Coop åbner for brug af internationale betalingskort
Det er nu muligt at betale med sit internationale betalingskort (Visa, MasterCard, Amex m.fl.), når man besøger Kvickly xtra, Kvickly, SuperBrugsen, Dagli' Brugsen, LokalBrugsen og Irma.
Det betyder, at de mange, især unge under 18 år, der anvender internationale debetkort (Maestro eller Visa Electron), nu kan betale dagligvarer med dem og dermed slipper for at være bundet til kontanter, når de besøger det lokale supermarked.
Det betyder også, at turister i Danmark nu får langt bedre adgang til at bruge deres betalingskort i dagligvarebutikker. Danskere, der i stigende omfang anvender internationale betalingskort, opnår en ekstra valgmulighed, når varerne skal betales ved kassen.
- Vi vil gerne give vores kunder mulighed for at betale med det kort, de foretrækker. Samtidig kan adgangen til at bruge de internationale kort i vores butikker lette håndtering af kontanter, hvilket giver os nogle administrative fordele, siger koncerndirektør Jesper Loiborg fra Coop Danmark.
- Vi er glade for, at landets største dagligvarekoncern har valgt at tage imod internationale betalingskort. Det vil blive til stor glæde for turister, men også for de mange danskere, der har et internationalt kort i pungen, siger Lars Fruergaard, Director for Sales i PBS.
Danskere vil ikke blive afkrævet et gebyr, når de bruger deres danskudstedte internationale kort – hverken hos Coop eller i andre fysiske forretninger i Danmark. Udenlandsk udstedte kort kan imidlertid pålægges et gebyr.
For henvendelser fra pressen, kontakt:
Koncerndirektør Jesper Loiborg, Coop Danmark, 5159 3201
Kommunikationschef Pernille Kylling, PBS, 2948 2401
Fakta: Klassiske fordele for forretningen ved at tage imod internationale kort
- Unge kan bruge deres internationale debetkort til betaling i supermarkeder.
- Minimerer omfanget af kontantbetalinger, og dermed håndtering af kontanter
- Færre kassedifferencer
- Forretningen undgår at håndtere flere slags valuta.
- Giver adgang til, at turister kan handle.
- Fuld betalingsgaranti for forretningen, hvis der ikke er dækning på kontoen.
Information om Coop Danmark A/S
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Grundlovsdag fejres med fornyet styrke – og ny kage26.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vær med til at fejre demokratiet og fællesskabet med en ny, lækker grundlovskage fra Coop og GRUNDLOVSFESTEN
Coop skifter donationsformål på pantautomater19.5.2025 10:57:45 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke længere muligt at donere flaskepant til Coop Folkeskove i Coops butikker.
Finalister til Produktprisen og Irmaprisen 2025 er fundet15.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
70 spændende, lokale produkter fra hele landet er reduceret til 12, der nu skal dyste om Produktprisen 2025 i kategorierne Mad, Konfekture, Drikke og Innovation. Ved smagningen smagte og udvalgte dommerne samtidig fem produkter, der for første gang skal dyste om Coops nye pris, Irmaprisen, og dermed muligheden for en plads på hylderne i udvalgte Coop-butikker.
Coop udskriver valg til ny ungeminister7.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter tre år med en stærk stemme for unge i Coop er tiden moden til, at Coops ungeminister, Tobias Simonsen, træder af. Derfor udskriver Coop nu valg til posten som ungeminister, der skal fortsætte indsatsen for at gøre det sjovt, meningsfuldt og udviklende for de over 25.000 ansatte i alderen 13-25 år at arbejde i Coop.
Kvickly Ry lancerer TRYG kassen30.4.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Måske den første af sin slags i Danmark: En kasse med ro og tid til snak åbner i Kvickly Ry
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum