Vil du være domsmand eller nævning?
Nævninge og domsmænd, som samlet kaldes lægdommere, er udpeget for fire år ad gangen. Derfor er det nu tid til at melde sig, hvis man har lyst til at stå på den grundliste, som by- og landsretterne anvender, når de skal udpege lægdommere til strafferetssager.
I hver eneste kommune er der et Grundlisteudvalg, der har ansvaret for at sammensætte den såkaldte grundliste. I Aabenraa Kommunes tilfælde skal der stå 196 voksne borgeres navne på listen. Hvis man er interesseret i at blive lægdommer, ansøger man om at blive optaget, hvorefter man skal godkendes som egnet. Visse kriterier skal være opfyldt.
Når man er godkendt, er det borgerligt ombud at være domsmand eller nævning i de strafferetssager, præsidenten for Vestre Landsret udpeger én til. Det vil sige, at man skal møde op og altså ikke kan sige nej. Man deltager typisk i ca. fire retssager årligt.
Mange arbejdspladser giver domsmænd og nævninge fri for at udføre borgerligt ombud, men på nogle arbejdspladser vil man selv skulle tage fri og altså selv betale for den tid, man er væk fra arbejdet. Der er dog en økonomisk kompensation for at udføre sin pligt som lægdommer.
Borgere i Aabenraa Kommune, der gerne vil på grundlisten, skal melde sig nu. Der er sidste frist 2. marts.
- Jeg håber, at rigtigt mange vil være interesserede i at bidrage til samfundet ved at tilbyde sig som lægdommer. Der er generelt stor tillid til det danske retssystem. Det tror jeg, hænger sammen med, at helt almindelige borgere som lægdommere er med at vurdere, om folk er skyldige, siger formand for Grundlisteudvalget Hans Philip Tietje.
Grundlisteudvalget er udpeget af Aabenraa Byråd. Udvalget konstituerede sig med Hans Philip Tietje som formand på sit første møde 3. februar 2015. Udvalgets øvrige medlemmer er Werner Jensen, Henning Frisk, Børge Lund og Severin Sivesgaard.
Information om Aabenraa Kommune
Følg pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Aabenraa Kommune har generelt høj tilfredshed hos brugere af hjemmehjælp5.9.2025 08:31:09 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Ældreministeriet placerer Aabenraa Kommune på en 17. plads, når det kommer til tilfredsheden blandt brugere af hjemmeplejen. I Aabenraa Kommune ses undersøgelsen som et godt fundament at fortsætte implementeringen af ældrereformen på.
Aabenraa Kommune igen blandt Danmarks 20 mest erhvervsvenlige kommuner4.9.2025 08:37:22 CEST | Pressemeddelelse
Aabenraa springer 17 pladser frem til en 19. plads i Dansk Industris erhvervsvenlighedsundersøgelse drevet af topresultater inden for byggesagsbehandling, kommunal administration og grøn energi.
Bo- og Jobmessen i Aabenraa tiltrækker kandidater fra begge sider af grænsen2.9.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Over 85 virksomheder har meldt sig til den fælles sønderjyske Bo- og Jobmesse 19. september, og mere end 300 tyskere har registreret sig som deltagere.
Budget 2026: Investeringer i velfærd2.9.2025 12:02:41 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag 2. september blev budgetforliget for 2026 præsenteret i byrådssalen på rådhuset i Aabenraa, hvor repræsentanter fra alle partier i Byrådet underskrev aftalen. Overskriften er Investeringer i Velfærd, og budgetforliget understøtter fortsat ambitionerne i Byrådets Udviklingsstrategi – Det Gode Liv 2035.
Aabenraa Kommune iværksætter ekstraordinære tiltag ved jernbaneoverkørsler19.8.2025 19:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Økonomiudvalget i Aabenraa Kommune har bakket op om, at der hurtigst muligt iværksættes foranstaltninger for at øge synligheden ved jernbaneoverkørslerne uden bomme i Aabenraa Kommune.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum