Håndholdt indsats for ufaglærte ledige
Først var der KIS, så kom KINA, og nu er endnu en særlig beskæftigelsesindsats på vej som et tredje ben i Aabenraa Kommunes aktive arbejdsmarkedspolitik. Indsatsen er netop blevet vedtaget i Arbejdsmarkedsudvalget.
Projektet skal omfatte ca. 50 ledige, nemlig ufaglærte langtidsledige og ledige, der er i fare for at falde ud af systemet og stå uden forsørgelse. Disse ledige skal opkvalificeres til at kunne varetage nogle af de jobs, som de lokale virksomheder har svært ved at skaffe kvalificeret arbejdskraft til.
- Vi har den opfattelse, at vi har gode muligheder for at gøre den ufaglærte arbejdskraft mere attraktiv for erhvervslivet. Og jeg er glad for, at vi på denne måde endnu engang viser, at vi fører en aktiv arbejdsmarkedspolitik i Aabenraa Kommune, pointerer Ejler Schütt, der er formand for Arbejdsmarkedsudvalget.
Jobcenter Aabenraa har siden 2012 intensiveret samarbejdet med virksomhederne, der i disse år i udstrakt grad efterspørger faglært arbejdskraft eller arbejdskraft med specielle kvalifikationer så som certifikater og lignende. Der er ikke længere jobs til så mange ufaglærte, som der var tidligere. Og forholdsmæssigt mange af de ledige er netop ufaglærte. Derfor kan jobcentret, i en tid hvor ledigheden falder, ikke helt honorere virksomhedernes behov for faglært og kvalificeret arbejdskraft.
Det nye projekt skal derfor forsøge at løfte nogle af de ufaglærtes kompetencer, så de kommer til at svare til virksomhedernes behov. Det skal ske inden for fem brancher: industri og produktion; transport, lager og logistik; bygge og anlæg; service og rengøring; landbrug.
Konkret får hver deltager i projektet et opkvalificerende kursusforløb på 12 uger. Den ledige har i forvejen ret til 6 ugers selvvalgt kursus. De ekstra 6 uger tildeler jobcentret den ledige. Opkvalificeringen kommer til at bestå af kurser af forskellig slags alt efter, hvad det konkret er, den ledige mangler for at kunne indgå i et job i en af de virksomheder, der har brug for arbejdskraften nu eller fremover. Det bliver altså en udpræget håndholdt indsats, der matcher den ledige med virksomhedernes behov.
Det er målet, at halvdelen af kursusdeltagerne skal komme i job, løntilskudsjob eller jobrotation efter forløbet, samt at 10% af deltagerne fortsætter i et decideret uddannelsesforløb.
- Jeg ser frem til, at virksomhederne og jobcentret kommer i endnu tættere samarbejde gennem dette projekt. Vi har allerede været i kontakt med flere virksomheder inden for de nævnte brancher, som har vist positiv interesse for at deltage i projektet, fortæller vicekommunaldirektør Tom Ahmt, der også er direktør for Jobcenter og Borgerservice.
Information om Aabenraa Kommune
Følg pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Unikt samarbejde danner rammen for at forbedre sundhedsvæsnet30.4.2025 14:32:55 CEST | Pressemeddelelse
'Sammen på Tværs' er et nyt initiativ, der skal forbedre adgangen til sundhedsydelser for socialt udsatte borgere og styrke det tværgående samarbejde mellem Aabenraa Kommune og Sygehus Sønderjylland.
Aabenraa Kommune sætter fokus på demens i uge 1929.4.2025 14:31:14 CEST | Pressemeddelelse
Aabenraa Kommune arbejder målrettet på at være en demensvenlig kommune og byder i forbindelse med Demensugen 2025 på et omfattende program med temadag, debatarrangementer og aktiviteter fordelt over hele kommunen.
80-året for Danmarks befrielse markeres i Frøslevlejren 4. maj 202528.4.2025 14:44:50 CEST | Pressemeddelelse
80-året for Danmarks befrielse markeres 4. maj i Frøslevlejren med frihedsbudskab, kransenedlæggelse, mindeandagt, fællessang og jazzkoncert. Forud for mindehøjtideligheden er der åbnet i hele lejren.
Aabenraa Kommune anker ikke erstatningssag om Tinglev Mose23.4.2025 13:43:38 CEST | Pressemeddelelse
Økonomiudvalget i Aabenraa Kommune har besluttet ikke at anke afgørelsen til landsretten om erstatning til en lodsejer efter et naturgenopretningsprojekt i Tinglev Mose.
37 projekter skal være med til at skabe Musikkens År i Aabenraa Kommune14.4.2025 09:53:22 CEST | Pressemeddelelse
0,5 millioner kroner er bevilget til 37 projekter i anden og sidste uddeling af tilskud til arrangementer i Musikkens År 2025 i Aabenraa Kommune. Musikfesten er allerede godt i gang, og med uddelingen af yderligere tilskud kan flere projekter nu også se dagens lys.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum