
Det Gyldne Bækken: Økonomi er bookmakernes favoritter

Tolv studenterforeninger er traditionen tro repræsenteret, når ’Kampen om Det Gyldne Bækken’ 2017 skal afgøres i en intens kapsejlads i Universitetssøen. Efter et par choksejre til Psykologi og Statskundskab i 2016 og 2014, skal vinderen, ifølge NordicBet, findes i en duel mellem giganterne fra Medicin og Økonomi.
De flerfoldige vindere fra Økonomi tildeles favoritstemplet med odds 2,75, mens en sejr til de ligeledes flerfoldige vindere fra Medicin forrenter indskuddet 2,95 gange. I kulissen lurer Folkesundhedsvidenskab til odds 3,05, mens man skal være ukuelig optimist for at tro på en gedigen choksejr til den naturvidenskabelige festforening TÅGEKAMMERET i odds 50.
”Medicin og Økonomi er kapsejladsens Real Madrid og Barcelona. De skuffede begge to sidste år, og derfor er presset større end nogensinde. Under udtagelsen viste begge mastodonter dog, at de møder op i topform”, siger Thomas Holm, pressechef hos NordicBet.
Finalen i det, som onde tunger ville kalde en glorificeret ølstafet, har ry for at være et drama af dimensioner med uforudsete hændelser, kort hviletid og iskoldt søvand. Årets afgørelse bliver efter al sandsynlighed ingen undtagelse En række ubekendte faktorer gør årets finale særlig seværdig.
”Psykologis sejr sidste år sendte chokbølger igennem Universitetsparken. Det har givet alle foreningerne blod på tanden. Rygterne siger, at enkelte hold har formået at skære 14 sekunder af udtagelsestiden, mens Folkesundhedsvidenskab har konkurrencens bedste bådvender. Der er ganske enkelt lagt op til en uforglemmelig kapsejlads,”, lyder spådommen fra Thomas Holm.
Hvem vinder Det Gyldne Bækken 2017?
ØF (Økonomi) 2,75
Umbilicus (Medicin) 2,95
Siffos (Folkesundhedsvidenskab) 3,05
KeinCortex og FuldFontex (Psykologi) 3,25
PF (Statskundskab) 4,50
FUT (Ingeniørerne) 4,95
Beerceps Maximus (Idræt) 6,50
Ambrosia 7,50
Kurt Strandbar (Journalisterne) 8,00
Humbug (Humaniora) 9,50
JUS (Jura), 10,00 TÅGEKAMMERET 50,00
Hvem vinder Heat 1?
ØF (Økonomi) 1,95
Umbilicus (Medicin) 2,25
Beerceps Maximus (Idræt) 2,75
TÅGEKAMMERET 8,00
Hvem vinder Heat 2?
KeinCortex og FuldFontex (Psykologi) 2,05
PF (Statskundskab) 2,35
Humbug (Humaniora) 4,75
JUS (Jura) 5,00
Hvem vinder Heat 3?
Siffos (Folkesundhedsvidenskab) 1,60
FUT (Ingeniørerne) 2,85
Ambrosia 3,75
Kurt Strandbar (Journalisterne) 5,00
Kontakter
Thomas Holm, pressechef hos NordicBet
Mail: thomas.holm@betssongroup.com
Telefon: 26 77 85 66
Billeder
Links
Information om NordicBet Danmark

Experience Centre, Ta’ Xbiex Seafront
XBX1027 Malta
+4526708566http://www.nordicbet.dk
Følg pressemeddelelser fra NordicBet Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra NordicBet Danmark
Mette Frederiksen storfavorit til statsministerposten7.5.2019 14:48:55 CEST | Pressemeddelelse
Mette Frederiksen er solidt i spidsen i kampen om at blive statsminister. Anders Bruun vurderer chancen for Frederiksen som ny leder af Danmark til at være 80 procent.
Brøndby kigger mod udlandet eller Nordsjælland19.2.2019 12:18:10 CET | Pressemeddelelse
Brøndby IF har valgt at fyre Alexander Zorniger som cheftræner efter søndagens nederlag til Esbjerg. Skal afløseren være en gammel kending eller skal der nyt blod ind på Vestegnen?
Sverigedemokraterne kan blive Sveriges største parti!28.8.2018 16:11:59 CEST | Pressemeddelelse
Når svenskerne den 9. september går til valg, kan den politiske sammensætning af Riksdagsvalget ændre sig markant efter stemmerne er talt op
Bookmaker: 30% chance for dansk VM-kvartfinale27.6.2018 11:50:45 CEST | Pressemeddelelse
Danmark er landet i næverne på VM’s måske mest formstærke mandskab. Det afspejler sig også tydeligt i spilleselskabet NordicBet odds for videre dansk avancement. Helt præcist vurderer NordicBet, at der er 30 procent chance for en dansk kvartfinale.
Bookmaker: Bendtner er realistisk Santander-afløser i FCK20.6.2018 10:25:23 CEST | Pressemeddelelse
Skal man tro NordicBet, er Nicklas Bendtner på blokken som afløser til Federico Santander. Spilleselskabet giver odds 10 på, at FCK er Bendtners næste klub.