HK/Privats næstformand valgt som kandidat til EU-parlamentet

HK/Privats næstformand, Marianne Vind, er nu ét skridt nærmere en af Danmarks 13 pladser i Europa-Parlamentet.
Tirsdag den 8. maj blev hun således valgt som Socialdemokratiets kandidat i Region Sjælland. 155 ud af 204 medlemmer ved repræsentantskabsmødet i Ringsted stemte på den 47-årige fagforeningskvinde. Hendes to modkandidater, Christian von Benzon og Sadik Topcu, fik henholdsvis 35 og 13 stemmer.
- Jeg er utrolig stolt over den store opbakning og glæder mig nu til at tage fat på valgkampen for at sikre det socialdemokratiske mandat i Europa-Parlamentet. For jeg synes jo, der er brug for en parlamentariker med min baggrund og med de kompetencer i forhold til arbejdsmarkedet, som jeg kan bringe ind, siger Marianne Vind med henvisning til hendes mange år som aktiv i fagbevægelsen.
Samme kamp for flere mennesker
Marianne Vind har siden 2011 været næstformand i HK/Privat. Og inden da tillidsrepræsentant for laboranterne hos Novozymes i Kalundborg og formand for Dansk Laborant-Forening fra 2006-2011.
- Det er i bund og grund det samme, som har drevet og fortsat driver mig: at sikre ordentlige, sunde og sikre arbejdsforhold for dem, jeg har repræsenteret. Det har blot været for flere og flere mennesker. Og i og med, at især hele arbejdsmiljøområdet i vid udstrækning er styret af direktiver fra EU, føles det som et naturligt skridt for mig at tage, siger Marianne Vind.
Hvis hun bliver valgt, vil hun især arbejde for at bekæmpe social dumping, forhindre skattely, sikre arbejdsmiljøet og begrænse forurening.
Danskerne skal stemme til Europa-Parlamentsvalget i juni 2019. Danmark har 13 medlemmer ud af i alt 751 medlemmer i det europæiske parlament.
Marianne Vind har allerede meddelt, at hun ikke genopstiller som næstformand for HK/Privat ved den ordinære kongres i september 2019 – uanset om hun bliver valgt til EU-Parlamentet eller ej.
For mere info:
Kontakt Marianne Vind på telefon 2445 5446
Nøgleord
Billeder
Information om HK Danmark
Følg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
Ny analyse: Hårdt psykisk arbejdsmiljø sender flere tidligere på pension22.5.2025 11:59:21 CEST | Pressemeddelelse
Dårlig ledelse, højt tempo og konflikter skaber et hårdt psykisk arbejdsmiljø – og det øger risikoen for tidlig tilbagetrækning med 50 pct., viser en ny analyse. ”Arbejdsmiljøet skal forbedres markant, hvis der skal være rimelighed i at hæve pensionsalderen”, understreger Anja C. Jensen, formand for HK.
Forberedt på fremtiden: HK holder speederen nede for stærke erhvervsuddannelser6.5.2025 20:59:01 CEST | Pressemeddelelse
HK Danmark er tilfreds med ny politisk aftale, som styrker erhvervsuddannelserne markant med op til 600 millioner kroner årligt frem mod 2030. "Det er en aftale, vi har ønsket os længe", siger Anja C. Jensen, formand for HK Danmark.
HK: Højesterets dom er en historisk sejr for alle, der arbejder hjemmefra2.5.2025 13:09:35 CEST | Pressemeddelelse
I dag har Højesteret afsagt dom i en principiel sag, der fastslår, at arbejdsskadesikringen også gælder, når arbejdet foregår i hjemmet. Afgørelsen er faldet i en sag, som HK Danmark har ført på vegne af et medlem, der kom til skade under hjemmearbejde.
Principiel sag i Højesteret i dag: Har du ret til arbejdsskadeerstatning, når du arbejder hjemmefra?23.4.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Højesteret behandler i dag en principiel sag om hjemmearbejde og arbejdsskader, som har stor betydning for de mange lønmodtagere, der helt eller delvist arbejder hjemmefra.
Stress rammer skævt, og systemet svigter kvinder økonomisk14.4.2025 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Kvinder bliver ramt af stressrelaterede erhvervssygdomme over tre gange så ofte som mænd. Men kvinder har sværere ved at få økonomisk kompensation for deres arbejdsskader. Det er ikke bare en sundhedsudfordring, men en ligestillingsudfordring, mener HK.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum