11 forskerspirer får skolarstipendier fra Danmarks Frie Forskningsfond
28.6.2022 06:00:00 CEST | Danmarks Frie Forskningsfond | Pressemeddelelse

Det er Danmarks Frie Forskningsfond | Sundhed og Sygdom, der har uddelt midlerne til de 11 forskningsinteresserede studerende.
Modtagerne kommer fra Aarhus Universitet, Rigshospitalet og Aarhus Universitetshospital, og de studerendes projekter fokuserer bl.a. på, hvordan ophobning af affaldsstoffer fra stofskiftet påvirker blodtilførslen og hjertets funktion, hvilke faktorer der kan øge risikoen for sent tilbagefald af brystkræft, og om man kan skræddersy blodtryksbehandling under operationer, så patienter med hjerte- og kredsløbslidelser får færre symptomer og en bedre fysisk formåen efter operation.
Skolarstipendierne er af 6-12 måneders varighed og skal give de unge forskeraspiranter mulighed for at beskæftige sig med videnskabeligt arbejde og skærpe interessen for en videre videnskabelig karriere.
Formålet med bevillingen er at klæde de unge forskerspirer på til en videnskabelig karriere ved at lade dem fordybe sig i et selvstændigt forskningsprojekt.
Det er de studerendes vejledere, som indsender ansøgning og modtager bevilling, og de 11 modtagere er:
- Peter Jepsen
- Helle Prætorius Øhrwald
- Peter Juhl-Olsen
- Jørgen Jensen
- Ebbe Briggs Bødtkjer
- Martin Blomberg Jensen
- Deirdre Patricia Cronin-Fenton
- Julie Brogaard Larsen
- Asger Andersen
- Michael Pedersen
- Gitte Moos Knudsen
Kontakter
Berit Bader LemmingPresse og kommunikation
Tlf:72319508bbl@ufm.dkLisbeth Eilersgaard ChristensenOmrådeleder
Tlf:+45 72 31 84 17lec@ufm.dkBilleder

Links
Information om Danmarks Frie Forskningsfond
Danmarks Frie Forskningsfond (DFF) finansierer forskning af højeste internationale kvalitet og styrker den excellente forskning i Danmark. Fonden investerer i risikovillig forskning, der er baseret på forskernes idéer inden for og på tværs af videnskabelige områder, uafhængigt af politiske og strategiske satsninger.
DFF fremmer internationalisering af forskningen og styrker det unge talent såvel som den erfarne forsker. Herudover yder fonden forskningsfaglig rådgivning til minister, Folketing og det øvrige danske og internationale forskningslandskab. Det sker med baggrund i ekspertise og faglig diversitet gennem fondens 84 bestyrelses- og rådsmedlemmer, der alle er anerkendte og aktive forskere.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Frie Forskningsfond
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Frie Forskningsfond
Nye internationale postdoc-bevillinger skal udvikle næste generation af forskertalenter5.3.2026 08:30:19 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Frie Forskningsfond har uddelt lidt over 40 millioner kroner til 19 forskere gennem ’DFF-International Postdoc’. Med bevillingerne får forskere tidligt i karrieren mulighed for at gennemføre et selvstændigt forskningsprojekt ved en forskningsinstitution i udlandet og styrke deres faglige kompetencer.
Støtte til samfundsvidenskabelig og klinisk forskning26.2.2026 11:41:07 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Frie Forskningsfond har netop uddelt midler under virkemidlerne ’Forskningsophold i udlandet’ og ’Delestillinger. Derfor skal to samfundsvidenskabelige forskere nu på forskningsophold i udlandet, mens fem klinikere får mulighed for at forske ved siden af deres arbejde på et landets hospitaler.
Ny forskning skal styrke viden om Arktis19.12.2025 09:05:00 CET | Pressemeddelelse
Arktis forandrer sig hurtigt, ved vi, og behovet for ny viden om regionens miljø, samfund og levevilkår er vigtig. Med støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond får syv forskere nu mulighed for at dykke ned i centrale spørgsmål og på den måde opbygge kapacitet i Arktis.
23 dygtige forskere skal udvikle deres idéer under Inge Lehmann-programmet11.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond får 23 forskere mulighed for at dykke ned i deres egen forskningsidé og udvikle deres potentiale som selvstændige forskningsledere. Midlerne er givet under Inge Lehmann-programmet, som er målrettet forskere på de tidligere karrieretrin.
Ny viden om antisemitisme i en kompleks samtid10.12.2025 09:17:18 CET | Pressemeddelelse
I et nyt forskningsprojekt skal Sofie Lene Bak fra Københavns Universitet etablere et forum for studier i antisemitisme, der bl.a. skal se på spørgsmålene; hvordan kommer antisemitisme til udtryk i dag, hvilke mekanismer ligger bag, og hvordan har historiske forhold indflydelse på nutidens tendenser?
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
