Forsikring & Pension

1.000 biler får forsikringsbuler hver dag året rundt

9.3.2021 08:23:34 CET | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse

Del
Sidste år var der 353.000 skader på biler i Danmark. Skaderne løber op i 4,2 mia. kr. om året. Det viser ny rapport fra Forsikring & Pension. Værst gik det ud over VW med 47.000 skader i 2020.

Opgørelsen stammer fra Autotaks-systemet, der bruges i forbindelse med alle skader, som er anmeldt til et forsikringsselskab og udbedret på et autoværksted. Systemet bruges til at registrere skader og udregne priser for reparationer.

Tallene giver et nyt indblik i skaderne på vores biler og brugen af bilforsikringen.

- Det er overraskende, at danskerne i så høj grad bruger deres bilforsikringer. Statistikken viser, at knap 1.000 bilejere hver dag anmelder en forsikringsskade. Den viser også, at der typisk er tale om småskader. Mere end hver anden skade koster mindre end 10.000 kr. at få repareret, siger analysechef Andreas Østergaard Nielsen fra Forsikring & Pension, der står bag Autotaks.

Næsten 10 pct. af alle biler i Danmark får hvert år en skade, der bliver anmeldt til forsikringsselskabet.

Småskader – flest hos VW

Autotakssystemet dokumenter, at gennemsnitsskaden i 2020 lå på 11.900 kr. Og under 10 pct. af alle skader koster mere end 25.000 at få repareret.

Den typiske skade opstår i forbindelse med påkørsler (92 pct.). Der er både tale om eneuheld, og hvis en eller flere biler støder sammen. Andre typer skader opstår fx i forbindelse med tyveri og parkeringsskader.

VW er det bilmærke i Danmark, som har flest skader: 47.000 i 2020. Rekorden i dyre gennemsnitsskader har Porsche: 22.000 kr. pr. skade i 2020.

Nøgleord

Kontakter

Jørgen Kjær Thomsen - 60 18 91 03 - jkt@forsikringogpension.dk

Billeder

Links

Information om Forsikring & Pension

Forsikring & Pension
Forsikring & Pension
Philip Heymans Allé 1
2900 Hellerup

41919101http://www.forsikringogpension.dk

F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension

Pensionsreform må ikke rokke ved lysten til at spare op5.3.2026 13:48:00 CET | Pressemeddelelse

Det har igennem årtier været en grundtanke i den danske pensionsmodel, at det skal kunne betale sig for danskerne at spare op til pension og tage ansvar for sin økonomi i alderdommen, hvis man kan. Derfor er det bekymrende, at Socialdemokratiet i deres pensionsudspil vil finde en del af finansieringen ved at fjerne pensionsfradraget for de pensionsopsparere, der betaler topskat. Det kan ramme ca. 450.000 pensionsopsparere – og alvorligt svække lysten til at spare op.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye