
Bookmaker giver Knappe 26 procent chance

Andreas Knappe var ikke blandt de navne, der i weekenden blev råbt op på scenen i Philadelphia til den årlige NFL Draft. Til gengæld skulle der kun gå ganske få timer efter begivenhedens afslutning, før danskeren kunne annoncere, at han har skrevet under på en kontrakt med Super Bowl-finalisterne fra Atlanta Falcons.
Nu begynder udskilningsløbet så for alvor. I løbet af sommeren skal NFL-trupperne trimmes fra bruttotruppen på 90 spillere til de 53 spillere, klubberne må have på kontrakt, når sæsonen starter. Hos NordicBet giver man Knappe 26 procent chance for at klare ”cuttet”, som det hedder i NFL-lingo. Det svarer til et odds på 3,5.
”Som undrafted free agent skal du virkelig imponere for at få en plads i den 53 mand store trup, der starter sæsonen. Derfor er du også meget sårbar overfor skader eller formdyk. Til gengæld taler det for Andreas Knappes chancer, at Falcons virker meget entusiastiske omkring ham. De har vist interesse for ham gennem længere tid og var efter sigende tæt på at drafte ham”, siger NordicBets pressechef Thomas Holm.
NFL-sæsonen indledes natten til fredag 8. september dansk tid. Atlanta Falcons spiller sin første kamp søndag 10. september på udebane mod Chicago Bears.
Er Andres Knappe i Falcons’ 53 mand store trup pr. 10. september 2017?
JA 3,50
NEJ 1,25
Find spillet på www.nordicbet.dk under Amerikansk Fodbold - NFL Preseason
Kontakter
Thomas Holm, pressechef hos NordicBet
Mail: thomas.holm@betssongroup.com
Telefon: 26 77 85 66
Billeder

Links
Information om NordicBet Danmark

Experience Centre, Ta’ Xbiex Seafront
XBX1027 Malta
+4526708566http://www.nordicbet.dk
Følg pressemeddelelser fra NordicBet Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra NordicBet Danmark
Mette Frederiksen storfavorit til statsministerposten7.5.2019 14:48:55 CEST | Pressemeddelelse
Mette Frederiksen er solidt i spidsen i kampen om at blive statsminister. Anders Bruun vurderer chancen for Frederiksen som ny leder af Danmark til at være 80 procent.
Brøndby kigger mod udlandet eller Nordsjælland19.2.2019 12:18:10 CET | Pressemeddelelse
Brøndby IF har valgt at fyre Alexander Zorniger som cheftræner efter søndagens nederlag til Esbjerg. Skal afløseren være en gammel kending eller skal der nyt blod ind på Vestegnen?
Sverigedemokraterne kan blive Sveriges største parti!28.8.2018 16:11:59 CEST | Pressemeddelelse
Når svenskerne den 9. september går til valg, kan den politiske sammensætning af Riksdagsvalget ændre sig markant efter stemmerne er talt op
Bookmaker: 30% chance for dansk VM-kvartfinale27.6.2018 11:50:45 CEST | Pressemeddelelse
Danmark er landet i næverne på VM’s måske mest formstærke mandskab. Det afspejler sig også tydeligt i spilleselskabet NordicBet odds for videre dansk avancement. Helt præcist vurderer NordicBet, at der er 30 procent chance for en dansk kvartfinale.
Bookmaker: Bendtner er realistisk Santander-afløser i FCK20.6.2018 10:25:23 CEST | Pressemeddelelse
Skal man tro NordicBet, er Nicklas Bendtner på blokken som afløser til Federico Santander. Spilleselskabet giver odds 10 på, at FCK er Bendtners næste klub.