HK'ere får billig forsikring
”HK er optaget af at finde løsninger på de udfordringer vores medlemmer møder i hverdagen. Og rigtig mange medlemmer har undret sig over, at det skal være nødvendigt at betale 3.000 kr. eller mere for en almindelig familieforsikring.Med god grund. Der har HK sammen med forsikringsselskabet ALKA indgået en aftale, der betyder, at medlemmerne kan tegne forsikringen for under 1.000 kr. om året. Det er et rigtigt godt tilbud til vores medlemmer,” siger Kim Simonsen, der i dag onsdag har underskrevet aftalen om den nye HK-familieforsikring.
Aftalen betyder, at det nu i endnu højere grad kan betale sig at være medlem af HK. Det er medlemskabet af HK, der giver adgang til den billige familieforsikring, og man sparer derfor penge på et medlemskab.
”Vi vurderer, at cirka 90 procent af alle Alka-kunder vil spare penge på at tegne denne forsikring alene. Der vil være yderligere penge at spare, hvis man tegnerfølgeprodukter i Alka. Med dette tilbud opfylder vi Alka formål, nemlig at levere konkurrencedygtige tilbud til medlemmer af LO-forbund,” siger Alkas forsikringstekniske direktør Henrik Grønborg.
Mange vælger også at skifte bilforsikringen, og der er ofte et par tusinde kroner årligt at spare ved at flytte til Alka. Nogle vil spare mere, nogle vil spare mindre – alt afhængig af den præmie, der betales i dag.
Frivilligt om man vil være med
Forsikringen er et frivilligt tilbud til alle medlemmer af HK. Det er den samlede gruppe af medlemmer i en fagforening, der skaber den billige pris. Ved at tilbyde familieforsikringen til en tilpas stor gruppe afmennesker, kan Alka give en pris væsentligt billigere end på individuelt plan. Det skyldes, at Alkas risici mindskes jo flere kunder, der får det sammetilbud.
HKer det ottende LO-forbund, der har tilsluttet sig den favorable forsikringsordning. Siden lanceringen i foråret har 15.000 danskere tegnetforsikringen. Et tal i hastig vækst.
”Vi glæder os over det stigende antal kunder, men oplever stadig, at mange ikke er klar over, at de ikke behøver at betale mange penge for forsikringen. Jo flere, der opdager det, jo bedre er det i almindelighed for forbrugerne,” siger Henrik Grønborg.
Tegn eller læs mere om forsikringen på www.alka.dk.
Fakta:
- HK bliver det 8. LO-forbund, der tilslutter sig aftalen om Forbunds Familieforsikring. Også Dansk Metal, Dansk Funktionærforbund, TIB, Malerforbundet, 3F, NNF og Dansk El-Forbund har indgået aftale med Alka i 2008.
- 15.000 har allerede tegnet forsikringen, et tal der hastigt vokser.
- De fleste kan opnå en besparelse på flere tusinde kroner, hvis de flytter samtlige forsikringer til Alka.
Information om HK Danmark
Følg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
Årets HandleKraft-pris går til Modstrøm13.6.2025 18:31:44 CEST | Pressemeddelelse
Organisationen Modstrøm modtager årets HandleKraft-pris for sit vigtige arbejde med at give unge udenfor job og uddannelse og FGU-elever en stærk stemme og stærke fællesskaber. Med prisen følger 25.000 kroner.
Aftalematematik må ikke få konsekvenser for handelsskoleelever i ny aftale om institutionslov11.6.2025 15:07:37 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale om institutionslov sikrer, at der fremover vil være uddannelsesmuligheder for både unge og voksne i hele landet med en jævn geografisk fordeling. Derudover lægger aftalen op til øget samarbejde mellem skolerne. Men der skal holdes et skarpt blik på aftalematematikken.
HK: Regeringen må ikke ofre danskernes tillid for at nå AI-mål10.6.2025 16:21:53 CEST | Pressemeddelelse
Det er godt med ambitiøse mål for kunstig intelligens i det offentlige. Men borgerne skal være i centrum – og have mulighed for at komme i kontakt med et menneske, mener HK.
Ny analyse: Hårdt psykisk arbejdsmiljø sender flere tidligere på pension22.5.2025 11:59:21 CEST | Pressemeddelelse
Dårlig ledelse, højt tempo og konflikter skaber et hårdt psykisk arbejdsmiljø – og det øger risikoen for tidlig tilbagetrækning med 50 pct., viser en ny analyse. ”Arbejdsmiljøet skal forbedres markant, hvis der skal være rimelighed i at hæve pensionsalderen”, understreger Anja C. Jensen, formand for HK.
Forberedt på fremtiden: HK holder speederen nede for stærke erhvervsuddannelser6.5.2025 20:59:01 CEST | Pressemeddelelse
HK Danmark er tilfreds med ny politisk aftale, som styrker erhvervsuddannelserne markant med op til 600 millioner kroner årligt frem mod 2030. "Det er en aftale, vi har ønsket os længe", siger Anja C. Jensen, formand for HK Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum