Erhvervs- og iværksætteraftale ruster danske virksomheder til fremtiden
12.11.2017 17:50:20 CET | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
Med aftalen om erhvervs- og iværksætterinitiativer ønsker regeringen, Dansk Folkeparti og Radikale Venstre at investere i fremtiden, så det bliver billigere for borgere og virksomheder. Det bliver også billigere at købe varerne i Danmark frem for at køre til udlandet. Samtidig skal den grønne omstilling fremmes gennem fortsat lempelse af elvarmeafgifter til gavn for vedvarende energi. Der afsættes også midler til fremme af turisme og vækst i landdistrikterne. Med aftalen afsættes der0,7 mia. kr. i 2018 stigende til ca. 2,2 mia. kr. i 2025 til flere end 35 initiativer.
Samlet set er regeringen (Venstre, Liberal Alliance og Det Konservative Folkeparti), Dansk Folkeparti og Radikale Venstre enige om at gennemføre en række initiativer inden for fem områder for at styrke grundlaget for den fremtidige vækst:
- Styrket iværksætter- og aktiekultur
- Grænsehandelspakke og afgiftssanering
- Digitalisering, nye forretningsmodeller og grøn omstilling
- Turisme- og landdistriktspakke
- Konkurrencevilkår og globalisering
Erhvervsminister Brian Mikkelsen:
”Det er glædeligt, at vi med aftalen har banet vejen for, at flere danske virksomheder kan vokse sig store og udvikle sig til nye erhvervssucceser i fremtiden. Partierne bag aftalen investerer i alt 14,7mia. kr. frem til 2025 i erhvervslivet og skaber mulighed for, at flere danskere også kan engagere sig i virksomhedernes udvikling med indførsel af blandt andet en aktiesparekonto og et investorfradrag, så vi kan sammen kan løfte fremtidens virksomheder.”
Finansminister Kristian Jensen:
”Jeg er meget tilfreds med, at vi med aftalen endnu en gang prioriterer vækst og beskæftigelse i hele landet. Med turisme- og landdistriktspakken gør vi det billigere at drive turisterhverv, og det kommer virksomheder over hele Danmark til gode. Samtidig tager vi med lempelse af elvarmeafgiften endnu et skridt mod den grønne omstilling. Når strømmen bliver billigere, bliver det mere attraktivt at købe energi fra vedvarende energikilder.”
Skatteminister Karsten Lauritzen:
”Jeg glæder mig over, at der er flertal for at fjerne gamle og bøvlede afgifter. Dermed gør vi det billigere at være dansker og lettere at drive virksomhed. Og vi gør det mindre attraktivt at grænsehandle til gavn for danske arbejdspladser. Jeg har fra første dag i Skatteministeriet haft et politisk ønske om at afskaffe afgifter og rydde op i afgiftsjunglen, hvor kreativiteten igennem årtier har været alt for stor. Med aftalen afskaffer eller nedsætter vi 65 afgiftssatser og tager dermed et væsentligt første skridt i retning af færre bøvlede afgifter”.
Økonomi- og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll:
”Endelig får vi gjort op med nogle af de mest vanvittige afgifter. Afgifter, der både generer virksomheder med unødvendigt papirarbejde, og som er uforståelige for de fleste almindelige mennesker. Nu slipper vi for eksempel af med de skøre afgifter på nødder, der blandt andet afhænger af, om nødderne er saltede eller hakkede. Jeg er også stærkt tilfreds med, at vi med aftalen gør det mere attraktivt at investere i aktier og får gjort det nemmere for iværksættere at få adgang til den nødvendige kapital. Det vil give flere mulighed for at tage springet og blive iværksættere. Og det vil give virksomhederne mulighed for at vokse og skabe gode job.”
Se den politiske aftale, faktaark og pressemeddelelse her
Pressekontakt:
Pressechef i Erhvervsministeriet René Gyldensten, rgy@em.dk
tlf.: 91 33 70 15
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Ministeroverdragelse i Erhvervsministeriet3.6.2026 10:12:44 CEST | Pressemeddelelse
Pressen inviteres til overdragelsesforretning i Erhvervsministeriet kl. 14.00.
Bødskov: Ulovligt billigt bras fra tredjelande er gift for EU26.2.2026 09:00:05 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til Bruxelles for at deltage i dagens EU’s konkurrencerådsmøde. Med sig har han en klar vej til at tøjle de massive problemer med onlinemarkedspladser fra tredjelande, som fx Temu.
100 millioner til dansk biosolutions: Bødskov sætter handling bag ordene i Bruxelles26.2.2026 08:00:07 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til konkurrenceevnerådsmøde i Bruxelles. Her vil han sætte fokus på styrkelsen af europæisk biosolutions. Samtidig sættes der handling bag ordene, når der i Danmark lanceres en pulje på 100 mio. kr. til at styrke dansk biosolutions.
Byrdelettelser for op til 21,5 mia. kr. på vej til dansk erhvervsliv24.2.2026 10:41:35 CET | Pressemeddelelse
Regeringen sætter gang i næste fase af Automatisk Erhvervsrapportering, der bringer den samlede potentielle byrdelettelse i tiltaget op på 21,5 mia. kr. Samtidigt skal virksomheders tidsforbrug og udgifter til tilsyn reduceres med knap 10 pct.
Milliardløft til iværksætteri i landdistrikterne: 48 aftaler om vækstlån for næsten 84 mio. kr.23.2.2026 10:11:15 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder i landdistrikterne har for alvor fået glæde af den milliard, der med den historiske Iværksætteraftale blev øremærket til vækstlån. Siden ordningen trådte i kraft i februar 2025, er der givet 48 lån målrettet virksomheder i landkommuner til en samlet værdi af næsten 84 mio. kr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
