

Ny økologisk kryptovaluta: Forventer Bitcoin succes

Der er ingen tvivl om at 2017 og 2018 er årene hvor kryptovaluta virkelig har taget sit indtog, og det gælder også overfor den danske befolkning. Bitcoin er den første og største kryptovaluta, men siden da er en lang række af kryptovalutaer kommet til. Til sommer kommer endnu en kryptovaluta til verden. Det er en række fynske landmænd som står bag den nye betalingsform, ifølge MoneyArcher.com, som har taget en snak med landmændene, som regner med at det bliver en kæmpe succes.
Kryptovalutaer er blevet populære alternative penge
Det er helt tilbage i 2009 at Bitcoin, den første decentrale valuta, blev introduceret. Det er dog først de seneste måneder, at den normale dansker virkelig har fået øjnene op for disse alternative penge og virtuelle mønter. Den bølge har en række danske landmænd nu tænkt sig at ride med på. De har nemlig fået en fantastisk ide som kan være med til at gøre den nye kryptovaluta, som kommer til at gå under navnet Økocoin, til en kæmpe succes.
”Det største problem med de nuværende krypto penge, er at de er alt for virtuelle. Vi har fundet den perfekte løsning til dette problem, ved at træde et skridt tilbage. Økocoin vil blive bundet op på økologiske råvarer, og vil på den måde blive gode økologiske penge”, udtaler Poul Jensen stolt. Ejeren af en økologisk gård lidt udenfor Middelfart, forventer at de nye penge bliver lanceret sidst på sommeren 2018.
Økocoin kommer til at kæmpe med en række populære alternative valutaer
Med en kurs på lige omkring 48.000 i skrevne stund, hvilket er en kæmpe vækst det sidste års tid, så er der ingen tvivl om at Bitcoin er blevet en kæmpe succes. Poul og de andre landmænd er da også godt klar over at det bliver en hård kamp, at få folk til at vælge deres Økocoin frem for f.eks. Bitcoin, Litecoin, Ripple og hvad de andre konkurrenter nu hedder.
”Som den eneste økologiske valuta, er vi overbeviste om, at vi har en stor fordel. Vi tager på mange måder det bedste fra to verdener og kombinere det”, fortæller Poul, som glæder sig til at lancere de nye penge senere på året.
Hos https://moneyarcher.com/dk/ bliver historien selvfølgelig fulgt tæt, og du kan løbende følge med i udviklingen her: https://moneyarcher.com/dk/bitcoin-okocoin/
Nøgleord
Billeder
Links
Information om MoneyArcher.com
Moneyarcher.com giver danskerne en oversigt over de bedste lån. MoneyArcher.com gør det lidt nemmere at undgå at låne penge det dyreste sted.
Følg pressemeddelelser fra MoneyArcher.com
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra MoneyArcher.com
Succes i Tyskland giver mod på mere25.2.2020 11:49:29 CET | Pressemeddelelse
Med et års fokus på det tyske lånemarked, er dette nu blevet MoneyArcher's største marked.
Sms lån - et par betragtninger i forhold til ny lovgivning23.10.2019 15:05:48 CEST | Pressemeddelelse
Snakken omkring kviklån og sms lån køre på et højere niveau end nogensinde, og de fleste er efterhånden enige om, at der skal indføres en form for lovgivning på området. Men hvem og hvordan skal lovgivningen ramme? MoneyArcher har kigget på nogle af de spørgsmål som vi mener bør stilles inden der lovgives.
Din løn vs. Cristiano Ronaldo8.10.2019 12:17:35 CEST | Pressemeddelelse
Du er sikkert klar over at fodboldstjerner som Cristiano Ronaldo tjener meget mere end dig. Men hvor meget er det egentlig?
3 råd til dig med kviklån-gæld2.9.2019 11:45:59 CEST | Pressemeddelelse
Der kan være gode grunde til at tage et hurtigt lån, men hvis du allerede har flere kviklån og anden dyr gæld, og mangler penge, så er svaret ikke endnu et kviklån. I dette skriv giver vi vores bud på hvordan du kan stoppe den onde spiral, eller sørge for at den ikke opstår.
Undersøgelse: Virkelig dyrt at købe elbil i Danmark20.7.2019 10:25:24 CEST | Pressemeddelelse
Med regeringens mål om en 70% reduktion af CO2 udledning inden 2030, kommer der mere fokus på elbiler. MoneyArcher.com har taget et kig på prisforskellen på elbiler og hybridbiler rundt om i verden.