
Borgermøde i Kastrup om nye jernbaneanlæg på Øresundsbanen
Når strækningen mellem Ringsted og den nye Femern forbindelse bliver udbygget, risikerer Øresundsbanen at blive en flaskehals for de mange godstog sydover. Derfor undersøger Banedanmark muligheden for at udvide kapaciteten for især godstog omkring Kastrup. Banedanmark inviterer til borgermøde om Kapacitetsudvidelse på Øresundsbanen.
Når dørene onsdag den 7. juni bliver lukket op til Amagerhallen, håber områdechef fra Banedanmark, Martin Munk Hansen, at det vil strømme ind med interesserede naboer til Øresundsbanen.
- Borgermødet er en del af den offentlige høring om jernbaneprojektet Kapacitetsudvidelse på Øresundsbanen. Fra den 1. juni til den 31. juli modtager vi meget gerne kommentarer, idéer og forslag. Og det kan både være på borgermødet, pr. mail, i brev og på telefon, siger Martin Munk Hansen.
På hele strækningen fra Ringsted til den nye Femern Bælt forbindelse skal jernbanen elektrificeres, og der skal udbygges til to spor, undtagen på Storstrømsbroen. Udbygningen vil bl.a. give plads til flere tog ned over Sjælland, Falster og Lolland – fortrinsvis godstog.
– En stor del af de godstog, der fremover skal benytte den nye godsrute til Femern Bælt forbindelsen, kommer fra Sverige via Øresundsbanen. Her er kapaciteten i dag begrænset af, at østgående godstog på en kort strækning skal køre i det vestgående spor for at komme ud på godstogssporene nord om Københavns Lufthavn, fortæller Martin Munk Hansen.
Sporsluse eller bro over jernbanen
Banedanmark fremlægger en grundløsning, hvor der bygges et ekstra spor på den nordlige side af Øresundsbanen. Sporet bliver ca. 1,5 km og forløber imellem Listedvej og banens underføring under motorvejen. I Grundløsningen skal det nuværende nordlige spor fremover fungere som sporsluse, hvor godstog kan vente, indtil vestgående tog har passeret ad det nye spor.
Som alternativ til grundløsningen, fremlægges Alternativ 2. Her skal der fra Amager Landevej bygges et nyt østgående godsspor på sydsiden af banen. Ca. 350 meter øst for Amager Landevej løftes sporet via en betonbro over den eksisterende bane og ned igen.
Derudover fremlægger Banedanmark et tilvalg, som omfatter to perroner ved de eksisterende godsspor. Perronerne placeres under Metroens krydsning af godssporene, og de gør det muligt for persontog at standse. Adgang til perronerne vil ske via en gangbro og elevatorer i perronernes vestlige ende.
Kommentarer er velkomne
Borgermødet finder sted i Amagerhallen, Løjtegårdsvej 62-66, onsdag den 7. juni kl. 19-21. Fra kl. 18.30 er der åbent i de såkaldte spørgehjørner, hvor fagmedarbejdere fra Banedanmark vil svare på spørgsmål om bl.a. anlæg, arealbehov og støj.
Få mere at vide
Banedanmark har udgivet en miljørapport og en høringsudgave af miljøredegørelsen, som beskriver de konsekvenser, projektet har for omgivelserne. Høringsudgaven består fire hæfter, som alle er tilgængelige på Banedanmarks hjemmeside, hvor også miljørapporten er tilgængelig: www.banedanmark.dk
.
På hjemmesiden er der flere oplysninger om projektet, blandt andet et dynamisk kort, som viser projektets lokale konsekvenser.
Kontakt og information
Spørgsmål om projektet besvares via Banedanmarks pressevagt på telefon 8234 1313.
Billeder
Information om Banedanmark
Følg pressemeddelelser fra Banedanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Banedanmark
Jernbanen mellem Farris og Sommersted forventes klar til togtrafik den 19. december4.12.2012 15:24:47 CET | Pressemeddelelse
Der arbejdes på højtryk for at få jernbanen mellem Farris og Sommersted klar til drift efter de massive skader som følge af torsdagens afsporing af et godstog. Banen forventes klar til første morgentog onsdag den 19. december, men årstiden er ikke uden udfordringer.
Omfattende skader på jernbanen mellem Farris og Sommersted1.12.2012 13:23:32 CET | Pressemeddelelse
Havarikommissionen undersøgelser er fortsat i gang efter at et godstog sent torsdag eftermiddag afsporede ved Farris mellem Lunderskov og Vojens. Det står allerede klart, at der er tale om omfattende skader på bl.a. banens sveller.
DSB og Banedanmark klar til vinterens udfordringer13.11.2012 14:00:18 CET | Pressemeddelelse
Vinteren nærmer sig, og DSB og Banedanmark er godt forberedt på de udfordringer, som kulden og sneen kan give for togtrafikken.
Åbning af ny bro over Lågegyde forsinket6.11.2012 12:34:18 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet med at udskifte broen, der fører Lågegyde over banen ved Kokkedal Station, er desværre blevet forsinket. Den nye bro er klar til brug primo december 2012.
Forsinkede broelementer skyder åbning af Jernbanebroen til sidst i november1.11.2012 16:01:48 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet med at genåbne jernbanebroen over Limfjorden er på vej ind i den afsluttende fase. Alle kræfter er sat ind, og der arbejdes i døgndrift. Det kan desværre nu konstateres, at de sidste fire broelementer er så sent klar til montering, at Banedanmark først kan melde jernbanebroen klar til togtrafik sidst i november.