Ishøj Erhvervsforening samler kommunens virksomheder
23.4.2018 09:08:52 CEST | Ishøj Kommune | Pressemeddelelse

Årets festligste foreningsbegivenhed står for døren, når Ishøj Erhvervsforening inviterer til årsmøde og generalforsamling.
Stærkt netværk
”Ishøj Erhvervsforening er sat i verden for at skabe de bedste rammer for erhvervslivet her i Ishøj,” fortæller foreningens formand Lars M. Mouritsen.
”Det gør vi blandt andet ved at give vores medlemmer mulighed for at mødes og skabe stærke lokale erhvervsnetværk. Her er årsmødet det absolutte højdepunkt, hvor allerflest finder tid til at deltage. Der er stande, hvor man kan vise sine produkter frem, et prestigefuldt hovednavn på talerstolen og borgmesteren uddeler Ishøj Erhvervspris,” fortæller formanden.
”Desuden støtter vi altid op om de medlemmer, som ønsker at holde arrangementer for hinanden,” forklarer Lars M. Mouritsen. ”Ishøj Erhvervsforening er til for medlemmernes skyld og derfor opfordrer vi til, at man kontakter sekretariatet, hvis man har en idé til et arrangement, som kunne have andre medlemmers interesse. Det skaber et stærkt fællesskab,” konkluderer formanden.
International hovedtaler
Blandt årsmødets hovedattraktioner findes det faglige indspark, som i år leveres af den dobbelte OL-guldvinder Søren Holmgren, der har stor succes med at overføre værktøjer fra elitesportens verden til erhvervslivet. Søren Holmgren har talt om at vende nederlag til succes ved mere end 1.000 oplæg i 15 forskellige lande.
Til årsmødet fremviser mange deltagere deres firma og produkter ved stande. Her får alle interesserede mulighed for at blive klogere på, hvem den enkelte virksomhed er og hvad de tilbyder af produkter og services.
Årets Ishøj-virksomhed kåres
Til årsmødet uddeles også Ishøj Erhvervspris af borgmester Ole Bjørstorp (S). Prisen tildeles et lokalt firma, som har ydet en ekstra flot indsats i året, der gik.
Arrangementet afholdes hos sidste års prisvindere: Beyer Teknik i deres lokaler på Baldersbækvej 16.
Alle erhvervsdrivende er velkomne ved årsmødet.
Tilmelding sker via Ishøj Erhvervsforenings hjemmeside: www.ishojerhverv.dk
Kontakter
Anja Vorm Andersen, erhvervs- og turistchef, Ishøj Kommunes turist- og erhvervskontor, tlf. 43 57 72 08 eller ava@ishoj.dk
Billeder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Louise Herskind bliver ny borgerrådgiver i Ishøj4.6.2026 16:37:04 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. august får borgerne i Ishøj en ny borgerrådgiver. Louise Herskind træder ind i rollen med mere end 20 års erfaring fra den kommunale verden og et stærkt fokus på at hjælpe borgere godt videre i mødet med kommunen
Ny bestyrelse skal forvandle historisk vandværk til en oplevelsesdestination22.4.2026 09:15:46 CEST | Pressemeddelelse
Fem stærke profiler skal udvikle de gamle vandværksbygninger ved Thorsbro Vandværk til en ny oplevelsesdestination på Vestegnen
Virksomheder roser Ishøj Jobcenter i ny tilfredshedsmåling9.3.2026 13:53:51 CET | Pressemeddelelse
I en ny tilfredshedsmåling svarer 88 procent af virksomhederne i Ishøj, at de er tilfredse eller meget tilfredse med den service, som Ishøj Jobcenter giver til virksomheder
Fællesskab og kreativitet på Ishøj Kulturskole8.12.2025 11:24:41 CET | Pressemeddelelse
Over 100 elever deltog den 15. november til årets Kulturskoledag, som blev en stor succes med musik, dans, kreativitet og masser af fællesskab
Ny skoleleder på Strandgårdskolen i Ishøj21.11.2025 12:06:47 CET | Pressemeddelelse
Strandgårdskolen i Ishøj får ny skoleleder. Et kendt ansigt. Valget er nemlig faldet på Lea Tøttrup Christiansen, som tidligere har været viceskoleleder på skolen
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


