120 nordjyske virksomheder skal høre om nye omfattende EU-krav
5.12.2022 13:58:45 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Danske virksomheder er langt fremme med grøn omstilling. Fremover skal de også rapportere om, hvad de rent faktisk gør helt konkret for at leve op til kravene om bæredygtighed.
DI er på vej rundt i hele landet i december og januar med et roadshow om EU’s nye bæredygtighedskrav. På torsdag den 8. december kommer roadshowet til Nordjylland, nærmere betegnet Skørping, hvor over 120 lokale virksomheder deltager på Comwell Rebild Bakker, Rebildvej 36, kl. 13 og pressen er velkommen.
Komplekse krav
Fra regnskabsåret 2024 er børsnoterede virksomheder med +500 ansatte omfattet af det nye lovkrav om bæredygtighedsrapportering. Virksomheder ned til 250 ansatte omfattes gradvist af lovgivning. Da rapporteringskravene rækker ud i værdikæderne, vil stort set alle virksomheder blive indirekte berørt, når de større virksomheder stiller krav til deres underleverandører og kunder.
Ifølge landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, er der tale om omfattende og komplekse krav fra EU, som pålægger virksomhederne at rapportere om bæredygtighed som en del af ledelsens beretningen i årsrapporten.
Det er baggrunden for at DI nu indleder en oplysningskampagne med bl.a. et roadshow rundt til danske virksomheder over hele landet for at informere, hvordan de skal efterleve de nye krav – uden at komme på kant med loven.
Omfangsrig rapportering
- Det er måske de mest omfattende krav om rapportering, der nogensinde er stillet til virksomhederne. Der er tale om et meget ambitiøst rapporteringssæt, som for virksomhederne bliver en stor opgave, siger vicedirektør Kim Haggren, DI.
- Og selv om kravene i første omgang omfatter børsnoterede virksomheder med 500 ansatte, så kan det ikke undgås, at de store selskaber stiller kravene videre ned i værdikæderne, herunder SMV’erne, Kim Haggren.
Efter Skørping fortsætter roadshowet til nedenstående destinationer..
9/12: Kolding
12/12: Ringsted
14/12: Rønne
9/1: København
20/1: København
Fakta
Der er tale om 12 rapporteringsstandarder med tre underliggende hovedområder indeholdende 85 oplysningskrav og 1.144 datapunkter.
- Det bliver en kæmpestor opgave, hvilket kræver at virksomhederne får tid og ro til denne opgave. Derfor har vi taget det her initiativ til at hjælpe virksomheder over hele landet i gang med arbejdet med EU’s nye bæredygtighedsdirektiv. Dermed ikke sagt, at hvis virksomhederne kommer ordentligt i gang med rapporteringskraven, så kan det være værdiskabende og et aktiv. Hvordan virksomhederne griber det an, vil vi naturligvis fortælle dem om på roadshowsene, siger Kim Haggren.
- Danske virksomheder er meget langt fremme på europæisk plan med bæredygtighed og derfor får de en konkurrencefordel, når reglerne træder i kraft fra regnskabsåret 2024. Det er vigtigt, at rapporteringen ikke er for rapporteringens skyld, hvorfor vi har arbejdet intenst for at rapporteringen kan være et aktiv, der skaber værdi for virksomheden, siger Kim Haggren.
Udover roadshowet består DI’s kampagne af webinarer, masterclasses, følgegruppe og et omfattende website for DI’s medlemmer.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos pressemedarbejder Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder

Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI om Socialdemokratiets folkeskoleudspil: - Vi skylder eleverne at gøre det bedre4.2.2026 19:50:27 CET | Pressemeddelelse
En sænkelse af klasseloftet er ikke den rette vej at gå, mener Dansk Industri, der kalder Socialdemokratiets nye folkeskoleudspil sympatisk, men ”alt for rigidt”.
CCUS-Alliancen: Positivt med to bud på CO₂-fangst og -lagring i Danmark4.2.2026 16:19:53 CET | Pressemeddelelse
Det er positivt for udviklingen af CO₂-fangst og -lagring i Danmark, at to bydere har valgt at søge CCS-puljen. I de kommende måneder skal Energistyrelsen vurdere ansøgningerne og give endeligt svar i april.
DI: Stærke perspektiver for CO₂-fangst og -lagring i Danmark4.2.2026 15:37:28 CET | Pressemeddelelse
To bydere har afgivet bud i CCS-puljen. Det er vigtigt for udviklingen af CO₂-fangst og -lagring i Danmark. Nu skal Energistyrelsen vurdere ansøgningerne frem mod en endelig afgørelse i april.
Nyt brancheforum skal give de kriminelle i byggeriet kamp til stregen4.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med et nyt brancheforum vil 3F’s Byggegruppe og DI Byggeri nu tage et livtag med de kriminelle kræfter i branchen.
DI: Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 20263.2.2026 15:50:49 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder forventer at skrue markant op for investeringerne i it og digital teknologi i 2026. Men udviklingen er skævt fordelt: De store virksomheder øger investeringerne, mens de små og mellemstore virksomheder tværtimod holder igen og risikerer at sakke yderligere bagud digitalt. Det viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), som bygger på svar fra næsten 550 virksomheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
