Professor vil give lægeskeretærer ny uddannelse
Dansk Sundhedsinstitut ser en stor opgave for fremtidens lægesekretær i det danske sundhedsvæsen. Derfor forslår direktør og professor Jes Søgaard nu en udvidelse af lægesekretærers uddannelsesmuligheder. Han mener, at de efter den nuværende grunduddannelse skal have mulighed for at bygge ovenpå. Både bachelor, master og øverst en ph.d.-uddannelse.
Mange gange anses lægesekretærers arbejde for en assisterende funktion. Med det nye uddannelsessystem vil Jes Søgaard også give lægesekretærer mulighed for selvstændigt at forske.
- De skal kunne udføre videnskabeligt arbejde omkring sundhedsvæsenets koordination og strategisk udvikling. Det skal de gøre med det unikke perspektiv, som den klassiske lægesekretær har, argumenterer Jes Søgaard.
Han kommer med sit forslag i et indlæg i det nye nummer af DL Magasinet, lægesekretærernes fagblad. Jes Søgaard vil udvikle lægesekretærernes roller og funktioner til den person, der får det hele til at hænge sammen administrativt og organisatorisk.
- Så får læger og andet klinisk sundhedspersonale bedre og mere tid til at koncentrere sig om behandling og pleje, nævner Jes Søgaard.
Billeder

Information om DL-HK
Følg pressemeddelelser fra DL-HK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DL-HK
Lægesekretærer får ny landsformand7.6.2010 11:14:45 CEST | Pressemeddelelse
DL - Danske Lægesekretærer vælger også ny næstformand
Mange flere lægesekretærelever27.5.2010 09:22:39 CEST | Pressemeddelelse
Statslig præmie skaffer afløsere i fag med truende mangel på personale
Lægesekretærer fra hele Norden skal studere dansk kvalitetsmodel5.5.2010 10:39:44 CEST | Pressemeddelelse
Nordisk fagkonference i København med også Chris MacDonald til at give trivsel og større arbejdsglæde