Ingen sne til vinter OL
Mænd vil helst se sport i HD
"Sportsbegivenheder er en helt anderledes oplevelse, når du f.eks. pludselig kan se de mindste detaljer og bevægelser hos en skiløber på vej ned ad bakken med over 100 km/t. Det hele bliver meget mere intenst og virkeligt," siger Jesper Theill Eriksen, koncerndirektør for TDC Privat.
Det er især hos mændene, at ønsket om sport i HD-kvalitet er tydelig. Hele 38,4 procent af de danske mænd mener, at det er vigtigt, at kunne se sportsbegivenheder i HD. Det viser en analyse foretaget af Analyse Danmark for TDC. Hos kvinderne er det knap hver femte, der mener, at sport skal ses i HD.
TDC har indgået et samarbejde med EuroSport og Viasat, så du fra 15. februar kan se 3+, TV2 Sport HD, Eurosport og Eurosport 2 i HD. Dermed kan du se frem til vinter OL, Champions League og Superligafodbold i knivskarp HD-kvalitet.
14 HD-kanaler fra TDC
Det er ikke kun på sportsfronten, der kommer flere kanaler i HD. Fra 15. februar åbner TDC TV også op for National Geographic Channel HD, Nat Geo Wild HD og TV 1000HD. Med de syv nye kanaler får man med TDC TV nu op til 14 HD-kanaler. Prisen på 79,- kr. om måneden forbliver den samme.
Yderligere oplysninger:
TDC Presse, tlf. 70 20 35 10
tdc.dk/presse
Information om TDC
Følg pressemeddelelser fra TDC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TDC
Sikkert dataforbrug for alle1.7.2010 16:20:15 CEST | Pressemeddelelse
TDC sætter nu et regningsloft på dataforbruget for de kunder, der ikke har et dataabonnement. Loftet betyder, at en kunde maksimalt kan få en regning på 1.100 kroner for en måneds dataforbrug
TDC Hosting præsterer super resultat28.6.2010 09:59:15 CEST | Pressemeddelelse
TDC Hosting leverede et flot resultat i Danmark for 2009, med en omsætning på 285 mio. kr. Det svarer til en vækst på 10,8 % sammenholdt med 2008. Resultatet lander på 27. mio, hvilket er en stigning på 34 % sammenlignet med året før.
dk4 i TDC’s tv- basispakke22.6.2010 12:36:15 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag er dk4 en fast del af TDC HomeTrio Basic. Det betyder, at alle TDC’s tv-kunder nu får adgang til næsten 100 % dansk fjernsyn - 24 timer i døgnet
New CEO at Sunrise17.6.2010 09:08:15 CEST | Press release
Oliver Steil has been appointed the new CEO of Sunrise, TDC's Swiss subsidiary, with effect from today. Oliver Steil is 38 years old and has studied electrotechnology at the University of Bochum. Sunrise’s new CEO has extensive knowledge of the telecoms industry. Oliver Steil has during his previous career been CEO of debitel, a German mobile company, and he is joining Sunrise from a position as partner at McKinsey & Company with specific focus on the telecoms sector.
Sunrise får ny topchef17.6.2010 09:05:45 CEST | Pressemeddelelse
Oliver Steil er med virkning fra i dag udnævnt til ny adm. direktør for TDC's schweiziske datterselskab Sunrise. Oliver Steil er 38 år og uddannet i elektroteknologi fra universitetet i Bochum. Den nye adm. direktør i Sunrise har et stort kendskab til telebranchen. Han har været adm. direktør i det tyske mobilselskab, debitel, og kommer senest fra et job som partner i McKinsey & Company med fokus på telesektoren.