Ledere har fået 2,5 pct. mere i løn

Lønnen for de privatansatte ledere i Danmark er det seneste år vokset med 2,5 procent. Det viser Ledernes nye lønstatistik. Ledernes formand Svend Askær mener, lønstigningen vidner om ansvarlighed. Han glæder sig samtidig over, at ledere i alderen 50 til 59 år har høstet de største lønstigninger det seneste år.
Plusset på 2,5 procent er helt på niveau med lønudviklingen de seneste tre år, hvor stigningen har ligget på henholdsvis 2,2 procent i 2014, 2,6 procent i 2015 og 2,3 procent i 2016.
Forbrugerpriserne i Danmark er det seneste år steget med 1,6 procent. Lederne har dermed i gennemsnit oplevet en stigning i reallønnen på 0,9 procent. I gennemsnit tjener en privatansat leder i Danmark nu 56.105 kroner.
- De privatansatte lederes lønstigning vidner igen i år om en stor grad af ansvarlighed. Stigningen afspejler en afdæmpet inflation, og jeg hæfter mig ved, at lederne får en tilfredsstillende reallønsstigning på knap én procent. Det er ikke kun positivt for ledernes private økonomi, men også for konkurrenceevnen, siger formanden for Lederne Svend Askær.
Ifølge lønstatistikken har ledere i alderen 50 til 59 år været de største vindere ved lønforhandlingerne det seneste år. De 50-54-årige har høstet en lønstigning fra 2016 til 2017 på 2,8 procent, mens de 55-59-årige kan notere sig for et gennemsnitligt plus på 3,1 procent. Til gengæld må den yngste gruppe af ledere nøjes med en stigning på 2,0 procent.
- Selvom forskellene mellem aldersklasserne ikke er voldsomt store, glæder jeg mig over tendensen til, at det denne gang er de midaldrende, som er steget mest i løn. Det vidner om, at virksomhederne gerne vil fastholde de erfarne lederne, men også, at virksomhederne decideret efterspørger kontinuitet og stabilitet – og gerne vil betale for det, siger Svend Askær.
Lønstatistikken er udarbejdet i samarbejde med analyseinstituttet YouGov. Statistikken er baseret på lønoplysninger fra 17.388 ledere, heraf er 15.352 af lederne ansat i den private sektor.
Yderligere oplysninger:
Svend Askær
Formand, Lederne
Tlf: 3283 3283
sa@lederne.dk
Michael Monty
Pressechef, Lederne
2428 2470
mmo@lederne.dk
Billeder
Information om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Nemmere vej til lederjobbet11.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lederne og Jobindex indgår nyt partnerskab, der skal styrke danske lederes karrieremuligheder.
Mindre kø til auditoriet – større hul i arbejdsmarkedet28.7.2025 10:59:54 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af optagne studerende på de videregående uddannelser er faldet med to procent sammenlignet med sidste år – særligt på universiteternes bacheloruddannelser. Det bekymrer danske ledere, som allerede mærker manglen på kvalificeret arbejdskraft.
Lederne bakker op om ny ordning for international rekruttering30.6.2025 11:33:21 CEST | Pressemeddelelse
Det vil være en tiltrængt støtte til et presset arbejdsmarked, hvis regeringen får gjort det nemmere at rekruttere medarbejdere fra lande udenfor EU. Det mener Lederne, efter regeringen i dag offentliggjorde sit udspil til en ny erhvervsordning for rekruttering af international arbejdskraft.
Effektiviseringer i staten er nødvendige – men kræver mod og teknologi18.6.2025 13:11:06 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens planer om at afbureaukratisere, effektivisere og reducere antallet af statslige stillinger møder forståelse hos Lederne. ”Antallet af statslige ansatte er steget betydeligt de senere år. Det er fornuftigt, at regeringen nu stopper op og ser på, om ressourcerne kan anvendes bedre, siger Bodil Nordestgaard Ismiris,” adm. direktør i Lederne. Hun understreger, at presset på arbejdsmarkedet gør det nødvendigt, at både offentlige og private aktører gentænker, hvordan opgaver løses – og hvilke værktøjer, der tages i brug. ”I en tid med mangel på arbejdskraft er det afgørende, at alle sektorer ser på, hvor der kan arbejdes smartere og mere effektivt, herunder gennem kunstig intelligens. Digitalisering og kunstig intelligens er vigtige redskaber til at frigøre ressourcer fra medarbejdere, som så kan løse opgaver andre steder, og til at bidrage til at forebygge stress og begrænse nedslidning hos medarbejdere. Det gælder også i staten,” siger hun. Bodil Nordestgaard Ismiris hilser det
Danske virksomheder tager ESG i egen hånd – trods bøvl med data og uklare krav3.6.2025 13:27:53 CEST | Pressemeddelelse
Den hidtil største danske undersøgelse af ESG-indsatsen blandt danske ledere og virksomheder peger på, at virksomhederne, trods planlagte EU-lempelser, allerede har sat fart på ESG-arbejdet. Men samtidig viser undersøgelsen, at der fortsat er en række store udfordringer, når det gælder om at få sat arbejdet med bæredygtighed i system.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum