LEGOLAND® fylder 50 år den 7. juni

Stor fødselsdagskoncert lørdag den 2. juni
Lørdag den 2. juni lyder startskuddet til fejringen af LEGOLAND, når parken byder velkommen til fødselsdagskoncert med en række af børnenes favoritter. Albert Dyrlund, Bastian, Joey Moe, Mika & Tobias, Sigurd Barrett, Hr. Skæg og Onkel Reje lægger alle vejen forbi og garanterer en fantastisk kickstart på festlighederne.
Fødselsdagsfejring torsdag den 7. juni
LEGOLAND fejrer også den runde fødselsdag på dagen den 7. juni, hvor Kjeld Kirk Kristiansen vil deltage ved festlighederne, og børnene fra de lokale skoler i Billund er inviteret med til at fejre den runde fødselsdag.
- Vi glæder os rigtig meget til at fejre LEGOLAND parkens 50 års fødselsdag sammen med vores gæster. Både til fødselsdagskoncerten den 2. juni og på selve dagen, hvor vi fejrer de 50 år med en klassisk fødselsdag, siger Christian Woller, direktør i LEGOLAND.
Fødselsdagsmåneden afsluttes med et verdensrekordforsøg, når LEGOLAND sammen med gæsterne forsøger at bygge verdens højeste LEGO tårn på pladsen foran LEGOLAND.
Praktisk info for pressen - program den 7. juni:
På fødselsdagen vil der være fødselsdagstaler, 50 meter fødselsdagskage, masser af flag og balloner og naturligvis fødselsdagssang med gæster, medarbejdere og børnene fra de lokale skoler i Billund sammen med LEGOLAND Garden.
Kl. 13.30 - Registrering, udlevering af navneskilte og pressebriefing på Hotel LEGOLAND.
Kl. 13.45 - Afgang til LEGOLAND.
Kl. 14.00 - Fødselsdagstaler ved Kjeld Kirk Kristiansen og LEGOLAND direktør, Christian Woller.
Kl. 14.15 - Afsløring af LEGO model af LEGOLAND fra 1968, som er blevet bygget af LEGO fangruppen Byggepladen.
Kl. 14.20 - Fødselsdagssang og 50 meter fødselsdagskage.
Tilmelding: Af hensyn til praktikken vil vi bede om din tilmelding senest den 4. juni. Tilmeldingen kan ske til: Pressechef Kasper Tangsig, Kasper.Tangsig@LEGOLAND.dk - Telefon: 7950 1801
Kontakter
Kasper Tangsig
Pressechef
Kasper.Tangsig@LEGOLAND.dk
+45 7950 1801
Billeder












Vedhæftede filer
Information om LEGOLAND Billund
Følg pressemeddelelser fra LEGOLAND Billund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LEGOLAND Billund
Verdens største LEGO® butik åbner i LEGOLAND® med en eksklusiv oplevelse til de første gæster25.3.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der venter en helt særlig oplevelse til de 10 første gæster i køen, som får en gratis LEGO® Titanic æske og mulighed for at opleve verdens største LEGO butik før alle andre.
Verdens første LEGO® Festival kommer til LEGOLAND®5.3.2025 17:00:00 CET | Pressemeddelelse
Alle weekender fra d. 3. maj til d. 8. juni inviterer LEGOLAND® børn og voksne til LEGO® Festival for at fejre kreativitet, sjov og fantasi.
Ny piratlegeplads med plads til alle kommer til LEGOLAND® i 202530.1.2025 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
En ny inkluderende piratlegeplads sætter sejl i LEGOLAND®, når parken åbner til april.
Europas største LEGO® butik åbner i LEGOLAND® Billund30.1.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når LEGOLAND® i Billund slår dørene op til sæson 2025, bliver det med en helt ny LEGO® butik, hvor gæsterne kan bygge sig selv som LEGO minifigurer i Minifigure Factory.
Årets nyhed i LEGOLAND®: Aarhus kommer til Miniland30.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I dag kan LEGOLAND® endelig løfte sløret for årets helt store nyhed, som byder på et imponerende Aarhus-område i Miniland. Et område med hele syv velkendte bygninger fra Aarhus, stor detaljegrad og mere end 2,5 millioner LEGO® klodser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum