PRM: Søfartens Ledere bliver en del af Lederne

Søfartens Ledere skal blive en selvstændig del af Lederne fra 1. juli. Samarbejdet med Danmarks største lederorganisation fremtidssikrer medlemmernes interesser, giver adgang til stærkere og bredere medlemstilbud og frigiver ressourcer til en styrkelse af Søfartens Lederes maritime faglighed. Lederne lægger op til, at aftalen med Søfartens Ledere kan inspirere andre mindre lederorganisationer til lignende beslutninger.
- Vi har i bestyrelsen enstemmigt besluttet, at Søfartens Ledere skal være en del af Lederne. Sammenlægningen fremtidssikrer varetagelsen af medlemmernes interesser, giver adgang til bedre og bredere medlemsservice og frigiver ressourcer til at opruste sekretariatets maritime faglighed, siger Bjarne Cæsar Jensen, formand for Søfartens Ledere.
- Vi glæder os meget til samarbejdet med Lederne og til at kunne tilbyde vores medlemmer en endnu bredere vifte af medlemstilbud og et endnu stærkere fagligt fællesskab for maritime ledere og specialister både til søs og i land, siger Bjarne Cæsar Jensen.
Formanden for Lederne, Svend Askær, hilser beslutningen velkommen.
- Jeg er stærkt tilfreds med, at vi har fundet frem til en model, hvor Søfartens Ledere bevarer sin branchemæssige selvstændighed, mens organisationens medlemmer samtidig får glæde af den omfattende medlemsservice, som vi i Lederne kan tilbyde. For Lederne giver samarbejdet med Søfartens Ledere os kompetencer på et nyt og vældigt interessant område, og aftalen sikrer os vækst i vores i forvejen voksende medlemstal. Samtidig ser jeg aftalen mellem Lederne og Søfartens Ledere som en model, man sagtens kan forestille sig kopieret i forhold til andre mindre lederorganisationer, der skulle have lyst til at blive en del af familien, siger Svend Askær.
Lederne er en interesseorganisation for ledere og særligt betroede medarbejdere. Organisationen repræsenterer 105.000 medlemmer og sætter ledere og ledelse på dagsordenen. Søfartens Ledere er faglig organisation for skibsofficerer i den danske handelsflåde og andre ledere og specialister i det Blå Danmark. Foreningen har 4.000 medlemmer.
Samarbejdet med Lederne understreger Søfartens Lederes fokus på ledelse og kompetenceudvikling og foreningens position som Danmarks moderne, maritime organisation.
- Selvom vi bliver en såkaldt afdeling i Lederne, forbliver vi en selvstændig, maritim organisation. Vi får adgang til Ledernes mange, dygtige rådgivere og jurister og deres mange kurser og uddannelsestilbud, og samtidig bevarer vi vores uafhængige kommunikation, identitet og politiske interessevaretagelse. Vi bevarer også vores formue, ejendom og økonomiske frihed, understreger Bjarne Cæsar Jensen.
Sammenlægningen giver desuden medlemmerne af Søfartens Ledere en økonomisk fordel. Vælger de samtidig at skifte fra f.eks. Min A-kasse til A-kassen LH har de udsigt til en årlig besparelse på ca. 1.900 kr. på det samlede kontingent.
Søfartens Lederes bestyrelse vil i de kommende måneder intensivere dialogen med medlemmerne, så alle spørgsmål om, hvad der skal ske, bliver besvaret. Dette sker i første omgang på Søfartens Lederes hjemmeside og sociale medier samt på en række medlemsmøder.
Sammenlægningen med Lederne skal, sammen med et forslag til nye foreningsvedtægter, vedtages på Søfartens Lederes generalforsamling den 8. marts 2018 i Nyborg. Sker det, sendes beslutningen efterfølgende til urafstemning blandt alle foreningens aktive medlemmer.
I Lederne har hovedbestyrelsen på sit møde den 13. januar 2018 foreløbigt godkendt fusionsplanerne. Den endelige godkendelse forventes at ske på Ledernes generalforsamling lørdag den 26. maj 2018.
Vedtages indstillingerne i begge organisationer, bliver Søfartens Ledere en del af Lederne med virkning fra den 1. juli 2018. Samme dato vil Søfartens Ledere skifte navn til Lederne Søfart.
Yderligere oplysninger:
Bjarne Cæsar Jensen
Formand, Søfartens Ledere
Tlf.: 4050 5406
E-mail: formand@soefartens.org
Fritz Ganzhorn
Formand, Søfartens Ledere
Tlf.: 2142 1306
E-mail: fg@soefartens.org
Jakob Wandel
Kommunikationschef, Søfartens Ledere
Tlf.: 2989 0098
E-mail: jw@soefartens.org
Svend Askær
Formand, Lederne
Tlf.: 3283 3283
E-mail: sa@lederne.dk
Michael Monty
Pressechef, Lederne
Tlf.: 2428 2470
E-mail: mmo@lederne.dk
Billeder
Information om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Effektiviseringer i staten er nødvendige – men kræver mod og teknologi18.6.2025 13:11:06 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens planer om at afbureaukratisere, effektivisere og reducere antallet af statslige stillinger møder forståelse hos Lederne. ”Antallet af statslige ansatte er steget betydeligt de senere år. Det er fornuftigt, at regeringen nu stopper op og ser på, om ressourcerne kan anvendes bedre, siger Bodil Nordestgaard Ismiris,” adm. direktør i Lederne. Hun understreger, at presset på arbejdsmarkedet gør det nødvendigt, at både offentlige og private aktører gentænker, hvordan opgaver løses – og hvilke værktøjer, der tages i brug. ”I en tid med mangel på arbejdskraft er det afgørende, at alle sektorer ser på, hvor der kan arbejdes smartere og mere effektivt, herunder gennem kunstig intelligens. Digitalisering og kunstig intelligens er vigtige redskaber til at frigøre ressourcer fra medarbejdere, som så kan løse opgaver andre steder, og til at bidrage til at forebygge stress og begrænse nedslidning hos medarbejdere. Det gælder også i staten,” siger hun. Bodil Nordestgaard Ismiris hilser det
Danske virksomheder tager ESG i egen hånd – trods bøvl med data og uklare krav3.6.2025 13:27:53 CEST | Pressemeddelelse
Den hidtil største danske undersøgelse af ESG-indsatsen blandt danske ledere og virksomheder peger på, at virksomhederne, trods planlagte EU-lempelser, allerede har sat fart på ESG-arbejdet. Men samtidig viser undersøgelsen, at der fortsat er en række store udfordringer, når det gælder om at få sat arbejdet med bæredygtighed i system.
Seniorer får nyt job som aldrig før30.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I en tid, hvor færre får nyt job, skiller seniorerne sig ud, når de stadigt oftere får ny arbejdsplads.
Styrket partnerskab vil løfte danske virksomheders bæredygtighed7.5.2025 08:04:41 CEST | Pressemeddelelse
EY træder ind i partnerskabet bag det digitale værktøj ESG Profilen sammen med Lederne og Danske Bank. I en tid med en konstant strøm af nye kriser og forandringer er det afgørende, at danske virksomheder får de nødvendige redskaber, så indsatsen for ESG og bæredygtighed ikke drukner i administration og bureaukrati.
Fædres barsel tager fart: Vigtigt skridt mod mere ligestilling11.4.2025 10:03:58 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal viser, at mænd tager næsten 78 procent flere dages barselsorlov efter nye regler om øremærket barsel. Hos Lederne er der begejstring over udviklingen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum