Teenageballet om teenageproblemer
Over de næste 14 dage er 5.000 elever fra 7. til 9. klasse inviteret til en helt særlig teenageballet på Det Kongelige Teater. Teatrets yngste kompagni, nemlig Kompagni B, inviterer endnu en gang jævnaldrende unge ind i de røde plyssæder på Gamle Scene til en forestilling, der er lavet specifikt til dem.
I dette års forestilling, Breakfast med Bournonville, har Kompagni B taget fat i nogle af de lidt tungere emner, som i højere og højere grad optager dem som teenagere. Temaer som angst, stress og identitetskrise bliver tolket gennem klassiske ballettrin og Kompagni B’s egen moderne koreografi.
Kompagni B er verdens første professionelle balletkompagni for børn. Kompagniet består af dansere mellem 13 og 15 år fra Det Kongelige Teaters Balletskole, og laver hvert år aktiviteter og forestillinger til andre børn og unge i hele landet.
I uge 6 var Kompagni B i Holstebro, Vinderup og Ulfborg, hvor de viste uddrag fra forestillingen samt lavede aktiviteter med lokale børn og unge. Nu får yderligere 5.000 unge muligheden for at se forestillingen og få deres måske første oplevelse med ballet.
Forestillingen er kun for skoleelever og spiller på følgende dage:
Onsdag den 14. marts 2018 kl. 10 og kl. 12
Fredag den 16. marts 2018 kl. 10 og kl. 12
Fredag den 23. marts 2018 kl. 10 og kl. 12
Læs mere om Breakfast med Bournonville her og Kompagni B her.
Kompagni B er støttet af Lauritzen Fonden, Knud og Dagny Andresens Fond og Knud Højgaards Fond.
Nøgleord
Kontakter
Nathasja LauritsenPR og presseansvarlig KGL+
Tlf:+45 28 45 58 70nlau@kglteater.dkBilleder
Information om Det Kongelige Teater
Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Over 100.000 børn og voksne har besøgt Det Kongelige Teaters magiske teaterlegeplads27.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Siden september 2021 har Postyrium på hjul, Det Kongelige Teaters mobile oplevelsesunivers for børn, lagt vejen forbi udvalgte byer over hele landet, og nu har over 100.000 børn og deres voksne besøgt den magiske teaterlegeplads.
Unge tager ordet – og scenen – på grundlovsdag22.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 5. juni forvandles Skuespilhusets foyer til en levende demokratisk scene, når Talerskolen Røst og Det Kongelige Teater inviterer til en anderledes markering af grundlovsdag – med unge talere, korsang, scenekunst og sanselige smagsoplevelser.
Oplev Kongelig sommerballet fra Vrå til Stege15.5.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kongelig sommerballet er en elsket tradition, hvor Den Kongelige Ballet opfører en stribe gratis forestillinger i hele landet – under åben himmel i smukke, historiske omgivelser.
To af Nordens store kunstnere mødes i ny opera9.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nobelprismodtageren Jon Fosse og en af Danmarks mest betydningsfulde komponister Bent Sørensen forener ord og musik i ASLE OG ALIDA – en ny, dansk-norsk opera om tro, håb og kærlighed på Operaens Store Scene.
Ballet de Luxe8.5.2025 11:04:48 CEST | Pressemeddelelse
Balletsæsonen slutter med Ballet de Luxe – en fejring af dansk og klassisk ballet i særklasse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum