
Curlingbørnene kan selv
Glem myterne om curlingbørn. De unge kan og vil godt selv, og de gør sig modne overvejelser i en ung alder. Det peger en ny undersøgelse af unges forhold til boligøkonomi og pension på, som Epinion har gennemført for Sampension blandt 1872 unge, heraf knap halvdelen fra Sampensions egen kundekreds.
Undersøgelsen viser, at knap en tredjedel af de unge bor i ejerbolig og at kun 9 pct. har fået forældrehjælp til finansieringen. Halvdelen mener ikke, at deres forældre vil være i stand til at hjælpe med finansiering af en bolig.
De unge danskere bruger i gennemsnit omkring 7000 kr. om måneden på boligudgifter. Over halvdelen vil helst bo i ejerbolig, men oplever samtidig, at boligmarkedet ikke er for alle. Især oplever et flertal, at boligmarkedet i storbyerne er utilgængeligt for de fleste.
Ifølge fremtidsforsker Liselotte Lyngsø, der er stiftende partner i Future Navigator, har de unge ofte en god fornemmelse for, hvad der sker fremadrettet, og sammensætter selv de brikker, der skal til, for at sikre deres fremtid. De investerer eksempelvis hellere i egne kompetencer end i en dyr sofa, som deres forældre måske har gjort.
"Rigtig mange af de unge bekymrer sig om, at der næppe er nogen folkepension til dem. Det betyder, at de kommer til at se sig selv som investorer," forklarer Liselotte Lyngsø.
Sampensions undersøgelse viser, at de unge i gennemsnit er knap 23 år, når de første gang indbetaler til en pensionsopsparing. Omkring hver tredje unge dansker indbetaler til pensionen via arbejdspladsen, blandt Sampensions kunder er andelen mere end dobbelt så stor. Halvdelen af de unge ser den egen indbetalte pension som den vigtigste grundsten i deres pensionisttilværelse.
"Undersøgelsen peger på, at de unge, som er i gang på arbejdsmarkedet, sætter pris på det sikkerhedsnet, som en pensionsordning med gode forsikringer spænder ud under familien," konstaterer Hasse Jørgensen, adm. direktør i Sampension.
Nøgleord
Information om Sampension
Følg pressemeddelelser fra Sampension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sampension
Sampension ansætter ny pressechef6.7.2021 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Rune Lindberg er fra medio august ansat som pressechef i Sampension. Den nuværende presse- og kommunikationschef, Pia Lykke, fortsætter som afdelings- og kommunikationschef. Sampension opruster på kommunikation og ønsker en tættere kontakt med omverdenen. Selskabet er med aktiver på godt 330 mia. kr. Danmarks tredjestørste pensionsselskab. “Vi har budskaber, som vi mener kan gavne danskerne. Det gælder bl.a. at være opmærksom på, at selskaberne opfører sig ordentligt, når man forvalter deres opsparing til pensionen. Derfor styrker vi kommunikationen til omverdenen,” siger kommunikationsdirektør Michael Carlsen, Sampension. Rune Lindberg er 38 år og har tidligere været ansat i DI, PensionDanmark og senest i PFA.
Sampension ansætter ny kommunikationsdirektør20.4.2021 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Erfaren profil skal stå i spidsen for Sampensions kommunikationsindsats
15 pct. vækst i indbetalingerne til Sampension3.3.2021 12:10:00 CET | Pressemeddelelse
2020 bød på solid vækst i kundernes indbetalinger på godt 15 % til 11,7 mia. kroner i Sampension. Indskud udgjorde 2,8 mia. kr., hvilket er en stigning på 59 %. Samtidig med vækst og øget aktivitet holdes omkostningerne til administration i ro på 384 kr. pr. forsikrede. Året viste også et øget fokus på ansvarlige investeringer med faldende klimaaftryk til følge.
Pensionskunder får stor gevinst på Boozt-aktier3.2.2021 10:27:10 CET | Pressemeddelelse
Pensionsselskabet Sampension har solgt sin aktieandel i online modetøjsforretningen Boozt for næsten trekvart milliard kroner. Det kommer nu pensionskunderne til gode.
Afkast runder 10 mia. kr. i 202012.1.2021 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Sampension Liv har samlet set opnået 10,3 mia. kr. i afkast i 2020. I markedsrente har kunderne opnået op til 7,7 pct. i afkast afhængig af alder og risiko. I gennemsnitsrente udgjorde afkastet 6,5 pct.