Kaffen er klar i Aarhus Nord

Torsdag den 25. september klokken 07.00 åbner Starbucks i samarbejde med Dansk Supermarked sin anden kaffebar i Aarhus og den tiende på landsplan, når Starbucks rykker ind ved føtex i Storcenter Nord.
Den nye kaffebar i Storcenter Nord bliver den første i Danmark, der er udformet som en kiosk, hvor kunder kan købe to go-kaffe. Det giver ifølge Nicolai Gradman, logistikchef i Dansk Supermarked, rigtig god mening.
- Vi har valgt kioskløsningen, da den er optimal for kunder i centeret og i føtex. Man får en hurtig ekspedition og kan tage en kop kaffe med på shoppingturen. Men også centerets placering nær universitet og de mange kontorvirksomheder giver os anledning til at tro, at mange vil komme forbi og tage en god kop kaffe med på farten, siger Nicolai Gradman.
Nyt team med erfaren frontkvinde
Bag disken står et helt nyt hold baristaer, som de seneste uger er blevet trænet af Starbucks i kaffebrygningens ædle kundskaber. I spidsen for teamet i Storcenter Nord står Ditte Fogt Jensen, der kommer fra en stilling som konstitueret Store Manager i Starbucks Salling, Aarhus.
- Det bliver fedt at prøve kioskformatet af i Danmark, og vi bliver faktisk den første i Europa, som får en nytænkt udgave af kioskformatet. Det bliver en spændende udfordring, og vi glæder os til at give kunderne en god oplevelse med Starbucks, siger Ditte Fogt Jensen.
Ditte og resten af personalet i den nye kaffebar har kaffen klar, når de åbner den 25. september klokken 07.00.
Om Starbucks
Siden 1971 har Starbucks engageret sig i etisk handel og ristning af arabica kaffe af højeste kvalitet fra hele verden. Med butikker over hele kloden er Starbucks i dag den førende forhandler af specialitetskaffe. Gennem Starbucks' vedholdende engagement til kvalitet og deres grundlæggende principper, bringer virksomheden den unikke Starbucks-oplevelse til live for enhver kunde gennem hver eneste kop. Læs mere på www.starbucks.com .
Om Dansk Supermarked
Dansk Supermarked er Danmarks største detailvirksomhed og driver mere end 1.200 butikker i fire lande. Hver dag forsyner virksomheden næsten 2 mio. kunder med dagligvarer og alverdens nonfoodvarer gennem kæderne føtex, Bilka, Netto og Salling og webshoppen Bilka.dk. Dansk Supermarked ejes af Salling-fondene og A.P. Møller - Mærsk og omsætter for ca. 56 mia. kr. årligt.
Kontaktinformation
Dansk Supermarked:Pressechef Mads Hvitved Grand, telefon: 29 65 45 66, e-mail: mhg@dsg.dk
Kontakter
Group CommunicationDansk Supermarked Group
Tlf:8778 5002press@dsg.dkMads Hvitved GrandKommunikationsdirektør
Tlf:29 65 45 66mhg@dsg.dkBilleder
Information om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Kvindernes fodbold-EM: Få en signeret fanplakat, adgang til spillerportrætter og lær at lave Zidane-finten26.6.2025 11:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Har du en fodboldfan i hjemmet? Lige nu kan kunder i Salling Groups tre dagligvarekæder Netto, føtex og Bilka tage EM-fodboldfeberen med hjem i stuerne, når de er ude at handle.
Salling Fondene anerkender medarbejdere med millionbeløb20.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Igen i år kan 15.000 medarbejdere i Danmark, Tyskland og Polen se frem til en ekstra udbetaling på deres juni-lønseddel, når Salling Fondene uddeler mere end 16 millioner kroner.
føtex sætter ambitiøse sundhedsmål for 203011.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Med fokus på Nøglehulsmærkede varer samt mindre sukker og fedt i det samlede varesortiment vil føtex gøre det lettere for kunderne at træffe et sundere valg.
Erfaren detailprofil skal styrke Netto i Tyskland10.6.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er en erfaren leder med erfaring fra både dagligvarebranchen og den internationale scene, der får ansvaret for at styrke udviklingen af Salling Groups tyske forretning, Netto.
Salling Group gør klar til Danmarks største firmafest med rekordmange deltagere6.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
25.000 Salling Group-medarbejdere sætter søndag 8. juni kurs mod hovedkontoret i Aarhus, hvor der henover hele dagen holdes fest med nogle af landets største kunstnere til allin25.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum