordskolen skal ligge. Jeg er naturligvis glad for, at ombudsmanden har slået det fast. Og jeg håber, at ombudsmandens svar betyder, at vi nu kan komme videre og se fremad, så vi kan få skabt en rigtig god, samlet Fjordskole i de nye rammer i Kruså, pointerer borgmester Thomas Andresen.
Ombudsmanden skriver bl.a. i sit svar til klagerne:
Jeg er afskåret fra at tage stilling til kommunens budgetaftale. Det skyldes, at budgetaftalen er udtryk for kommunalbestyrelsens prioriteringer og bevillinger for den kommende periode. Budgetaftalen er således udtryk for en lokalpolitisk afvejning af, hvordan kommunens midler skal fordeles i den kommende periode.
Klagen blev indgivet til Folketingets Ombudsmand af Mette og Fedor Steeman fra Rødding.
Information om Aabenraa Kommune
Følg pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Det unikke Sønderjylland har en stærk kulturprofil10.9.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang har de fire sønderjyske kommuner, Sønderborg, Tønder, Haderslev og Aabenraa fået kortlagt borgernes kulturforbrug på én gang. Kulturens Analyseinstitut har foretaget en undersøgelse, som borgere fra alle fire kommuner har deltaget i.
Aabenraa Kommune har generelt høj tilfredshed hos brugere af hjemmehjælp5.9.2025 08:31:09 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Ældreministeriet placerer Aabenraa Kommune på en 17. plads, når det kommer til tilfredsheden blandt brugere af hjemmeplejen. I Aabenraa Kommune ses undersøgelsen som et godt fundament at fortsætte implementeringen af ældrereformen på.
Aabenraa Kommune igen blandt Danmarks 20 mest erhvervsvenlige kommuner4.9.2025 08:37:22 CEST | Pressemeddelelse
Aabenraa springer 17 pladser frem til en 19. plads i Dansk Industris erhvervsvenlighedsundersøgelse drevet af topresultater inden for byggesagsbehandling, kommunal administration og grøn energi.
Bo- og Jobmessen i Aabenraa tiltrækker kandidater fra begge sider af grænsen2.9.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Over 85 virksomheder har meldt sig til den fælles sønderjyske Bo- og Jobmesse 19. september, og mere end 300 tyskere har registreret sig som deltagere.
Budget 2026: Investeringer i velfærd2.9.2025 12:02:41 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag 2. september blev budgetforliget for 2026 præsenteret i byrådssalen på rådhuset i Aabenraa, hvor repræsentanter fra alle partier i Byrådet underskrev aftalen. Overskriften er Investeringer i Velfærd, og budgetforliget understøtter fortsat ambitionerne i Byrådets Udviklingsstrategi – Det Gode Liv 2035.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum