40.000 har nu meldt sig til Kronprinsens fødselsdagsløb

Royal Run er løbet, hvor H.K.H Kronprinsen markerer sin 50 års fødselsdag og inviterer danskerne til at løbe med i Aalborg, Aarhus, Esbjerg, Odense og København/Frederiksberg den 21. maj 2018 (2. pinsedag).
Løbefesten arrangeres af Danmarks Idrætsforbund, DGI og Dansk Atletik Forbund i regi af Bevæg dig for livet, der er Danmarks største idrætsvision og støttes af Nordea-fonden og TrygFonden.
To uger efter tilmeldingen åbnede, slog Royal Run rekord, så løbet i København/Frederiksberg med 10.125 tilmeldte kunne kalde sig Danmarks største 10 kilometer-løb.
Danskerne er hurtigt ude
I dag to måneder efter at tilmeldingen åbnede, er antallet af løbere i hovedstaden, der vil løbe One mile og 10 km samlet oppe på 20.521, og i hele landet tæller antallet af tilmeldte altså nu 40.000.
Det, at over 40.000 i hele landet har tilkendegivet i så god tid før selve løbedagen, at de vil løbe med og fejre Kronprinsen er ganske usædvanligt, siger direktør for Dansk Atletik Forbund, Jakob Larsen, der er medarrangør af løbet.
”Med udgangspunkt i det normale mønster for tilmelding til store løbsarrangementer har jeg ikke set tilsvarende siden VM Halvmaraton i København i 2014. Dengang var den samlede kapacitet 30.000 løbere, hvilket vi jo har passeret for længst. Så jeg synes, at der er rigtigt meget, som peger mod en ekstraordinær dag den 21. maj”
Alle kan være med
Danskerne har mulighed for både at melde sig til 10 km og One mile-distancen, og begge distancer er eftertragtede. Her to måneder efter, at tilmeldingen åbnede, har 27.187 tilmeldt sig 10-kilometer distancen, mens 12.953 har tilmeldt sig One mile-distancen (1,609 km) i hele landet.
”At vi valgte mile distancen var ikke en tilfældighed. Vi ønskede at gå imod strømmen med længere og længere løb for at tilbyde en aktivitet uden krav om stor investering af tid i træning. Kort sagt skal det være muligt for alle at være med på dagen. Med en usædvanlig stor tilmelding af førstegangs løbere ser det ud til at være en succes”, siger Jakob Larsen.
Bag tilmeldingerne er bl.a. tre generationer i Aalborg, der løber sammen, royalisten i Aarhus, der tager ruten med diadem, lange handsker og glimmer på, esbjergenseren, der skal løbe sit første løb igen efter en blodprop, Team veninder, der løber sammen på Fyn og en hel familie i København og på Frederiksberg, der dropper suppe, steg og is, og i stedet fejrer fars 50 års fødselsdag ved at løbe Royal Run.
Tilmeldinger fordelt på de fem Royal Run-byer:
Aalborg: 5402
Aarhus: 7515
Esbjerg: 3287
Odense: 3415
København/Frederiksberg: 20.521
Kontakt: Jakob Larsen, Direktør i Dansk Atletik Forbund: 29 44 43 32
Nøgleord
Kontakter
Charlotte Brix AndersenKommunikationschef
Tlf:43262048 / 40353431cbx@dif.dkBilleder
Information om Danmarks Idrætsforbund
Arrangørerne af Royal Run:
Bag Royal Run står DIF, DGI og Dansk Atletik Forbund. Royal Run arrangeres i regi af Bevæg dig for livet – Danmarks største idrætsvision, som støttes af Nordea-fonden og TrygFonden. TV 2 er mediepartner på Royal Run.
Fakta om Royal
Dato: Mandag den 21. maj 2018 (2. pinsedag)
Distancer: One mile (1,609 km) og 10 km
Deltagergebyr: One mile: 75 kr. – 10 km: 250 kr.
Lokale arrangører for Royal Run i de fem byer:
Aalborg Kommune, Aalborg Atletik og Motion og DGI Nordjylland
Aarhus Kommune og Aarhus 1900
Esbjerg Kommune og Esbjerg Atletik og Motion
Odense Kommune og Odense Atletik/OGF
Københavns Kommune, Frederiksberg Kommune og SPARTA Atletik og Motion
Information: royalrun.dk, Facebook.com/royalrundanmark og Instagram/royalrundanmark.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Regionens topatleter indtager DM-ugen25.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
DM-ugen 2025 i Aalborg er i gang. En lang række atleter fra Region Hovedstaden kæmper i de kommende dage om guld til regionen i alt fra bordtennis til bueskydning.
Fynske atleter indtager DM-ugen24.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
DM-ugen 2025 i Aalborg er i gang. En lang række fynske atleter er klar til at kæmpe om guld til regionen i alt fra speedway til bueskydning.
DIF DM-ugen er i gang: Hvem er Danmarks bedste?23.6.2025 16:26:38 CEST | Pressemeddelelse
I den kommende uge kåres der hele 125 danmarksmestre fordelt på 35 sportsgrene. Hvad enten man er verdensstjerne eller en mindre eksponeret atlet, så er følelsen af at være danmarksmester helt unik.
Midtjyske topatleter indtager DM-ugen23.6.2025 13:09:51 CEST | Pressemeddelelse
I dag mandag den 23.juni lyder startskuddet til DM-ugen 2025 i Aalborg. En lang række midtjyske atleter er klar til at kæmpe om guld til regionen i alt fra kajak til vægtløftning.
Danskerne vil have foreningsliv og håndbold på UNESCOs verdensarvsliste23.6.2025 11:22:26 CEST | Pressemeddelelse
Næsten 60.000 danskere har stemt på, hvad de mener er vores vigtigste levende kultur. Både foreningsliv og håndbold er blandt de fem ting, der er udvalgt og nu skal igennem godkendelsesproces hos UNESCO. Et stort rygstød til de frivillige fællesskaber, mener DIF-formand.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum