Mentor skal hjælpe håndværkere med at løfte socialt ansvar
Når renoveringen af afdeling 27 i Varbergparken til næste år går i fuld gang, er det ønsket, at det ikke kun er håndværkerfirmaer, der står for nedbrydning og modernisering. HAB og Haderslev Kommune samarbejder om et nyt projekt, hvor en mentor skal hjælpe udsatte ledige med at få job eller praktikpladser i de håndværkerfirmaer, der skal stå for renoveringen.
"HAB har gennem en årrække haft en fast betingelse ved udbudsmateriale på renoveringsprojekter, at der skulle tænkes aktivering af lokale kræfter med ind i tilbuddet", siger teknisk direktør Morten M. Mathiasen:"Det er vores erfaring, at det både gavner projektet og beboerne, og vi har mange gode eksempler på, at det har medført fast arbejde også efter projektperioden", siger han.
Det er den centrale pulje til en særlig beskæftigelsesindsats under Arbejdsmarkedsstyrelsen, som i 2014 støtter mentor-projektet med 360.000 kroner. Beløbet går til aflønning af en mentor, som ansættes i boligselskabet.
Mentoren bliver den daglige kontaktperson og bindeled mellem firmaerne og de ledige. Tanken er, at mentoren både skal uddanne de ledige, så de er i stand til at klare opgaverne, men også skal hjælpe firmaerne med at tackle de udfordringer, der kan opstå, når virksomhederne tager et socialt ansvar.
"Vi glæder os til samarbejdet med HAB. For os er det vigtigt, at de ledige bliver klædt på til at varetage opgaverne hos firmaet, og der tror vi, at en mentor er den rette løsning", siger Joan Mortensen, leder af KompetenceCentret og Virksomhedsservice i Haderslev Kommune.
HAB har aktuelt gang i sit eget projekt, hvor ledige siden september har hjulpet med at rydde lejligheder og fjerne køleskabe, gulve og andet inventar, der kan genbruges. Projektet, som således både har et aktiverings- og miljømæssigt aspekt, passer rigtig godt til mentorordningen, som kan blive en naturlig forlængelse af det nuværende projekt. Derfor er både Haderslev Kommune og HAB glade for, at projektet kan fortsætte i de kommende, år om end det bliver i en lidt anden form.
"Vi har haft et for-projekt, der har vist sig at kombinere en øget genbrugstanke med renovering og CSR i ét projekt med succes. Vi har oplevet, at det giver stor mening for dem, der er med, og det er rart, at der nu kan bygges videre på det i samarbejde med håndværkerfirmaerne", siger Torben Jensen, leder af Det Grønne Sjak, som er Haderslev Kommunes beskæftigelsesprojekt i Varbergparken.
Renoveringen af afdeling 27 er et led i en totalrenovering af Varbergparken, som foregår over en 10-årig periode. I alt 4 afdelinger med 600 lejligheder renoveres.
For yderligere information:
Kontaktinformation:
Torben Jensen, Det Grøne Sjak telefon 2464 0532.
Morten M. Mathiasen, HAB, telefon 2051 9181.
Joan Mortensen, KompetenceCentret, telefon 74 34 09 75.
Information om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Haderslev får kystvandråd og 3,2 millioner kroner til Haderslev Fjord8.5.2025 11:05:12 CEST | Pressemeddelelse
Indsatsen for at redde Haderslev Fjord fortsætter og styrkes nu med oprettelsen af et kystvandråd. Med kystvandrådet følger 3,2 millioner kroner fra staten, der skal bruges på at forbedre den økologiske tilstand i Haderslev Fjord og Dam.
Folketingets formand er hovedtaler ved Haderslev Lysfest11.4.2025 13:04:21 CEST | Pressemeddelelse
Søren Gade taler ved 80-året for Danmarks Befrielse til Haderslev Lysfest. Op mod 10.000 mennesker forventes at deltage i begivenheden.
Haderslev Kommune markerer 80-året for befrielsen med nyt kunstværk3.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Nyt kunstværk i Haderslev skal symbolisere fred, frihed og forsoning. Slots- og Kulturstyrelsen støtter værket med knap en halv million.
Haderslev Fjord modtager 2,3 millioner kroner til naturgenopretning3.3.2025 08:30:48 CET | Pressemeddelelse
Dagens udmelding om midler til danske fjorde vækker glæde i Haderslev Kommune. Fjordfonden uddeler 10 millioner kroner til naturgenopretning til fem danske fjorde. Haderslev Fjord er en af de fjorde, der modtager penge, i alt 2,3 millioner kroner.
Politisk glæde efter nyhed om 15 millioner til Vojens Station27.2.2025 09:12:13 CET | Pressemeddelelse
Vojens Station tildeles en sum penge til udvikling, der blandt andet skal bruges til forskønnelse af stationsbygningen, perronen og udenomsarealerne. Derudover er der planlagt en øget biodiversitet, grønne områder, aktiviteter og uderum. Det vækker politisk begejstring i kommunen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum