
Krævende kunstudstilling: Museum vil afstresse publikum med vægmaling

Museumsgæster bruger i gennemsnit otte til tyve sekunder på et værk, men Nivaagaard Malerisamling ønsker at få publikum til at dvæle længere tid ved den kommende udstillings værker. Frem til 7. januar 2018 kan gæsterne opleve en udstilling med den danske maler Immanuel Ibsen. Hans til tider dystre billeder, der trods de mørke toner rummer mange farver, kræver, at man tager sig god tid uden stress. Museet har allieret sig med en specialist i vægfarver for at skabe et bedre rum til malerierne.
– Typisk bruges den hvide kube, som man kalder det i kunstsprog. Et begreb, der opstod under modernismen, som betyder, at værkerne skal præsenteres på en neutral baggrund og med god afstand i mellem dem. Men hvid er ikke mere neutral end andre farver. Ved i stedet at bruge markante farver på væggene, håber vi, at vi kan skabe et rarere rum, hvor gæsterne har lyst til at studere Ibsens værker i længere tid og opleve mange flere detaljer ved værkerne, forklarer museumsinspektøren.
Malernes Maler. Det er tilnavnet maleren Immanuel Ibsen har fået, selvom han ikke var særlig kendt i sine aktive år som kunstner, og måske stadig ikke er det blandt publikum. Men skriftet ”Ukendte selvfølgeligheder om maleri” fra 1944, har haft afgørende betydning for senere kunstnere som Ejler Bille, Asger Jorn og Jesper Christensen.
– Det, der optager mig er, at Ibsen blev ved. Selvom mange af hans billeder ikke rummer en handling, blev han alligevel ved, indtil han havde givet billedet indhold. Alle billederne rummer mange lag maling, man kan se, at der har været flere billeder på samme lærred, fortæller kunstner Jesper Christiansen
De urolige malerier skal opleves
Det er ham, der er initiativtager til udstillingen, hvor formålet er at gøre publikum opmærksom på kunstneren, der levede en ukendt og til tider barsk tilværelse i fattigdom. Ifølge Jesper Christiansen hviler der en uro over Immanuel Ibsen og hans værker, der rummer kontraster, asymmetri og ulmende farvespil - deraf udstillingens navn Stille Uro.
– Med vægfarver, der giver nyt samspil til billederne, forsøger vi netop at spille på den uro. Vi vil give publikum mulighed for at opleve Ibsen helt tæt på og fordybe sig i hans univers, siger Jesper Christiansen.
Det er farvetekniker hos Flügger A/S Anita Florisson, der har stået for at sammensætte de valgte farvers recept og frembringe den rigtige glød, der supplerer billederne uden at dominere dem.
– Vi havde farvekort med til det første møde, men det er ikke standardfarver, vi arbejder med. Det kan for eksempel være, at den ene farve skal have mere syrlighed eller være mere crispy, men hvordan fanger man det? Det er min opgave at finde frem til netop det resultat, der besluttes, og billederne kan få den rigtige kulisse, forklarer hun.
Billeder



Information om Flügger group A/S
Hvis de besøgende bliver inspireret til nye farver hjemme i boligen har Flügger Farver 42.000 forskellige toninger af deres farver liggende ude ved forhandlerne. Det kan derfor godt kræve råd og vejledning at finde frem til den helt rigtige farve hjem til stuen eller soveværelset.
Følg pressemeddelelser fra Flügger group A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Flügger group A/S
Studerende vil erstatte 42 tons malingemballage med pap10.9.2021 07:20:43 CEST | Pressemeddelelse
En gruppe studerende fra DTU arbejder under navnet Paint'R på at udvikle fremtidens bæredygtige malerspand, der består af pap og en brøkdel af den plastik, der bruges til malingsemballage i dag. En malermester spår de unge en stor fremtid i branchen, og Flügger kalder projektet og samarbejdet med Paint'R for meget spændende
Forskningsprojekt baner vej for mere effektiv træbeskyttelse4.8.2021 09:40:00 CEST | Pressemeddelelse
Et forskningsprojekt støttet af Innovationsfonden med Københavns Universitet og Teknologisk Institut har givet Flügger redskaber til på sigt at kunne forlænge træbeskyttelses levetid med op til 25 procent. Træhuse bliver dermed markant billigere at vedligeholde.
Nabostrid topper i foråret: Skriggult træværk kan give problemer på villavejen14.4.2021 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Foråret er højsæson for nabotvister, hvor den forkerte farve maling til hegnet ofte er den udløsende faktor. Følg eksperternes råd til godt naboskab – også efter du har frisket træværket op.
Fra gyngende grund til rekordresultater14.1.2021 07:34:00 CET | Pressemeddelelse
I 2016 leverede Flügger sit dårligste regnskab i flere årtier. I løbet af de seneste 13 måneder har malerkoncernen opjusteret sine finansielle forventninger tre gange, leveret historisk stærke resultater og udvidet sit fodfæste i Østeuropa gennem opkøb.
Flügger indgår farverigt partnerskab med Copenhagen 202127.10.2020 13:40:04 CET | Pressemeddelelse
Flügger indgår partnerskab sammen med Copenhagen 2021, der hoster WorldPride & EuroGames i København og Malmø næste år. Sammen med Copenhagen 2021 ønsker Flügger at sætte fokus på dialog til at skabe større forståelse for lighed og diversitet.