Aarø-færgen får to meget travle dage
Traditionen tro er det gratis at komme en tur til Aarø, når der den 5. juni er grundlovsfest på øen, og det plejer rigtig mange at benytte sig af.
"De sidste par år har vi haft mellem 800 og 1500 passagerer med frem og tilbage på grundlovsdag. Vi plejer at opfordre folk til at komme så tidligt som muligt for at undgå en alt for lang kø, og så kan folk også nyde øen, inden selve grundlovsdagsarrangementet går i gang", siger overfartsleder Jens Kloster Hedegaard.
Færgepersonalet får ikke mulighed for at puste ud oven på grundlovsdag. Dagen efter besøger Regentparret øen som et led i deres sommertogt. Derfor er der rigtig meget, der skal transporteres over til øen, og den normale sejlplan er droppet så forbindelser til busser findes ikke.
"Færgen kommer til at sejle i pendulfart fra kl. 06.00. Vi har lavet en meget stram tidsplan for, hvem og hvad der skal over med færgen og i hvilken rækkefølge, og det begynder vi på tidligt om morgenen, så vi har alt med over, inden Regentparret ankommer med chalup klokken 10", siger Thor Lange, koordinator for det royale besøg.
Udfordringen er blandt andet at få fragte næsten 200 børn fra tre børnehaver, 500 elever fra Starup Øsby Skole, pressebusser, kronebil, kareter, gæster, politifolk og Slesvigske Musikkorps med over på øen, inden Regentparret ankommer.
Færgen har normalvis plads til 12 biler, men man skal ikke regne med, at der er plads til biler eller større køretøjer den 6. juni. Først efter kl. 16.00 vil der være mulighed at få køretøjer med uden særlig tilladelse. Færgen vil være indstillet på øen mellem 09.30 og 10.05 så alle kan komme på plads.
"Det er en dårlig dag at bestille flyttebil eller komme med en campingvogn på. Vi tager kun det med, der er allermest nødvendigt, og vi bliver nødt til at begrænse biler på Aarø den dag. Personer uden særlig invitation må forvente op til 2 times ventetid, fordi vi kun må have 98 passagerer med på hver tur. Derfor vil vi hellere, at I kommer en anden dag, hvor vi kan yde en bedre service og give jer en positiv oplevelse" siger Jens Kloster Hedegaard.
Selskabet bag Turbåd Helene har stillet skibet til rådighed først på dagen til at hjælpe med at få logistik til at gå op.
Overfartslederen får i øvrigt også en særlig opgave den 7. juni, hvor han går om bord på Kongeskibet Dannebrog og sørger for, at det kommer sikkert ind gennem Haderslev Fjord.
Sidste år sejlede Aarøfærgen med knap 140.000 passagerer. På en hverdag i vinterhalvår er der normalvis 200 passagerer, der benytter færgen.
Kontaktinformation:
Havne- og overfartsleder, Jens Kloster Hedegaard, telefon 74 58 45 95.
Koordinator, Thor Lange, telefon 40 20 63 02.
Information om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Folketingets formand er hovedtaler ved Haderslev Lysfest11.4.2025 13:04:21 CEST | Pressemeddelelse
Søren Gade taler ved 80-året for Danmarks Befrielse til Haderslev Lysfest. Op mod 10.000 mennesker forventes at deltage i begivenheden.
Haderslev Kommune markerer 80-året for befrielsen med nyt kunstværk3.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Nyt kunstværk i Haderslev skal symbolisere fred, frihed og forsoning. Slots- og Kulturstyrelsen støtter værket med knap en halv million.
Haderslev Fjord modtager 2,3 millioner kroner til naturgenopretning3.3.2025 08:30:48 CET | Pressemeddelelse
Dagens udmelding om midler til danske fjorde vækker glæde i Haderslev Kommune. Fjordfonden uddeler 10 millioner kroner til naturgenopretning til fem danske fjorde. Haderslev Fjord er en af de fjorde, der modtager penge, i alt 2,3 millioner kroner.
Politisk glæde efter nyhed om 15 millioner til Vojens Station27.2.2025 09:12:13 CET | Pressemeddelelse
Vojens Station tildeles en sum penge til udvikling, der blandt andet skal bruges til forskønnelse af stationsbygningen, perronen og udenomsarealerne. Derudover er der planlagt en øget biodiversitet, grønne områder, aktiviteter og uderum. Det vækker politisk begejstring i kommunen.
Forsvaret rykker ind på Haderslev Katedralskole13.2.2025 12:23:18 CET | Pressemeddelelse
En ny studielinje med fokus på Forsvaret er på vej på Haderslev Katedralskole. Et stærkt samarbejde mellem Forsvaret, Haderslev Kommune og Haderslev Katedralskole har banet vejen for en ny forsvarslinje på gymnasiet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum