
LE34 vinder stort udbud i Nordsjælland

Sløret er netop blevet løftet for, hvem der i de kommende år skal levere landinspektørydelser til Forsyning Helsingør, Fredensborg Forsyning, Halsnæs Forsyning, Hillerød Forsyning og Novafos, der alle er ejere af indkøbsorganisationen Nordkøb. Sammenslutningen af forsyningsselskaber har netop indgået en toårig rammeaftale med mulighed for forlængelse i yderligere to år med Landinspektørfirmaet LE34. Med aftalen, der træder i kraft den 1. marts 2018, skal LE34 levere landinspektørydelser til forsyningsselskaber over hele Nordsjælland.
– Det er en prestigefyldt opgave, som vi er rigtig stolte af at lande. Med en anslået værdi på 3,8 millioner kroner årligt i fire år er det en stor aftale, der sandsynligvis kommer til at skabe behov for tre til fire ekstra landinspektørstillinger. Vi er godt repræsenteret i området, og ved alle de involverede forsyningsselskaber kan vi være på pletten inden for 30 minutter, siger Torbjørn Mandahl Pedersen, der er landinspektør og partner i LE34.
Favner hele paletten
Forsyningsselskaberne har mange fælles interesser, og der stilles store krav til en alsidig ekspertise hos den tilknyttede landinspektør.
– Især i forbindelse med spildevand, vand og fjernvarme, er det vigtigt for forsyningsselskaber at vide, nøjagtig hvor rørledningerne løber, og der er behov for et landinspektørfirma, der kan håndtere alt fra simple opmålingsopgaver til mere komplekse ekspropriationsopgaver, fortæller Jacob Løvenstjerne, der er strategisk indkøber i Nordkøb.
De indleverede bud blev givet og vurderet individuelt i forhold til de enkelte delkontrakter for hvert forsyningsselskab. LE34 vandt udbuddet med begrundelsen, at deres tilbud afspejler bedste forhold mellem pris og kvalitet på samtlige delkontrakter.
– Der har været en sund konkurrence om udbuddet, og vi fik mange kvalificerede tilbud. LE34 stillede kvalificerede folk til rådighed og kunne samtidig tilbyde gode priser, siger Jacob Løvenstjerne.
Nøgleord
Kontakter
Olav Arnkjær
Relations Specialist, Epicent PR
(+45) 78 70 09 21
oar@epicent.dk
Billeder




Links
Information om LE34
LE34 er med 23 kontorer og over 300 medarbejdere Danmarks største landinspektørfirma. Virksomheden arbejder for bygherrerådgivere, byggebranchen, forsyningsselskaber, landbruget, private og den offentlige sektor i ind- og udland. LE34 er certificeret efter ISO 9001:2008.
Følg pressemeddelelser fra LE34
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LE34
Boom i sommerhussalg kan give flere skeltvister – sådan undgår du nabostrid7.7.2021 08:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Pandemien har fået danskerne til at købe sommerhuse som aldrig før, men uklare grænser kan skabe nabostridigheder i sommerhusområderne. Få fagmandens fem råd til at undgå tvister på tværs af skel.
LE34 vinder seksårig kontrakt med Aarhus Vand6.7.2021 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Aarhus Vand har netop indgået en seksårig rammeaftale med landinspektørfirmaet LE34. Dermed får LE34 en central placering i det ambitiøse VandPartner-samarbejde, der ikke kun sikrer rent drikkevand og korrekt håndtering af spildevand herhjemme, men også globalt.
LE34 i Viborg vinder stor rammeaftale med Evida11.5.2021 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Landinspektørfirmaet LE34 har vundet en stor rammeaftale med gasdistributøren Evida med hovedsæde i Viborg. Med aftalen, der løber over otte år, er LE34 med til at servicere den danske gasbranche.
LE34 vinder stor rammeaftale med Evida6.5.2021 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Landets største landinspektørfirma, LE34, har vundet en stor rammeaftale med gasdistributøren Evida. Med aftalen, der løber over otte år, er LE34 med til at servicere den danske gasbranche.
Dansk mobil-teknologi sikrer bedre spildevandshåndtering til gavn for sundheden i Ghana15.4.2021 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aarhus Kommune deltager i et dansk-ghanesisk samarbejde, hvor dansk GIS-teknologi skal sikre bedre vandkvalitet og mere drikkevand i byen Tema i Ghana. Projektet vidner om et stort dansk eksportpotentiale i fremtiden.