PHM Danmark

CALUM udvider med nye lejligheder på Eternitgrunden

26.4.2018 08:26:15 CEST | PHM Danmark | Pressemeddelelse

Del
Første åbent hus i Gavlhusene afholdes den 13. maj.
Første åbent hus i Gavlhusene afholdes den 13. maj.

Ejendomsselskabet CALUM er aktiv i flere byudviklingsområder i Aalborg, og Eternit-grunden midt i byen er ingen undtagelse. Den 1. september står 29 nye lejeboliger klart til indflytning.

”Med Gavlhusene omdanner vi et smukt ældre hus fra 1897 til 29 unikke lejligheder med sjæl og historie. Vi mixer gammelt og nyt og har som altid truffet et enkelt og kvalitetsbevidst materialevalg,” siger Jakob Axel Nielsen, direktør i CALUM.

Den gamle smukke facade ud mod Alexander Foss Gade er bevaret, mens der på den modsatte facade mod gårdrummet skabes et moderne udtryk.

DEAS er udpeget til at stå for førstegangsudlejning samt efterfølgende administration af Gavlhusene, hvor der er lagt vægt på gode uderum.

På taget etableres en stor tagterrasse med udsigt over området, og beboerne får eget orangeri, hvor de har rig mulighed for at opholde sig i grønne og lyse omgivelser.

By med vokseværk

”Vi ser frem til at sætte gang i udlejningen på vegne af CALUM, der rammer et behov og en efterspørgsel i markedet efter nye lejeboliger i høj kvalitet. Prognoser viser, at indbyggertallet i Aalborg de næste ti år vil stige med næsten 10 procent. Det er en stigning langt over landsplan,” siger Maivi Herup, udlejningschef i DEAS.

DEAS administrerer over 6.000 boliger i Aalborg og har også på vegne af CALUM stået for førstegangsudlejningen af Aalborg-projekterne Stigsborg Brygge og Lindholm Brygge, der er fuldt udlejet og i drift.

”Eternitgrunden er sammen med Nørresundby, Østre Havn og Godsbanen de nye områder i Aalborg, hvor vi i øjeblikket hjælper en række af vores kunder i mål med nye projekter,” siger Maivi Herup.

Åbent hus

Første åbent hus i Gavlhusene afholdes den 13. maj.
Se mere på www.gavlhusene.dk.

Kort om Gavlhusene

  • 29 lejeboliger med 2 og 3 og 4 værelser.
  • Huslejepriser: 7.195-10.494 kr. pr. måned. 
  • Boligerne ligger primært på 1.- 3. etage, og der etableres erhvervslokaler i stueplan.
  • Klar til indflytning den 1. september 2018.
  • Ejendommen får stor tagterrasse og eget orangeri.
  • Beliggende på Alexander Foss Gade på den gamle Eternitgrund.
  • Boligerne er indrettet med et større gennemlyst rum med køkken-alrum og stue.
  • Boligerne har franske altaner og har ligeledes mulighed for ophold på både tag, svalegang og på terræn

For mere information

Maivi Herup, udlejningschef i DEAS, mobil 27 90 13 30
Morten Nielsen, salgschef i CALUM A/S, telefon 27 63 28 64

Kort om CALUM
CALUM A/S blev grundlagt af Henrik Calum for mere end 25 år siden og fokuserede i de første år på opkøb og renovering af ejendomme. Tæt på årtusindskiftet udvidede CALUM strategien til også at omfatte udvikling og opførelse af almennyttige boliger, ungdomsboliger, kontorer samt ejer- og lejeboliger. CALUM fokuserer målrettet på vækstcentrene i Danmark og er i dag landsdækkende og tilbyder nøglefærdige ejendomsprojekter fra start til slut. Selskabets bærende værdier er stabilitet, kvalitet og ordholdenhed, og medarbejderne i CALUM er specialiserede og har lang erfaring inden for alle faser af et byggeprojekt. I det færdige byggeri er der fra CALUMs side sikret optimal funktionalitet og energioptimering, så bygningen får de lavest mulige omkostninger.

