Starbucks åbner i Bilka Skalborg

Til juli åbner Starbucks nummer to i Aalborg. Den kommer til at ligge i Aalborg Storcenter - nærmere bestemt ved indgang A i Bilka Skalborg.
Og det er noget, der passer Bilkas varehuschef Peer Thomassen. Ombygningen af varehuset er allerede i gang, og han glæder sig over, at netop hans varehus snart bliver udvidet med en hyggelig Starbucks, hvor kunderne kan nyde den verdensberømte kaffe - både ude og indenfor.
- Det bliver simpelthen så godt. Vi åbner Bilkas facade og etablerer en lille udendørs terrasse, så kunderne også kan sidde udenfor og nyde kaffen, når vejret er til det. Det bliver derfor en meget synlig Starbucks, som jeg er sikker på, vil trække folk til, siger han.
à bningen af Starbucks i Bilka Skalborg sker som en del af Dansk Supermarkeds samarbejde med Starbucks Coffee Company, hvor Dansk Supermarked har franchiseaftalen på åbninger af Starbucks i forbindelse med detailhandelsbutikker og på strøgplaceringer i Danmark.
På baggrund af tidligere erfaringer med at åbne Starbucks i Bilka- og storcenter-regi har Head of Franchise i Dansk Supermarked, Martin Uebel, store forventninger til åbningen af endnu en Starbucks i Aalborg.
- Aalborg Storcenter har over seks millioner gæster årligt, og centrets mange forskellige butikker er med til at sikre en meget bred målgruppe. Aalborggenserne har været meget positive overfor Starbucks, hvilket vi oplevede, da vi åbnede i Salling, så vi har al mulig grund til at tro, at kunderne i Storcentret vil benytte indkøbsturen til at få den gode kaffeoplevelse med, siger han.
Starbucks i Danmark
Starbucks åbnede første gang i Danmark i Københavns lufthavn i 2007. I 2012 gav en franchiseaftale mellem Dansk Supermarked og Starbucks mulighed for, at den første europæiske Starbucks i et hypermarked kunne åbne. Det skete i Bilka One Stop i Fields på Amager, og siden er flere kommet til.
I øjeblikket driver Dansk Supermarked syv Starbucks herhjemme på følgende placeringer:
Bilka One Stop i Fields, København
Salling Aarhus
Salling Aalborg
Bilka Næstved
Bilka Hundige
Bilka Vejle
Bilka Kolding
Om Starbucks
Starbucks Coffee Company har siden 1971 været engageret i etisk handel og fremstilling af arabica-kaffe af højeste kvalitet. I dag har virksomheden coffee stores over hele verden og er verdenskendt for sin specialkaffe og butikkernes behagelige atmosfære.
Om Bilka
Bilka er en kæde af lavprisvarehuse ejet af Dansk Supermarked. Det første varehus åbnede i 1970 i Tilst, en forstad til Aarhus. I dag består Bilka af 17 lavprisvarehuse, der ligger jævnt fordelt over hele landet.
Kontaktinformation
Yderligere oplysninger hos Head of Franchise i Dansk Supermarked Martin Uebel telefon 21 15 88 02 / e-mail mu.aarhus@salling.dk eller varehuschef i Bilka Skalborg Peer Thomassen telefon 98 79 70 00 / e-mail pst.skalborg@bilka.dk.
Kontakt til Starbucks via Edelman Public Relations Worldwide: Christine Reiber telefon: +31 (0)6 12073835 e-mail christine.reiber@edelman.com
Kontakter
Group CommunicationDansk Supermarked Group
Tlf:8778 5002press@dsg.dkMads Hvitved GrandKommunikationsdirektør
Tlf:29 65 45 66mhg@dsg.dkBilleder
Information om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Kvindernes fodbold-EM: Få en signeret fanplakat, adgang til spillerportrætter og lær at lave Zidane-finten26.6.2025 11:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Har du en fodboldfan i hjemmet? Lige nu kan kunder i Salling Groups tre dagligvarekæder Netto, føtex og Bilka tage EM-fodboldfeberen med hjem i stuerne, når de er ude at handle.
Salling Fondene anerkender medarbejdere med millionbeløb20.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Igen i år kan 15.000 medarbejdere i Danmark, Tyskland og Polen se frem til en ekstra udbetaling på deres juni-lønseddel, når Salling Fondene uddeler mere end 16 millioner kroner.
føtex sætter ambitiøse sundhedsmål for 203011.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Med fokus på Nøglehulsmærkede varer samt mindre sukker og fedt i det samlede varesortiment vil føtex gøre det lettere for kunderne at træffe et sundere valg.
Erfaren detailprofil skal styrke Netto i Tyskland10.6.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er en erfaren leder med erfaring fra både dagligvarebranchen og den internationale scene, der får ansvaret for at styrke udviklingen af Salling Groups tyske forretning, Netto.
Salling Group gør klar til Danmarks største firmafest med rekordmange deltagere6.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
25.000 Salling Group-medarbejdere sætter søndag 8. juni kurs mod hovedkontoret i Aarhus, hvor der henover hele dagen holdes fest med nogle af landets største kunstnere til allin25.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum