Aarø-færgen bliver billigere fra i dag
Social- og Indenrigsministeriet yder fra 1. august 2016 et nyt tilskud til færgedrift, der skal gøre billetprisen billigere for personer, biler osv. uden for højsæson.
Det betyder for eksempel, at billetprisen pr. voksen kan nedsættes fra 40 kroner til 20 kroner fra mandag den 8. august 2016.
"Vi har især sat prisen ned på persontransport, og så har vi gjort det muligt at få cyklen med over gratis. Vi har lige indviet den nye cykelsti mellem Øsby og Starup, så det ligger rigtig godt i forlængelse heraf, at man nu kan tage cyklen med helt til Aarø uden det koster ekstra, så vi forhåbentlig kan få endnu flere til at cykle", siger formand for Udvalget i Plan og Miljø, Benny Bonde.
Ministeriet yder tilskuddet til perioden 16. marts til 30. november med undtagelse af skolernes sommerferie. På den måde håber man at kunne forlænge turistsæsonen på øerne. Uden for sæson fra 1. december til 15. marts er samme billetpris som i højsæson gældende.
De ændrede priser kan ses på haderslev.dk og på opslag ved færgen.
Kontaktinformation:
Formand for Udvalget for Plan og Miljø, Benny Bonde, 40 17 52 66
Havne- og overfartsleder, Jens Kloster Hedegaard, 21 42 45 95
Information om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Haderslev Idrætscenter får ny leder med rødder i det lokale20.6.2025 16:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Thomas Nørup Schmidt er den nye mand i spidsen for Haderslev Idrætscenter. Han har solid erfaring med idrætsfaciliteter fra henholdsvis Vejle, Kolding og senest Aabenraa Kommune. Og så er han født og opvokset i Haderslev.
Haderslev Kommune klar til Ældreloven19.6.2025 09:05:24 CEST | Pressemeddelelse
Når den nye ældrelov træder i kraft 1. juli skal landets kommuner tilbyde sammenhængende helhedspleje til kommunens borgere. I Haderslev Kommune har plejepersonalet allerede igennem en længere periode arbejdet i mindre, tværfaglige teams, der selv koordinerer og planlægger arbejdet ud fra borgernes behov.
Haderslev er værter for stort cykelløb10.6.2025 08:23:06 CEST | Pressemeddelelse
Til august er Haderslev Kommune vært ved endnu et cykelløb. Det er fremtidens cykelstjerner, der gæster Haderslev, når kommunen lægger veje til Danmarksmesterskaberne for U23 og børne- og ungdomsklasserne i enkeltstart og linjeløb.
KAMMA SVENSSON – illustrationernes foregangskvinde3.6.2025 13:19:36 CEST | Pressemeddelelse
Den 16. juni åbner Historie Haderslevs udstilling om den sønderjyske kunstner Kamma Svensson. Udstillingen indeholder originale værker, skitser, illustrationer, trykplader, plakatudkast, samt en række centrale citater om Kamma Svenssons liv og virke.
Haderslev får kystvandråd og 3,2 millioner kroner til Haderslev Fjord8.5.2025 11:05:12 CEST | Pressemeddelelse
Indsatsen for at redde Haderslev Fjord fortsætter og styrkes nu med oprettelsen af et kystvandråd. Med kystvandrådet følger 3,2 millioner kroner fra staten, der skal bruges på at forbedre den økologiske tilstand i Haderslev Fjord og Dam.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum