![Danske Vandværker - Old](/data/images/00190/702b173e-5a38-440a-8685-746e0ff54bd5-w_300_h_100.png)
Danmarks første vandværk fjerner kalk fra drikkevandet
![Store Heddinge Vandværk fjerner så meget kalk fra vandet, at de forventer at producere 60-65 tons af disse kalkkugler om året.](/data/images/00609/9132961a-33c1-4c06-a134-2b65e3577911-w_720.jpg)
I Store Heddinge sætter kalken sig lynhurtigt i forbrugernes elkedler, vaskemaskiner og vaser, fordi vandet er hårdt og kalkholdigt. Men nu kan forbrugerne se frem til at få postevand med langt mindre kalk. Som det første vandværk i Danmark begynder Store Heddinge Vandværk at fjerne kalken fra det vand, de sender ud til alle vandværkets forbrugere, ved hjælp af den såkaldte pellet-metode.
Fjerner kugler af kalk fra drikkevandet
Pellet-metoden går kort fortalt ud på at få kalken til at sætte sig på små sterile sandkorn, og effekten er i bogstavelig forstand til at få øje på. Når kalken sætter sig på sandkornene, dannes der kugler af kalk, som bliver så store, at man kan fjerne dem fysisk fra vandet og stå med dem i hånden. Vandværket forventer at fjerne 60-65 tons af disse kugler om året, og på den måde sænker de vandets hårdhed fra ca. 21-23° til 10°dH.
Sikkerheden er i top
Nogle af vandværkets forbrugere har spurgt, om metoden nu også er sikker at bruge. ”Vi tilsætter natriumhydroxid for at få kalken til at binde sig til sandkornene, og det er jo ellers helt uhørt i Danmark, at man tilsætter kemikalier i vandet på vandværket. Men der er ikke spor af natriumhydroxid i det vand, vi pumper ud til forbrugerne. Kommunen har givet os tilladelse til at gøre det, og det har de gjort, fordi sikkerheden er helt i top”, fortæller Jacob Haugaard, der er salgschef i virksomheden Danwatec i Sorø, som stå bag blødgøringsanlægget.
Stor fordel for forbrugerne
”I Holland har man fjernet kalk ved at benytte pellet-metoden i over 10 år, og nu sætter vi det første private blødgøringsanlæg efter pallet-metoden i gang her i Danmark. Det er stort for forbrugerne, vandværket og vandværksindustrien”, fastslår Jacob Haugaard. Også formanden på Store Heddinge Vandværk, John Bøjlund, glæder sig over at anlægget på det forbrugerejede vandværk nu er i drift.
”Vores forbrugere har gået og ventet på at få blødere vand, så jeg er rigtig glad for, at anlægget nu er oppe at køre, for vi har arbejdet på det her i mere end et år. Vi vil gerne gøre det så godt som muligt for vores forbrugere, så de skal bruge mindre tid på at fjerne kalk og færre penge på afkalkningsmidler. Og så er det jo også godt for miljøet”, siger John Bøjlund.
Spørgsmål til denne pressemeddelelse?
Kontakt Jacob Haugaard, salgschef Danwatec tlf. 2225 7350, formand for Store Heddinge Vandværk, John Bøjlund tlf. 4050 6517 eller Dorthe G. Rasmussen, pressemedarbejder i Danske Vandværker tlf. 2670 7106.
Fakta om Store Heddinge Vandværk
Årlig udpumpet mængde vand: 200.000 kubikmeter. Anlægget er fremtidssikret og kan klare 385.000 kubikmeter.
Kontakter
Dorthe G. Rasmussen, pressemedarbejder
Mobil 26 70 71 06
Billeder
![Store Heddinge Vandværk fjerner så meget kalk fra vandet, at de forventer at producere 60-65 tons af disse kalkkugler om året.](/data/images/00609/9132961a-33c1-4c06-a134-2b65e3577911-w_240.jpg)
![Det første private blødgøringsanlæg efter pallet-metoden er sat igang i Danmark.](/data/images/00519/2651c187-4539-4d05-8961-9643354d7500-w_240.jpg)
![I cylinderen sker der det, at kalken sætter sig på sterile sandkorn, som holdes svævende på grund af den opadgående vandstrøm.](/data/images/00009/fe3922d6-00ef-4915-be12-208bf403bd49-w_240.jpg)
Information om Danske Vandværker - Old
Danske Vandværker er brancheforening for landets vandværker. Medlemsskaren tæller også vandbranchens industri og leverandører. Danske Vandværker er den eneste brancheforening, som alene koncentrerer sig om forsyning af drikkevand.
Følg pressemeddelelser fra Danske Vandværker - Old
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Vandværker - Old
En rigtig god dag for de forbrugerejede vandværker22.11.2018 15:21:33 CET | Pressemeddelelse
Politikerne på Christiansborg har netop indgået et bredt forlig om, at vandværker, som udleder mindre end 800.000 kubikmeter vand, ikke behøver at være omfattet af de økonomiske rammer i vandsektorloven. Det betyder mindre bureaukrati og færre omkostninger på vandværkerne. Da forsyningssikkerheden er altafgørende, skal vandværkerne dog stadig være omfattet af performance benchmarkingen, som blandt andet viser, hvor godt vandværket drives.
Samarbejde om grundvand til fjernvarme12.10.2018 08:17:26 CEST | Pressemeddelelse
Danske Vandværker og Dansk Fjernvarme har aftalt et fælles princip for etablering af varmepumper med grundvand som varmekilde, uden at adgangen til og kvaliteten af vores drikkevand påvirkes.
Regeringen vil hjælpe landets forbrugerejede vandværker13.9.2018 14:58:59 CEST | Pressemeddelelse
Det skal være let at drive vandværk, vi skal have fjernet alt bøvl og bureaukrati, og så skal vi sikre lave priser til glæde for forbrugerne. Nogenlunde sådan lyder et udspil fra to af regeringens ministre. Et forslag, der vækker stor glæde hos Danske Vandværker.
Det lysner for beskyttelsen af de boringsnære områder24.8.2018 13:46:01 CEST | Pressemeddelelse
I går, torsdag 23. august, var der samråd i Miljø- og Fødevareudvalget. Emnet var de mange pesticider, som er fundet i vores grundvand i den seneste tid. Danske Vandværker arbejder for et fuld stop for brug af pesticider i de boringsnære beskyttelsesområder. Nu ser det ud til, at det arbejde bærer frugt, da miljøminister Jakob Ellemann-Jensen under samrådet sagde, at han er åben for at indføre stramninger på pesticidområdet til gavn for drikkevandet.
Fuld stop for brug af pesticider i BNBO’erne23.8.2018 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Miljø- og Fødevareudvalget på samrådet i dag den 23. august sætter pesticider på menuen, er budskabet fra Danske Vandværker krystal klart: Danskerne skal kunne blive ved med at tappe sig et rent glas vand fra hanen. I lyset af den seneste tids mange fund af pesticider er det på tide at stoppe med at bruge sprøjtemidler i de boringsnære områder og få sat turbo på overvågningen af vores grundvand.