Kort om DEAS
DEAS A/S er et af Danmarks førende ejendomsforvaltningsselskaber. Selskabet består af fem forretningslinjer: Ejendomsadministration, Property Asset Management, Facility Services, Udlejning og Offentlig-Privat Partnerskab (OPP). Vi tilbyder ydelser som administration af bolig- og erhvervsejendomme, ejer- og andelsboligforeninger samt management af butikscentre. Hertil kommer bygherrerådgivning, byggesagsadministration, energistyring, drift og vedligehold, udlejning af bolig- og erhvervslejemål samt salg og vurdering af erhvervsejendomme. DEAS administrerer cirka 2.000 ejendomme med cirka 70.000 lejemål i Danmark og har kontorer i København, Aalborg og Aarhus. DEAS A/S er et 100%-ejet datterselskab af DEAS Holding A/S.

Billeder

Første åbent hus i Gavlhusene afholdes den 13. maj.
Første åbent hus i Gavlhusene afholdes den 13. maj.
Download
Jakob Axel Nielsen, direktør i CALUM
Jakob Axel Nielsen, direktør i CALUM
Download
Maivi Herup, udlejningschef i DEAS
Maivi Herup, udlejningschef i DEAS
Download

Information om PHM Danmark

PHM Danmark
PHM Danmark
Bellidavej 20
2500 Valby

+45 26 46 21 90https://www.phmgroup.dk/

Følg pressemeddelelser fra PHM Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra PHM Danmark

Taurus Ejendomsforvaltning kigger ind i rekordresultat for 2025 og skruer samtidigt op for foreningsindsatsen.9.4.2026 10:14:24 CEST | Pressemeddelelse

Taurus Ejendomsforvaltning, en del af PHM Danmark, oplever solid fremgang og forventer at fremlægge et rekordresultat for 2025 drevet af høj aktivitet i markedet og et skærpet fokus på kerneleverancer. Selskabet ser frem til at fremlægge resultaterne for 2025. Siden CEO Allan Holst Jensen tiltrådte for knap et år siden, har Taurus arbejdet målrettet med at styrke driften og skabe et stærkere fundament for vækst. “Vi har haft fokus på at få styrket vores kerneforretning og skabe en tydelig retning. Det begynder vi nu at se resultaterne af,” siger Allan Holst Jensen. Foreninger i fokus Taurus har traditionelt haft professionelle investorer som sit primære og strategiske fokus, hvilket fortsat vil være omdrejningspunktet for forretningen. Samtidig har Taurus har allerede opbygget en portefølje af foreninger – blandt andet via samarbejder med institutionelle investorer - og vil nu styrke indsatsen yderligere. “Vi ser en stigende efterspørgsel og har et godt fundament at bygge videre på. Fo

Frederiksberg Boligfond får medhold i landsretssag15.1.2026 11:51:51 CET | Pressemeddelelse

Østre Landsret har i dag givet Frederiksberg Boligfond medhold i sagen om tilstedeværelsen af en forkøbsret for beboere i Svalegården. Dermed stadfæstes, at beboerne ikke har den forkøbsret, som sagen har omhandlet. Sagen har været behandlet grundigt over flere år og nu ved to instanser. Frederiksberg Boligfond har tidligere vundet en tilsvarende sag i byretten på Frederiksberg mod beboere i Den Sønderjyske By. Afgørelsen fra Østre Landsret giver nu klarhed om de juridiske forhold. ”Vi er tilfredse med, at landsretten har givet os medhold, og at vi nu får afklaret fondens økonomiske vilkår. Samtidig er vi bevidste om, at sagen har haft stor betydning for mange af fondens beboere og er tilfredse med at Østre Landsret har fjernet denne usikkerhed for fondens fremtid” siger bestyrelsesformand Robert Spliid. Frederiksberg Boligfond vil nu gennemgå dommen nærmere og orientere beboerne om betydningen af afgørelsen. Om Frederiksberg Boligfond Frederiksberg Boligfond er en erhvervsdrivende fon

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye