Haderslev Kommune

Elbokøkkenet tilbagekalder retter på grund af mistanke om listeria

8.5.2015 17:13:00 CEST | Haderslev Kommune | Pressemeddelelse

Del
Der er opstået mistanke om, at der kan være listeria i tre retter, som blev produceret i det fælleskommunale køkken, Elbokøkkenet, i sidste uge og som er leveret i denne uge. Der er alene tale om mistanke, og Fødevarestyrelsens foreløbige prøver viser ikke spor af listeria. For at være på den sikre side råder Elbokøkkenet til, at man ikke spiser disse retter, og tilbagekalder dem.

Disse retter tilbagekaldes:

Husarsteg med skysause

Sprængt svinekam med pikantostesause

Belgisk oksesteg med skysause

Hjemmeplejen i Haderslev Kommune har hentet retterne ved de borgere i kommunen, der har fået dem leveret. Der er lagt et brev til dem, som ikke var hjemme.

De borgere i Haderslev Kommune, der får mad leveret fra Elbokøkkenet, men som hjemmeplejen ikke kommer ved, er blevet kontaktet pr. telefon.

Nogle borgere har spist de tilbagekaldte retter, og kan have været udsat for bakterien, hvis retten ikke har været opvarmet godt nok, det vil sige til mere end 75 grader.

Hjemmeplejen i Haderslev Kommune er opmærksomme på de næste dage at holde ekstra øje med de borgere, de er i kontakt med, som kan have spist maden.

Symptomerne på infektion med listeria er influenzalignende tilstande såsom feber og hovedpine. I sjældne tilfælde kan listeriabakterier føre til alvorligere sygdomme.

Har man spist en eller flere af de tilbagekaldte retter og oplever disse symptomer, råder vi til at søge læge.

Elbokøkkenet er et fælleskommunalt køkken, der leverer mad til borgere i Haderslev, Middelfart, Kolding og Fredericia Kommuner.



Kontaktinformation:

Direktør for Voksen- og Sundhedsservice, Charlotte Scheppan, 51 21 31 64

Information om Haderslev Kommune

Haderslev Kommune
Haderslev Kommune
Christian X's Vej 39
6100 Haderslev

http://www.haderslev.dk/

Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune

Skotterupuglerne slår sig ned på Ehlers17.2.2026 13:14:58 CET | Pressemeddelelse

Tilbage i efteråret 2024 havde Ehlers Samlingen besøg af et ægtepar, som efter deres tur rundt i museet, henvendte sig med henblik på en mulig donation af en samling uglekander. De var i alt tre søskende, som havde arvet en større samling uglekander fra deres mor. I april 2025 kunne Ehlers Samlingen glædeligt modtage den donerede samling af Skotterup uglekander, som nu kan opleves i en særudstilling på Ehlers Samlingen.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye