Pressemøde: Danmarks første kollektive overenskomst for en digital platform
Præsentation af Danmarks første kollektive overenskomst for en digital platform og efterfølgende pressemøde:
Danmarkshistoriens første kollektive overenskomst for en digital platform bliver præsenteret og underskrevet under overværelse af statsminister Lars Løkke Rasmussen, administrerende direktør for Dansk Industri, Karsten Dybvad og 3F’s forbundsformand, Per Christensen. Efter præsentationen afholdes pressemøde med aftalens parter.
Overenskomsten bygger bro mellem den danske model og de ny digitale arbejdsplatforme, der er i kraftig vækst i Danmark.
Pressen inviteres hermed til præsentation og pressemøde:
Tirsdag 10. april, kl. 15.00, 3F, Kampmannsgade 4, 1790 Kbh. V.
Indlæg fra:
Tina Møller Madsen, gruppeformand 3F PSHR (velkomst)
Lars Løkke Rasmussen, statsminister
Per Christensen, forbundsformand 3F
Steffen Mortensen, medstifter af rengøringsplatformen Hilfr
Karsten Dybvad, administrerende direktør, Dansk Industri
Pressemøde med:
- Fra 3F PSHR:
Tina Møller Madsen, forhandlingsleder for 3F på platformsoverenskomsten, gruppeformand for 3F Privat Service, Hotel & Restauration
Thorkild Holmboe-Hay, teknisk konsulent på overenskomsten
- Fra Hilfr:
Steffen Mortensen
Dennis True
Niels Martin Andersen
Nicolai Søndergaard Kjær
- Aftaler, kontakt bedes rettet til: Thorkild Holmboe-Hay, 6025 3415, thorkild.hay@3f.dk
Nøgleord
Information om 3F
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
Medie-invitation til 3F's kongres 27.9-2.10 i Aalborg5.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Til medierne, redaktionen I inviteres hermed til at overvære 3F’s 7. ordinære kongres og delegeretmøde i perioden 27. september til 2. oktober i Aalborg Kongres & Kultur Center
3F: Regeringen giver tiltrængt hjælp – men skuffer på pension og fødevarer29.8.2025 11:49:39 CEST | Pressemeddelelse
3F roser regeringens finanslovsforslag for at have lavere elafgift og bedre vilkår for børnefamilier, men kritiserer manglende momslettelser på fødevarer og en udebleven styrkelse af Tidlig pension.
Alarmerende udvikling kan få fatale konsekvenser for Danmark28.8.2025 09:59:23 CEST | Pressemeddelelse
En ny kortlægning af grønne investeringer i Danmark, viser en bekymrende udvikling, der kan blive et dramatisk tilbageslag for klimaet, sikkerheden og tusindvis af danske arbejdspladser.
3F Midtvendsyssel og Tryg indgår forlig i skadesag med ambulanceredder27.8.2025 14:45:10 CEST | Pressemeddelelse
Forsikringsselskabet Tryg har indgået et forlig med Erik Schack, repræsenteret ved fagforeningen 3F Midtvendsyssel, i en verserende skadesag, der har været genstand for ekstern opmærksomhed. Forliget er et resultat af en dialog, som blev initieret af 3F Midtvendsyssel i juni 2025, og det afspejler et kompromis, som begge parter er tilfredse med, og hvor begge parter har givet sig ud fra et fælles ønske om at indgå en gensidig aftale fremfor fortsat at måtte afvente en retssag. Forliget omhandler en sag, der udspringer af en ulykke på havnen i Strandby den 4. august 2014. Tryg blev aktivt involveret i sagen i 2021, efter arbejdsskadesagen mellem myndighederne og Erik Schack, der er tidligere indsatsleder og ambulanceredder ved Falck, blev behandlet ved flere instanser og domstole frem til en afgørelse ved Vestre Landsret i 2021. Parterne har fortsat forskellige opfattelser af sagen. Trods forlig er der uenighed om ulykkes- og sygdomsforløbet, erstatningsspørgsmålet og den juridiske vurd
3F: Sænk moms på fødevarer nu!21.8.2025 11:05:10 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks stærkeste fagforening vil have politikerne til at sænke momsen på fødevarer med fem procentpoint – fra 25 til 20 procent.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum