Starbucks åbner i Bilka Skalborg

Til juli åbner Starbucks nummer to i Aalborg. Den kommer til at ligge i Aalborg Storcenter - nærmere bestemt ved indgang A i Bilka Skalborg.
Og det er noget, der passer Bilkas varehuschef Peer Thomassen. Ombygningen af varehuset er allerede i gang, og han glæder sig over, at netop hans varehus snart bliver udvidet med en hyggelig Starbucks, hvor kunderne kan nyde den verdensberømte kaffe - både ude og indenfor.
- Det bliver simpelthen så godt. Vi åbner Bilkas facade og etablerer en lille udendørs terrasse, så kunderne også kan sidde udenfor og nyde kaffen, når vejret er til det. Det bliver derfor en meget synlig Starbucks, som jeg er sikker på, vil trække folk til, siger han.
à bningen af Starbucks i Bilka Skalborg sker som en del af Dansk Supermarkeds samarbejde med Starbucks Coffee Company, hvor Dansk Supermarked har franchiseaftalen på åbninger af Starbucks i forbindelse med detailhandelsbutikker og på strøgplaceringer i Danmark.
På baggrund af tidligere erfaringer med at åbne Starbucks i Bilka- og storcenter-regi har Head of Franchise i Dansk Supermarked, Martin Uebel, store forventninger til åbningen af endnu en Starbucks i Aalborg.
- Aalborg Storcenter har over seks millioner gæster årligt, og centrets mange forskellige butikker er med til at sikre en meget bred målgruppe. Aalborggenserne har været meget positive overfor Starbucks, hvilket vi oplevede, da vi åbnede i Salling, så vi har al mulig grund til at tro, at kunderne i Storcentret vil benytte indkøbsturen til at få den gode kaffeoplevelse med, siger han.
Starbucks i Danmark
Starbucks åbnede første gang i Danmark i Københavns lufthavn i 2007. I 2012 gav en franchiseaftale mellem Dansk Supermarked og Starbucks mulighed for, at den første europæiske Starbucks i et hypermarked kunne åbne. Det skete i Bilka One Stop i Fields på Amager, og siden er flere kommet til.
I øjeblikket driver Dansk Supermarked syv Starbucks herhjemme på følgende placeringer:
Bilka One Stop i Fields, København
Salling Aarhus
Salling Aalborg
Bilka Næstved
Bilka Hundige
Bilka Vejle
Bilka Kolding
Om Starbucks
Starbucks Coffee Company har siden 1971 været engageret i etisk handel og fremstilling af arabica-kaffe af højeste kvalitet. I dag har virksomheden coffee stores over hele verden og er verdenskendt for sin specialkaffe og butikkernes behagelige atmosfære.
Om Bilka
Bilka er en kæde af lavprisvarehuse ejet af Dansk Supermarked. Det første varehus åbnede i 1970 i Tilst, en forstad til Aarhus. I dag består Bilka af 17 lavprisvarehuse, der ligger jævnt fordelt over hele landet.
Kontaktinformation
Yderligere oplysninger hos Head of Franchise i Dansk Supermarked Martin Uebel telefon 21 15 88 02 / e-mail mu.aarhus@salling.dk eller varehuschef i Bilka Skalborg Peer Thomassen telefon 98 79 70 00 / e-mail pst.skalborg@bilka.dk.
Kontakt til Starbucks via Edelman Public Relations Worldwide: Christine Reiber telefon: +31 (0)6 12073835 e-mail christine.reiber@edelman.com
Kontakter
Group CommunicationDansk Supermarked Group
Tlf:8778 5002press@dsg.dkMads Hvitved GrandKommunikationsdirektør
Tlf:29 65 45 66mhg@dsg.dkBilleder
Information om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Netto og føtex med topplaceringer i international brand-analyse20.5.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Både føtex og Netto har opnået fornemme placeringer i en brand-undersøgelse, som sender de to dagligvarekæder på en henholdsvis stærk anden- og femteplads blandt danske brands.
Knækbrød, ymerdrys og panko: Salling Group lancerer nye produkter lavet af overskudsbrød20.5.2025 08:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Med fire nye produkter lavet af overskudsbrød tager Salling Group et nyt skridt i kampen mod madspild.
Bilka gør det enkelt at følge kriseråd16.5.2025 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun omkring én ud af tre danskere har fulgt myndighedernes opfordring om at have et lille hjemmelager af mad og drikke, der kan række tre dage. Nu gør Bilka det lettere for kunderne at følge opfordringen ved at samle de anbefalede varer i en kasse, der let og hurtigt kan hentes færdigpakket i Bilka eller leveres hjemme på kundernes dørtrin.
Bilka sætter kurs mod eldreven hjemmelevering9.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye elbiler bliver nu en del af BilkaToGo Hjemmelevering, og rykker Salling Group tættere på klimamål.
Nu kan du få målt dit blodtryk i Netto6.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I uge 19 lancerer Hjernesagen og Salling Group et nyt skridt i arbejdet for at forbedre danskernes sundhed og forebygge stroke. Her vil man for første gang invitere kunderne i udvalgte Netto-butikker til gratis blodtryksmåling og en snak om farerne ved forhøjet blodtryk.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum