
Der er god energi i brugte batterier
Det er en skam, for brugte batterier indeholder vigtige råstoffer, der kan bruges igen. F.eks. består over halvdelen af batteriers vægt af råstoffer som mangan, jern og tungmetaller, og det er materialer, der kan genanvendes i jernindustrien.
For at gøre opmærksom på, hvor nyttige de brugte batterier er, så har den europæiske genbrugsorganisation European Recycling Platform, ERP iværksat en kampagne som skal fortælle, hvad batterierne rent faktisk bliver brugt til.
- Før i tiden skulle man indsamle batterier, fordi de var skadelige for miljøet. Den tid er heldigvis ovre, fordi de forskellige producenter har udviklet batterierne, så kun omkring 5% af dem indeholder skadelige stoffer. I dag handler batteriindsamling om at genbruge ressourcer. Brugte batterier indeholder rigtig mange gode råstoffer, der kan bruges til flere forskellige ting, vi ikke tænker over i dagligdagen, og det vil vi naturligvis gerne fortælle om. Forhåbentlig kan vi så motivere til, at batterierne havner det rigtige sted, fortæller Martin Therkelsen, adm. direktør i ERP.
Til kommunikation af budskaberne anvendes bl.a. annoncer, tv-reklamer og en videns-quiz på organisationens Facebook side.
Hvad sker der med batterierne?
For at udvinde de vigtige råstoffer skal batterierne opvarmes til først 700 grader og så 1500 grader. Ved den temperatur brænder plastik og papir, mens kviksølv og zink fordamper og senere hives ud af gasserne til andre formål. Tilbage er råstoffer som mangan og jern, der bl.a. genanvendes til togskinner, vaske i rustfrit stål, vejbelægning, autoværn og meget mere.
Virksomheder kan gøre en forskel
Virksomheder, der producerer eller importerer produkter der har med elektronik og batterier at gøre, skal være tilmeldt en kollektiv ordning, der sørger for håndteringen af den affaldskategori, batterier tilhører. ERP, der er en af de første internationale kollektive ordninger for genindvinding af elektrisk og elektronisk udstyr, har tilladelse til at operere i flere lande. Derfor kan ERP tilbyde de europæiske medlemmer en lang række stordriftsfordele.
Om ERP – European Recycling Platform
ERP blev dannet i december 2002 af Braun, Electrolux, HP og Sony for at sikre sine medlemmer konkurrencedygtige priser og en korrekt implementering af WEEE – direktivet for genindvinding af elektrisk og elektronisk udstyr. I dag har ERP mere end 1600 kunder, og antallet af både lande og medlemmer stiger hele tiden. Organisationen er kendetegnet ved innovative og effektive strategier for affaldshåndtering og behandling samt bortskaffelse. ERP er foreløbig operativ i 12 lande: Østrig, Danmark, Norge, Frankrig, Finland, Tyskland, Irland, Italien, Polen, Portugal, Spanien og Storbritannien.
Yderligere informationer
Kampagneperiode: Uge 46-49.
ERP hjemmeside: www.erp-recycling.org
Kampagneside: www.facebook.dk/batteriindsamling
Yderligere information om kampagnen, kontakt venligst:
Administrerende Direktør, ERP Danmark ApS Martin Therkelsen, tlf.: 24 98 43 67, email: martin.therkelsen@erp-recycling.org
Vedhæftede filer
Information om ERP Danmark ApS

Industriparken 29
2750 Ballerup
Følg pressemeddelelser fra ERP Danmark ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ERP Danmark ApS
Nyt liv til gamle batterier ( Bemærk: Opdateret pressemeddelelse )11.8.2011 14:09:40 CEST | Pressemeddelelse
Op mod 2000 tons batterier bliver ikke afleveret til genbrug. Derfor afvikler den europæiske genbrugsorganisation ERP en kampagne for at gøre opmærksom på vigtigheden i at indsamle batterier.
Nyt liv til gamle batterier ( Bemærk: Opdateret pressemeddelse )11.8.2011 14:03:40 CEST | Pressemeddelelse
Op mod 2000 tons batterier bliver ikke afleveret til genbrug. Derfor afvikler den europæiske genbrugsorganisation ERP en kampagne for at gøre opmærksom på vigtigheden i at indsamle batterier.
Nyt liv til gamle batterier9.8.2011 16:39:40 CEST | Pressemeddelelse
Op mod 10 tons batterier bliver ikke afleveret til genbrug. Derfor afvikler den europæiske genbrugsorganisation ERP en kampagne for at gøre opmærksom på vigtigheden i at indsamle batterier.
Nyt liv til gamle batterier9.8.2011 16:33:10 CEST | Pressemeddelelse
Op mod 10 tons batterier bliver ikke afleveret til genbrug. Derfor afvikler den europæiske genbrugsorganisation ERP en kampagne for at gøre opmærksom på vigtigheden i at indsamle batterier.
Danmark forrest i genanvendelsesfeltet9.5.2011 16:32:29 CEST | Pressemeddelelse
Resultatet af paneuropæisk undersøgelse om genanvendelse af elskrot og batterier offentliggjort på Europadagen