Dansk El-Forbund

Casper Jacobsen fra Ruds Vedby klarede sig godt ved DM for unge elektrikere

Del
Der var kamp om placeringerne ved danmarksmesterskaberne for unge elektrikere, der fandt sted i Aalborg onsdag den 27. og torsdag den 28. januar 2010. Men det blev den 21-årige Mikkel Winskov Jensen fra Mørkøv, der stod med den største pokal, da konkurrencen var slut, og dommernes resultat blevet bekendtgjort. Mikkel Winskov Jensen er blevet udlært hos El-Huset Jyderup og gået på EUC Nordvestsjælland.

Det blev ikke til en podieplads for Casper Jacobsen fra Ruds Vedby, men formand for TEKNIQ Installatørernes Organisation Søren Skræddergaard understregede i sin tale til deltagerne inden præmieoverrækkelsen, at de alle er vindere og havde gjort et rigtig flot stykke arbejde. Derfor uddeles der førstepræmie, en andenpræmie og en tredjepræmie og fjerdepladser til de øvrige deltagende.

Casper Jacobsen, der er udlært hos Elektrogården Dianalund og har gået på EUC Nordvestsjælland, syntes det var sjovt at være med til et DM:

– Det er sjovt at være med – for så er jeg trods alt blandt de 10 bedste, sagde Casper Jacobsen med et smil, da han være færdig med opgaven.

Caspers far er selv elektriker og arbejder hos Elektrogården Dianalund, hvor Casper er udlært. Og det var en stolt far, der havde taget turen til Aalborg med mester og Caspers mor for at støtte sønnen. Og det betyder noget, når der er opbakning, fortalte Casper Jacobsen:

– Man giver den nok lige en tand ekstra for ikke at være til grin, når de kommer, sagde han.

Til grin var hverken Casper eller de andre deltagere. Dommerne, som alle er erfarne elektrikere og installatører, var generelt meget imponerede over niveauet i det arbejde, som de ti unge deltagere præsterede i løbet af konkurrencen, hvor de både skulle løse en teoretisk opgave, og derefter lave installationer i et parcelhus på 250 m2 med kontor-hjemmearbejdsplads. En stand med tre vægge og et loft simulerede parcelhuset, så alt arbejde blev udført skulder ved skulder i en hal på Technology College Aalborg.

I bedømmelsen af deltagernes arbejde er der naturligvis lagt vægt på det gode håndværk og funktionaliteten. Men også de unge elektrikeres evne til at planlægge arbejdet, holde orden omkring sig og ikke mindst brug af sikkerhedsbriller og anden god praksis omkring arbejdsmiljø er blevet vurderet af dommerne.

Overdommer Hans Fossum fra EVU (El- og Vvs-branchens Uddannelsessekretariat) siger:
– Vi kan konstatere, at kvaliteten af det håndværksmæssige arbejde er højere i dag end det var for bare få år siden. De unge elektrikere er simpelthen blevet bedre håndværkere.

På andenpladsen i konkurrencen kom 21-årige Allan Kellman fra Tønder, der har været i lære hos El-Gården i Tinglev. Allan Kellman har gået på EUC Syd.

Tredjepladsen gik til Rene Juul Møller, der er udlært hos El-Gården Svendborg og har gået på Svendborg Erhvervsskole. 

Alle deltagere ved DM for unge elektrikere har kvalificeret sig via topplaceringer ved regionale elmesterskaber i efteråret 2009.

De øvrige deltagere i konkurrencen var:

  • Kasper Dyrnesli Ottesen fra Skagen – udlært hos Gade Nielsen ApS i Skagen
  • Michael Ditlev Nielsen fra Nibe – udlært hos Nibe Installationsforretning fra Nibe
  • Daniel Nielsen fra Randers – udlært hos Mariager El-Center
  • Asbjørn Fonnesbæk Jørgensen fra Jyderup – udlært hos Eiland El-installation i Høng
  • Anders Kristensen fra Vallensbæk – udlært hos Lindpro A/S i Glostrup
  • Søren Brunsgaard Poulsen fra Lemvig – udlært hos El Jepsen i Nørre Nissum

DM for unge elektrikere er arrangeret af Dansk-Elforbund og TEKNIQ Installatørernes Organisation.

Vedhæftede fotografier er til fri afbenyttelse, når fotograf Lars Horn / Baghuset krediteres.

På billedet ses de ti deltagere ved Danmarksmesterskabet for unge elektrikere 2010.

På billedet de tre vindere af DM i el 2010 ses fra venstre Rene Juul Møller (nr. 3), Mikkel Winskov Jensen (vinder) og Allan Kellman (nr. 2)

Yderligere oplysninger: konsulent Charlotte Lundius, EVU, telefon 51 32 07 81.

Billeder

På billedet de tre vindere af DM i el 2010 ses fra venstre Rene Juul Møller (nr. 3), Mikkel Winskov Jensen (vinder) og Allan Kellman (nr. 2)
På billedet de tre vindere af DM i el 2010 ses fra venstre Rene Juul Møller (nr. 3), Mikkel Winskov Jensen (vinder) og Allan Kellman (nr. 2)
Download
På billedet ses de ti deltagere ved Danmarksmesterskabet for unge elektrikere 2010.
På billedet ses de ti deltagere ved Danmarksmesterskabet for unge elektrikere 2010.
Download

Information om Dansk El-Forbund

Dansk El-Forbund
Dansk El-Forbund
Nyropsgade 14
1602 København V

33297000http://www.def.dk

Følg pressemeddelelser fra Dansk El-Forbund

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Dansk El-Forbund

Rapport: Elektrikermangel risikerer at kortslutte grøn omstilling26.8.2024 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse

En ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd viser, at der vil mangle knap 10.000 elektrikere og andre på det el-tekniske område i 2035. Det skyldes blandt andet den forventede femdobling af forbruget af grøn strøm, der skal til, hvis Danmark skal nå sine klimamål. Dansk El-Forbund opfordrer derfor til en samlet plan for elektrificering af Danmark og for behovet for kvalificeret arbejdskraft til den grønne omstilling

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye