HK Danmark

Mange HK’ere syge før de går på efterløn

Del
Hver fjerde HK’er, der går på efterløn som 60-årig, har været sygemeldt i lange perioder forud for efterlønnen, viser tal fra HK.

Man bliver ikke kun slidt af at slæbe mursten, grave render eller bakse med ældre medborgere på plejehjemmene. Også kontorarbejde og arbejde i butikker slider på medarbejderne.

Nye tal fra HK's afdeling for Arbejdsliv & Analyse viser, at næsten hver fjerde af de HK'ere, som går på efterløn, når de bliver 60 år, har haft lange sygdomsperioder på fem uger eller længere forud for efterlønnen.  Hver 12. 60 årig har modtaget sygedagpenge i mere end 26 uger ud af de sidste to år før overgangen til efterløn, viser tallene.

HK's formand Kim Simonsen mener, at tallene understreger, at det er galimatias at afskaffe efterlønnen.

- De her mennesker er altså slidte og har trods sygdom holdt ved lige til de blev 60. De fleste af dem har oven i købet været på arbejdsmarkedet i over 40 år. For mange af dem må efterlønnen være kommet som en stor lettelse. For dem er efterlønnen ikke en luksusordning - hvis de kunne, ville de såmænd være blevet på arbejdsmarkedet lidt længere. Det er krop urimeligt, at de - af alle - skal betale regningen for regeringens uansvarlige økonomiske politik. Eller for kommende skattelettelser, siger Kim Simonsen.

HK's medlemmer er den næststørste forbruger af efterlønnen. HK's efterlønnere udgør 14 procent af alle efterlønnere - kun overgået af 3F.

Tabellen viser antallet af uger på sygedagpenge for HK'ere som gik på efterløn sidste år

Sygefravær

0 uger

1-4 uger

5-13 uger

14-26 uger

Mere end 26 uger

Antal medlem- mer på efterløn

60 år

70,4

6,5

9,4

6,2

7,6

1.560

61 år

69,9

4,8

11,3

6,5

7,5

186

62 år

82,9

4,2

6

3,6

3,3

1.322

63 år

79,2

4,2

5,3

5,9

5,3

337

64 år

85,3

3,1

4,7

3,9

3,1

129

I alt

76,4

5,2

7,6

5,1

5,6

3.534

Kilde: HK's afdeling for Arbejdsliv & Analyse og Arbejdsmarkedsstyrelsens DREAM- database.

Information om HK Danmark

HK Danmark
Weidekampsgade 8
2300 København C

70 11 45 45http://www.hk.dk/

Følg pressemeddelelser fra HK Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra HK Danmark

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye