Danmark stiller krigsskib til rådighed i piratfarvand
På baggrund af den seneste uges piratangreb på flere civile skibe i Aden Bugten er indsættelsen af det danske krigsskib ABSALON blevet fremrykket.
ABSALON passerede Suezkanalen natten til fredag og er nu ankommet til operationsområdet.
Inden for den seneste uge har pirater i Aden Bugten kapret flere civile skibe. Som følge heraf, modtager den internationale koalitionsstyrke Task Force 150, der opererer i området, krigsskibet ABSALON før planlagt.
Den samlede styrke vil fremover koncentrere indsatsen i de områder hvor de mange piratangreb har fundet sted.
Task Force 150 er for nuværende under canadisk kommando. D. 15. september overtager Søværnets Taktiske Stab kommandoen over hele flådestyrken. Søværnets Taktiske Stab kommer til at operere fra ABSALON.
Fakta om Task Force 150
Den multinationale maritime koalitionsstyrke Task Force 150 blev etableret i 2001 som et resultat af terrorhandlingen de 11. september. Styrken består typisk af krigsskibe fra Frankrig, Tyskland, Storbritannien, Canada, USA, Pakistan og nu også Danmark.
Formålet med Task Force 150 var oprindeligt at bekæmpe terrorisme. I dag er opgaven bredere og omfatter nu ligeledes styrkelse af den maritime sikkerhed, kapacitets opbygning i regionen, samt bekæmpelse af:
-
Terrorisme
-
Pirateri
-
Våbensmugling
-
Menneskesmugling
-
Narkotikasmugling
For yderligere oplysninger venligst kontakt:
Kaptajnløjtnant Jesper H. Lynge
Presseofficer
Søværnets Operative Kommando
+ 45 8943 3099
www.sok.dk
Information om Søværnets Operative Kommando
Følg pressemeddelelser fra Søværnets Operative Kommando
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Søværnets Operative Kommando
Piratangreb afværget af den int. koalitionsstyrke TF-1504.9.2008 15:20:43 CEST | Pressemeddelelse
Det danske krigsskib ABSALON var i går med til at afværge et piratangreb i Adenbugten. Samtidig blev endnu et skib kapret i området.
Evakueringsøvelse ved Sjællands Odde10.6.2008 14:35:23 CEST | Pressemeddelelse
Russere og englændere evakuerer 65 civile danske ved "Non-Combattant Evacuation Operation (NEO)" øvelse på Søværnets Våbenkursus Sjællands Odde onsdag d. 18-06.